10.05.2024
Komerční sdělení
Pro dnešní dobu je mazání hranic typické. Má mnoho různých podob a forem a interiéru se nevyhýbá, zejména pracovním prostorům. Konečně přicházíme na to, že v útulném a vstřícném prostředí, které se povahou i vybavením blíží obývacímu pokoji u nás doma, jde práce daleko lépe od ruky. Dobrým příkladem je coworkingové centrum, jehož interiéry vytvořilo studio Klik architekti a nábytek dodala společnost Lino Design. A tak jsme architektům položili pár otázek...
Měl zadavatel nějaká speciální přání, nebo vám dopřál volnost?
Blox už byla několikátá pobočka v pořadí, kterou jsme pro Scott&Weber navrhovali. Klient jako zkušený hráč na trhu měl jasnou představu o funkčnosti a kapacitě centra, o číslech, která musíme splňovat. V konceptu nám nechal volnou ruku a pro nápad centra v japandi stylu, který spojuje skandinávskou útulnost „hygge“ s japonskou estetikou, se hned nadchl. Našim úkolem pak bylo skloubit zadání s konceptem.
Podle jakých pravidel se zařizuje interiér, jehož podstatou je sdílení, a není tedy předem jasné, komu konkrétnímu bude sloužit?
Pocovidová doba nás motivovala k vytvoření centra, kam by se lidé vraceli s radostí. Najdete tam proto jednací místnost ztvárněnou jako saunu, bar, který evokuje hotelové lobby, anebo třeba místnost inspirovanou japonskou čajovnou. V případě sdílených kanceláří myslíme na každý možný scénář využití. Centrum musí nabídnout prostory pro koncentrovanou práci i kooperaci v týmu – a vše mezi tím. Nábytek musí na scénáře umět reagovat, proto jsme například lobby vybavili flexibilně přestavitelným modulovým nábytkem, který lze v případě potřeby přeskládat dle požadavků. Centrum funguje i jako eventový prostor pro až 80 osob, lobby lze od zbytku prostoru zcela oddělit integrovanou mobilní příčkou.
Foto: Jiří Lízler a Barbora HarčárováNa co všechno jste museli myslet a co vás nejvíce limitovalo?
V první řadě jsme museli najít kousky, které zapadnou do japandi stylu. Kromě designu a již zmíněné flexibility jsme se museli držet samozřejmě i budgetu investora pro udržení rentability celého projektu a zároveň neslevit z kvality. To vše v napnutém harmonogramu realizace. Byla to výzva!
Bylo vaším cílem vytvořit pocit domácího prostředí? Není domácké pohodlí na překážku pracovní disciplíně?
Hranice mezi výrazovými prvky kancelářského a domácího prostředí se už delší dobu stírají a my tomuto trendu fandíme. Výzkumy ukazují, že možnost volby prostředí a pozice práce neprospívá jen našemu tělu, ale i mentálnímu zdraví a celkovému well-beingu. To jinými slovy znamená ve výsledku větší spokojenost a vyšší produktivitu.
Proč jste požádali o spolupráci právě Lino Design? Čím vás oslovili?
Lino Design nás oslovilo širokým portfoliem značek od designových klasik až po méně známé značky s výborným poměrem ceny a kvality. Mají pochopení pro speciální žádosti architekta a nezdráhají domluvit s výrobci i někdy atypické provedení. Je to spolupráce, kde investor, architekt a dodavatel tahají za jeden provaz.
Foto: Jiří Lízler a Barbora Harčárová
Společnost Lino pro tento projekt dodávala designové produkty od renomovaných značek Prostoria, TON, Rossetto, HAY, Gazzda a MDD