15.06.2022
Komerční sdělení
Kuchyň tvoří přirozené jádro domácnosti. Kromě realizace kulinářských dovedností se zde také schází celá rodina. Její výběr proto není radno podcenit, aby vám její design a estetika vyhovovaly celou řadu let. Velkou roli přitom hrají kuchyňská dvířka – jejich barva, design i materiál. Jednou z oblíbených variant jsou foliovaná dvířka. Pojďme se na ně podívat blíže.
Foliovaná dvířka jsou v posledních letech nejrozšířenějším typem kuchyňských dvířek. Oblíbená jsou nejen díky své příznivé ceně, ale vynikají také výbornými užitnými vlastnostmi. Zákazník jistě uvítá obrovskou nabídku plošného tvarování předních ploch, rozmanitost dekorů i širokou škálu barev. Vybírat si můžete z klasických dřevodekorů (buk, olše, třešeň, jabloň, ořech a podobně), přes imitace exotických dřevin (zebrano, wenge...) až po UNI barvy v lesklém či matném provedení. Jednotlivé dřevodekory lze vyrobit v různých odstínech, jako například třešeň přírodní, mořená, cherry a jiné.
Co jsou foliovaná dvířka?
Nosným materiálem je MDF (dřevovláknitá) deska, kterou je možné povrchově frézovat a následně za působení vysokých teplot a tlaku polepit fólií vybraného dekoru. MDF deska používaná pro kuchyňská dvířka bývá obyčejně 16 nebo 18 mm tlustá. Frézování MDF může být velice jemné, nebo naopak hluboké a dekorativní. Takové desky se hodí do rustikálních kuchyní. K polepu se užívá kvalitní PVC (nebo také PP nebo PE) fólie s tepelnou odolností kolem 80 až 120°C, ale i tak je třeba dávat pozor na zabezpečení hran linky před teplem, které uniká například při otevření rozehřáté trouby. Fólie může být oboustranná, ale ekonomicky nejvýhodnější je jednostranná fólie, kdy zadní strana dvířek zůstává v bílé barvě.
Vlastnosti
- nižší cena
- široká škála barev, dekorů a profilů dvířek
- snadná údržba
- odolnost vůči poškrábání a oděru
- barevná stálost
- nemožná oprava poškozených dvířek (pouze výměna)
- imitace jsou často k nerozeznání od pravého dřeva
Materiál je nejvíce podobný laminu. Rozdíl oproti němu spočívá v možnosti vytváření nejen hladkých, ale také tvarovaných dvířek v nepřeberném množství. Další odlišností je celistvost fólie na hranách (u lamina je použita ABS hrana nebo páska). Fólie je také odolnější vůči vodě. Nejpodstatnější rozdíl je ale v samotném základu desky. U lamina se používá dřevotřísková deska, u foliovaných dvířek jde o dřevovláknitou desku (MDF).
Rozdíl mezi foliovanými a lakovanými dvířky
V případě lesklé fólie jde o exkluzivní vzhled podobný laku, ale za podstatně nižší cenu. Pohledový rozdíl mezi lesklou fólií a lakem spočívá hlavně v odrazu okolí od povrchu dvířek. Lakovaná dvířka by měla poskytovat zrcadlový odraz okolí bez jakéhokoliv vlnění a nedostatků. Odraz u fólie je vlnitý a zkreslený. Foliovaná dvířka kromě toho dosahují asi 60 až 70% lesku laku. Laik zpravidla pozná rozdíl jen velmi obtížně.
Pokud byste chtěli pouhým okem odlišit fólii imitující dřevo od reálného masivu, hlavní rozdíl uvidíte na bočních hranách. Fólie je celistvá, kdežto u masivu jsou jasně viditelné spoje ve tvaru písmena U.
Údržba
Údržba foliovaných dvířek je velice snadná. K čistění přední a zadní plochy je vhodné použít běžný saponátový prostředek. Ty by neměly obsahovat žádné pevné částečky, které by mohly povrch poškrábat. Dvířka se nedoporučuje čistit chemickými prostředky. Mohlo by totiž dojít k naleptání PVC fólie a jejímu zničení. Zvláštní pozornost věnujte tomu, aby vám nezatekla voda do těch míst na dvířkách, která nejsou povrchově upravená (otvory pro panty, vyfrézované linie pro skleněné výplně atd.). Případné nečistoty nenechávejte zaschnout, jejich čištění je pak mnohem složitější. Zbytky skvrn, jako mastné stříkance a usazeniny lze vyčistit 30% horkým roztokem mýdla za pomoci jemného kartáčku. V případě těžce odstranitelných skvrn můžete použít čistidla s podílem alkoholu, nejvýše však 15-20%. Na závěr je potřeba čisticí prostředek ještě otřít hadříkem namočeným ve vlažné vodě a dvířka důkladně vysušit. Vždy sledujte doporučené informace k údržbě přímo od výrobce.
https://unsplash.com/photos/0ZNDi231aMw
Nikdy nepoužívejte zabarvené čističe (ředěné či koncentrované). Jejich barviva mohou zanechat na fólii stopy. Nepoužívejte ani parní a vodní vysokotlaké čističe, které by mohly fólii nenávratně poškodit! Fólie není odolná vůči ředidlům, odlakovačům ani organickým rozpouštědlům.
Nižší cena dvířek vychází z poměrně nízké ceny vstupního materiálu (fólie, lepidlo, jednostranně laminovaná MDF deska) a jednoduššího procesu výroby. Nikoliv z nekvalitních surovin nebo materiálu, jak se mnoho lidí domnívá.
Výhodou foliovaných kuchyní je bezesporu jejich dlouhá životnost. Lesklé fólie bez profilového rámu působí čistým dojmem a jsou vhodné do moderních interiérů, kde ideálně doplňují nerezové a skleněné plochy. Frézovaný profil dvířek naopak skvěle doplňuje rustikální charakter interiéru a je vhodný především do kuchyní ve venkovském stylu, na chalupy nebo k honosnému rustikálnímu vybavení.
Nevýhodou fólie je fakt, že pokud dojde k jejímu poškození, dvířka nelze „přefóliovat“ nebo jinak opravit. Musíte je nahradit novým kusem. Barva dvířek se totiž nedá namíchat a nastříkat na MDF desku jako v případě laku. Problém nastane tehdy, pokud má uživatel kuchyni již několik let, požaduje výměnu dvířek a výrobce již danou fólii nemá v nabídce ani na skladě. Často je pak nutné nahradit celý set dvířek.
Plusem foliovaných kuchyní je jejich rychlá výroba. Ta samozřejmě záleží na výrobci, ale v průměru činí přibližně 4 týdny. U lakovaných kuchyní a kuchyní z masivu je to asi 6 až 7 týdnů a u akrylátu a dýhy cca 5 až 6 týdnů. Nejdelší je pak výroba speciálních kombinací například laku s dýhou, kde výroba kuchyně může trvat i 9 týdnů.
Foliovaná dvířka jsou variabilní v rozměrech a za atypy se dnes už téměř nepřiplácí. Na rozdíl od laku ale nejsou tak odolná vůči působení vysokých teplot a vody (hlavně zadní strana dvířek). Pozor na umístění foliovaných dvířek v blízkosti trouby. Výrobci sice uvádějí teplotní odolnost okolo 120°C, ale fólie na okrajích dvířek se mohou snadno zkroutit a estetika kuchyňské linky bude trvale narušena.