26.11.2020
Komerční sdělení
Pořídili jste si novou koupelnu, která se krásně blýská a vůbec vypadá k světu? Pak asi budete chtít, aby v takovém stavu vydržela co nejdéle, což při každodenním používání není jen tak. Víte například, jak správně pečovat o koupelnový nábytek, aby se vám brzy nerozpadl?
Zásadní samozřejmě je, aby byl koupelnový nábytek kvalitní. Je dobré koupit ho už smontovaný - pak byste měli mít jistotu, že jednotlivé díly skříněk budou lícovat a v ideálním případě budou také vodotěsné. Některý nábytek určený přímo do koupelen má certifikát o vodotěsnosti, kterým výrobce zaručuje jeho kvalitu.
I pokud vaše koupelnová sestava tento certifikát má, neznamená to, že můžete dřevěné skříňky v rámci úspory času sprchovat. Naopak, pokud je nechtěně postříkáte vodou, otřete je suchým hadrem, a to i uvnitř. Stává se vám často, že po koupeli máte nábytek mokrý? Pak doporučujeme změnit uspořádání koupelny.
Také kapající sifon může znamenat potíže, pokud si toho včas nevšimnete. Dlouhodobě odkapávající voda může způsobit nabobtnání skříňky či zásuvky a nábytek deformovat nebo způsobit nevzhledné skvrny na nábytku.
Hlavně ať je to v suchu!
Vlhkost je pro nábytek nepřítel číslo jedna. Proto vždy po sprchování či koupeli místnost vytřete do sucha a pořádně vyvětrejte. Pozor na vlhkost, která jde od spodu, například po zatečení vody pod skříňky. Koupelnový nábytek by měl buď stát na nožkách, nebo být ukotvený na stěně, aby se vám dobře vytírala podlaha pod ním.
Když budete koupelnu uklízet, nepoužívejte na čištění nábytku stejné přípravky jako na keramické plochy, kohoutky a baterie. Nejčastější chybou je, že otřeme chemickým prostředkem rovnou i nábytek. Pokud chcete prodloužit jeho životnost, této chybě se vyvarujte.
Koupelnový nábytek totiž nesnese jakékoliv chemické agresivní prostředky s obsahem alkoholu. Na malé nečistoty si vystačíte s jemným hadříkem a vodou s mýdlem či saponátem. Nebo zvolte speciální čističe doporučované výrobci či ekologicky šetrné výrobky. Po čištění nezapomeňte nábytek vždy osušit!
Základ nábytku je většinou vyroben dřevovláknitých desek a laminované dřevotřísky, ale může být i z masivu, jenž by měl být speciálně ošetřený, aby se zamezilo pronikání vlhkosti do dřeva a tím jeho bobtnání. Povrch je většinou opatřen PVC fólií, lakem, laminem, akrylátem nebo sklem, a to právě kvůli tomu, aby nebylo nutné ho neustále udržovat.
Není lepidlo, jako lepidlo
Pozor také na vliv tepla a světla. Topení či přímý horký vzduch z fénu může mít nepříznivý vliv zejména na lepené spoje. Záleží však na druhu použitého lepidla - před koupí se raději ujistěte, zda výrobce použil speciální lepidlo, které je odolné jak vůči teplu, tak vlhkosti. Když už nově zařizujete koupelnu, jistě budete chtít, aby vám vydržela co nejdéle.
Problematické může být také sluneční záření, jehož působením může dřevo měnit barvu a oxidovat. Proto nenechávejte předměty jako jsou třeba různé nádoby či košíky stát dlouho na jednom místě, aby po čase nezůstalo na nábytku světlejší míst.
Také zrcadla či zrcadlové skříňky potřebují důkladnou péči. K jejich čištění použijte pouze jemnou tkaninu nebo houbičku namočenou v mýdlové vodě, dobře vyždímanou, a to i na větší nečistoty, jako jsou například zaschlá pasta či mýdlo.