14.10.2020
připravila: Jana Polomová
Venkovní osvětlení musí odolat rozmarům počasí i vkusu. Zatímco ještě donedávna bylo charakteristické svým výrazně technicistním vzhledem a masivnější konstrukcí, inovativní technologie a materiály dnes umožňují posvítit si v noci vyloženě stylově.
Exteriérová svítidla musejí být pro bezpečné použití vybavena odpovídajícím krytím, označovaným zkratkou IP (z angl. ingress protection). Stupeň krytí udávají číslice uvedené hned za zkratkou a tento údaj, kterým jsou vybavena všechna svítidla, je spolehlivým indikátorem odolnosti proti vniknutí cizího tělesa a kapalin.
Foto: archiv redakce
První číslo značí ochranu před pevnými předměty, prachem nebo materiály a druhé číslo vypovídá o výši ochrany před proniknutím vody. Optimální hodnotou pro venkovní osvětlení je IP44 až IP68 v závislosti na tom, kde bude využíváno. Neomezené venkovní použití umožňuje IP67 a svítidlo s tímto krytím lze umístit i pod vodu.
Foto: archiv redakce
Pro dokonalou funkčnost a dlouhou životnost je podstatné také to, z jakých materiálů je vyrobena samotná konstrukce svítidla. Nejčastější variantou jsou kovy s odpovídající antikorozní povrchovou úpravou a speciální druhy plastů s vysokou odolností vůči UV záření.
Foto: archiv redakce
Designéři přitom umějí tyto materiály využít takovým způsobem, že svítidlo vypadá, jako by bylo ze dřeva nebo skla, což mu výrazně přidává na půvabu. Samozřejmě převládá využití LED zdrojů a stále oblíbenější jsou také přenosné lampy inspirované lucernami s možností dobíjení přes USB kabel. Dostupné jsou také ekologické varianty se solárním panelem, jejichž napájení zajišťuje slunce.