22.01.2021
Komerční sdělení
Co kdyby byl váš dům či byt natolik inteligentní, že byste téměř nemuseli hnout prstem? Tak daleko sice zatím moderní technologie není, ale tzv. smart home (neboli chytrá domácnost) vám dokáže snížit náklady na energie, zvýší bezpečnost domova, a ještě převezme každodenní praktické činnosti.
Představte si, že se ráno vzbudíte a automaticky se vám zapne lampička u postele ve vašem pokoji, abyste mohli co nejpohodlněji vstát. A ještě než dorazíte domů, váš byt či dům se vytopí na příjemnou pokojovou teplotu. Přečtěte si, jaké rutinní úkoly zvládne chytrá domácnost za vás a jak vám zpříjemní život.
Zkoumejte kompatibilitu
Pokud i vy toužíte po smart home, buďte ostražití zejména při nákupu speciálních zásuvek, chytrých žárovek, čidel či nejrůznějších řídicích jednotek. Rychle totiž zjistíte, že je na trhu sice poměrně velké množství těchto zařízení, jenže ne všechny spolu dokážou „komunikovat“ na technologické úrovni. Jednotlivé značky totiž chtějí, abyste používali výhradně jejich chytré systémy, proto jejich kombinování příliš nefunguje. Propojení mezi řídicí jednotkou a různými senzory totiž zajišťuje speciální bezdrátová síť, nejčastěji se přitom využívá standard Z-Wave či ZigBee.
Chytré osvětlení i zásuvky
Technologie se neustále vyvíjí kupředu, doma si tak můžete zabudovat chytré osvětlení, zásuvky i zvonek. Smart home je rovněž skvělým pomocníkem při zabezpečování bytu či domu. Pěstujete rádi květiny či bylinky? Zkuste chytrý květináč, který se postará o rovnoměrné zavlažování. Výsledná cena za chytrý domov se různí i podle toho, jaký typ systému si vyberete. Chybí vám finance? Zkuste přehledný online srovnávač půjček, díky kterému vám neunikne žádná výhodná nabídka na online půjčku. Současně budete moci srovnat ceny elektřiny nebo plynu.
Tip: Před nákupem se zajímejte také o to, jak moc chcete váš domácí systém do budoucna rozšířit a zda vám to daná značka umožňuje. Nezapomeňte si ověřit, že spolu vybraná zařízení zvládnou bez problémů komunikovat.
Čím víc smart, tím víc zmatku
Vybírat můžete ze dvou typů „chytrých“ sad či systémů. Jednoúčelové sady jsou poměrně levné a snadné na instalaci. Jak už napovídá samotný název, slouží převážné k jedné věci. Pokud tedy budete mít v bytě či domě například chytrý alarm a později si budete chtít pořídit třeba inteligentní osvětlení, na každou z funkcí budete potřebovat i zvláštní aplikaci. Rychle se tak může stát, že čím víc smart home, tím víc zmatku.
Inteligentní systém jako mozek i srdce vašeho domu
Druhou možností je centrální systém, který bude mozkem i srdcem celého vašeho domova. Systém obvykle stačí zapojit do elektrické sítě a vašeho routeru. Jeho nespornou výhodou je jeho multifunkčnost. Do budoucna k němu můžete dle libosti připojovat i další zařízení. O něco komplikovanější může být samotná instalace zařízení. Nechte si proto poradit přímo v obchodě nebo zkuste přizvat někoho technicky zdatnějšího. Primárním úkolem chytré domácnosti je ulehčit vám život. Určitou nevýhodou pro tuzemské uživatele však může být skutečnost, že většina systémů je dostupná pouze v anglickém jazyce.