21.10.2022
připravila: Lucie Spoustová
Na otázku, co ovlivňuje mladou umělkyni Kateřinu Handlovou, neexistuje jednoduchá odpověď. V objektech, které vytváří, poodkrýváme fascinující svět vysoké módy (haute couture), vlivy specifických subkultur i rozporuplnou erotiku. Jisté ovšem je, že její tvorba probouzí emoce a povyšuje předměty běžné potřeby na umělecká díla.
Kateřina Handlová je designérkou zabývající se především prací se sklem a osvětlením. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, během studia absolvovala roční stáž na francouzské École Supérieure des Arts Décoratifs, kde se zaměřila na výrobu šperků a porcelánu, a postgraduální pracovní stáž ve Studio Their & van Daalen v Eindhovenu. Od roku 2016 pracovala jako designérka pro Lasvit, v letech 2017–2020 dokonce v Dubaji ve Spojených arabských emirátech pro Lasvit Middle East. Nyní pracuje pro firmu Bomma a jako designér na volné noze navrhuje pro další značky či firmy světelné skleněné instalace a osvětlení.
Ze skla vytvořila řadu předmětů od váz či skleniček až po šperky. Její unikátní styl ovšem nejlépe charakterizují svítidla Tied-up Romance a Shibari, která vytvořila pro značku Bomma. Používá sklo provokativně a v netradičních souvislostech – jako v případě Tied-up Romance, kde se jí pomocí bondáže podařilo poutavým způsobem zdůraznit křehkost skla. Originální design této kolekce spojuje dvě naprosto precizní řemesla – dokonalé zpracování kůže a tradiční sklářství. Kolekce svítidel Shibari využívá japonskou techniku znaků a komunikace prostřednictvím linií, smyček a uzlů. V japonštině se tomu říká kinbaku: krása pevného vázání. Křišťálové ručně foukané středy umísťuje mezi uzly, aby přitáhla pozornost a vytvořila variabilní kompozice. Obě svítidla posunují osvětlení na novou úroveň, vytvářejí z něj umělecký objekt.
Foto: Jan Zima, Martin Chum
Sama o sobě říká: „Krásu nacházím v precizním řemeslném zpracování, v dokonalých detailech a ve sklářské tradici. Inspirují mě také asijské kultury, svět haute couture, film a věda. Sklo miluji pro jeho jedinečný charakter, který s sebou přináší řadu problémů, ale také řadu výhod a jedinečných možností. Ale většinou ho miluji pro jeho jedinečnou krásu, která se nevyskytuje v žádném jiném materiálu.“