20.07.2020
připravila: Jana Polomová
Lákavé aroma kouře a marinád se od jara do podzimu line z mnoha zahrad, teras i balkónů.
Jestli ještě nemáte svého komplice v podobě spolehlivého grilu, který potěší všechny smysly, právě teď je pravý čas si ho pořídit.
Foto: archiv redakce
JAK TO VIDÍ ODBORNÍCI?
MARTIN VESELÝ
produktový manažer společnosti Mountfield
Můžete zmínit výhody jednotlivých aktuálně dostupných typů grilů?
V současnosti jsou nejpopulárnější plynové grily. Oblíbené jsou především pro skvělý výkon a snadnou obsluhu před i během grilování. Okamžité vznícení hořáků zajistí elektronický spínač a regulace teploty je díky samostatně ovládaným hořákům a integrovanému teploměru hračkou. Elektrické grily si obvykle volí příznivci grilování na menší terasy nebo balkóny. Jsou skvělým řešením pro malé prostory s přístupem k elektrické síti a díky tomu, že neprodukují více kouře než běžné pečení nebo smažení, je můžete využít i v interiéru.
Foto: archiv redakce
Pokud patříte do skupiny lidí, pro které je grilování spojeno především s vůní kouře, pravděpodobně dáte přednost grilu na dřevěné uhlí. Správná příprava pokrmů na tomto grilu bude sice vyžadovat větší zručnost, výsledek však stojí za to. Maso na něm upravené nemá, co se vůně týče, konkurenci. Hitem mezi grilovacími fajnšmekry jsou hybridní grily umožňující grilovat na plynu i dřevěném uhlí. Maso tak můžete připravit rychlým grilováním na plynu a pak se rozhodnout pro jeho finalizaci na dřevěném uhlí. Přechod z plynu na uhlí a naopak je otázkou necelé minuty. Zásobník s uhlím jednoduše vložíte mezi rošt a plynové hořáky, které uhlí rozpálí rychle a rovnoměrně.
Na jaká kritéria je vhodné se zaměřit, abychom vybrali ten nejlepší model právě pro náš účel?
Nejdůležitější je výběr samotného druhu grilu. To je čistě subjektivní záležitost a každý si může vybrat ten druh, který mu pro jeho potřeby nejvíce vyhovuje. Při výběru grilu bychom neměli zapomínat na grilovací plochu. Ta by měla zabírat maximální plochu celého grilu, aby mohlo docházet k rovnoměrnému rozvodu tepla a grilování pokrmů probíhalo stejnoměrně. Velikost grilovací plochy proto vybírejte s ohledem na množství potravin, které budete na grilu připravovat. Existují také přídavné rošty, jež jsou umístěny nad hlavním roštem grilu.
Kromě toho, že zvětší grilovací plochu, umožní také udržovat ugrilované potraviny teplé, grilovat pokrmy v mírnější teplotě nebo poslouží pro rozpékání pečiva. Při výběru grilu se můžete rozhodovat i podle technologií, které grilovací zážitek ještě umocní.
Foto: archiv redakce
Například technologie TRU-Infrared legendární americké značky Char-Broil mění teplo z hořáků v rovnoměrně proudící infračervené záření. Díky němu se maso nepřipaluje, nevysouší, je extra šťavnaté, má křupavou kůrku, a ještě mu odpařovaný tuk dodává intenzivnější chuť i vůni.
***
MICHAL BERNAT
produktový manažer společnosti Rösler Praha
Jaké parametry podle Vás musíme brát v úvahu při výběru venkovního grilu?
V první řadě zdroj tepla – dřevěné uhlí, brikety, plyn, elektřina. Prim v dnešní době hrají grily plynové. Zásadní je také kvalita zpracování a použitých materiálů grilu. Důležité je rozmyslet si, pro jak velkou společnost bude gril používán, a přizpůsobit tomu velikost grilovací plochy. Mnohdy zákazník vybere gril, kde velmi rychle narazí na limity malého grilovacího roštu nebo desky.
Foto: archiv redakce
Bez jakého příslušenství se při grilování určitě neobejdeme?
Mimo základní příslušenství, jako jsou grilovací kleště nebo pinzeta, obracečka, rukavice a štětec, doporučuji zákazníkům, kteří vybírají kvalitní plynový gril, grilovací desku (pokud jí gril již není vybaven od výrobce), originální plachtu na přikrytí grilu po dobu, kdy není používán, a otočný rožeň s motorkem. V nabídce je široká škála doplňků. Teploměr, pekáč s nepřilnavým povrchem, pizza kámen atd.
Foto: archiv redakce
Jsou v této oblasti nějaké novinky nebo trendy, které by našim čtenářům neměly uniknout?
Jak jsem již zmiňoval, plynové grily jsou u našich zákazníků zřejmě nejoblíbenější. Celý proces přípravy grilování se významně zkracuje o dobu, kdy musíte gril připravit a roztopit ho dřevěným uhlím. Takže se používání grilu neomezuje pouze na dny pracovního volna, kdy máte na přípravu dostatek času, ale v klidu stihnete připravit pohoštění pro rodinu nebo přátele po návratu z práce. Stačí na grilu otočit knoflík, rozehřát ho na požadovanou teplotu – což je otázka několika minut – a zahradní párty může začít.