11.12.2024
Komerční sdělení
Groove Heaven je prostor, jehož cílem je znovu vytvořit ty prchavé okamžiky, kdy se plně ponoříme do hudby.
Hlavním prvkem zde je přirozené šíření zvukových vln, které slouží jako zdroj inspirace. Koncept návrhu zkoumá, jak může hudba překročit své tradiční sluchové hranice a proměnit se v prostorový zážitek. Tento zážitek umožňuje návštěvníkům zapojit nejen sluch, ale také hmat, zrak a pohyb. Zvukové vlny jsou přetvořeny do architektonických prvků, čímž se stávají hmatatelnou silou, která formuje prostředí a prohlubuje smyslový vjem.
Foto: SalonVizí projektu Groove Heaven bylo vytvořit atmosféru, v níž zvukové vlny ovlivňují každý aspekt prostoru. Rytmus basové linky, zvětšený do většího měřítka, slouží jako základ designového jazyka. Rotující regály, texturovaná podlaha a světelné prvky simulují plynulý pohyb zvuku. Tato promyšlená interakce mezi zvukem a prostorem umožňuje plynulé propojení neviditelných vlastností hudby s viditelným, hmotným světem a dává tvar nehmotnému.
Foto: SalonSrdcem prostoru je „Love Seat“, sochařský středobod, jehož organické tvary evokují intimitu propletených postav a vytvářejí pocit pohodlí a blízkosti. „Love Seat“ je potažen speciálně navrženými látkami s potiskem, které umocňují hmatový zážitek a napodobují měkkost a teplo lůžkovin. Tento ústřední prvek kontrastuje s rytmičtějšími a strukturovanějšími prvky, jež jej obklopují, a vybízí návštěvníky k zastavení a interakci – nejen se samotnou fyzikou zvuku, ale i s jemností látky v prostředí, které působí důvěrně a blízce.
Foto: Salon
V době, kdy městský život často přispívá k sociálnímu odloučení a individualismu, si Groove Heaven klade za cíl zdůraznit sjednocující sílu hudby. Přetvářením zvukových vln do prostorových forem nabízí návrh únik z hektického prostředí maloobchodu. Prostor se stává chvilkovým útočištěm, kde se návštěvníci mohou znovu propojit se svým okolím, s ostatními a s uklidňujícím, univerzálním jazykem hudby. Tento smyslový zážitek slouží nejen jako místo vizuálního a sluchového vnímání, ale také jako prostředek k uzemnění návštěvníků a připomenutí kolektivního potenciálu, který hudba přináší do sdílených prostor.
Název projektu: Groove Heaven
Umístění: Istanbul, Turecko
Architekt: Alper Derinbogaz
Tým: Architekt: Dürer Derbeg, Unal Cem Pisirici, Ozge Tunca, Elif Sude Askin, Tulay Akova, Arzu Eralp.