23.09.2021
Komerční sdělení
Vnitřní dveře oddělují jednotlivé místnosti, zachovávají v nich soukromí a zásadně ovlivňují také komfort a estetiku našich domovů. Na co se vyplatí při jejich výběru zaměřit, aby byly dveře nejen krásné, ale i funkční?
Volba interiérových dveří je ožehavá otázka, při níž se většina lidí řídí hlavně jejich vzhledem. Ten je samozřejmě důležitý, ale pamatovat bychom měli také na jejich funkčnost. Proto je třeba při výběru vzít v potaz i to, jakou roli mají v bytě plnit. „Kromě oddělení místností by interiérové dveře měly umět také omezit šíření hluku v bytě. Proto je vhodné například do klidových místností, jako je ložnice, dětský pokoj nebo pracovna, zvolit dveřní křídlo s plnou výplní, které hluk v bytě tlumí lépe než to prosklené,“ popisuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky VEKRA. Do tmavých místností, kde je nedostatek přirozeného osvětlení, jsou naopak ideální prosklené nebo celoskleněné dveře, které sluneční světlo dokážou propustit. V otázce, zda zvolit dveře otočné, zasouvací do pouzdra, nebo posuvné po stěně, je rozhodující většinou styl interiéru a velikost prostoru. „Klasická otočná dveřní křídla zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu cca 0,6 m2, kdežto posuvné dveře po stěně zabírají pouze 0,1 m2 a zasouvací dveře do stavebních pouzder dokonce nezabírají vůbec žádnou plochu, protože celé dveřní křídlo zajíždí do stěny,“ vysvětluje Pavel Hajný z VEKRY.
Co se týče povrchu dveří, zde záleží hlavně na stylu interiéru a představě majitele. „Pro běžné potřeby se dobře hodí třeba CPL laminát, který je barevně stálý, odolný proti poškození i nečistotám a velice dobře se udržuje. Navíc umožňuje napodobovat nejrůznější materiály, jako je dřevo, kámen nebo něco méně tradičního, jako je tomu například u našich dveří FUTURE s povrchem imitujícím lněnou tkaninu. Ti více nároční na design a provedení zase dávají přednost lakovaným dveřím,“ objasňuje Pavel Hajný z VEKRY.
Foto: VEKRA
Z pohledu sladění vzhledu dveří s podlahou pak záleží na osobních preferencích. Dokonalé sjednocení je skoro nemožné, protože výrobců podlah a dveří je mnoho a každý využívá jiné materiály. „Laicky řečeno jinak vypadá ořech na podlaze a jinak na dveřích. Ideální je proto vybírat dveře o několik odstínů odlišné, než je podlaha,“ říká Pavel Hajný z VEKRY. Pokud tedy chcete mít dominantní spíše podlahu, měli byste vzhled dveří potlačit volbou méně výrazných dekorů a naopak.
Foto: VEKRA
Při výběru dveří ovšem rozhodně není ideální spolehnout se jen na hezké obrázky v katalogu. Zásadní by při našem rozhodování měla být dostatečná kvalita provedení. Pozornost věnujte jejich konstrukci, povrchu, ale i detailům, jako je kování, panty nebo kliky. „Důležitým faktorem interiérových dveří je jejich výplň, která má vliv jak na jejich pevnost, tak i na jejich zvukově izolační vlastnosti. Z toho důvodu příliš nedoporučuji tak zvanou voštinovou výplň, kterou tvoří tvrzený papír. Ideální je například dřevotříska plná nebo dutinková,“ radí Pavel Hajný z VEKRY.
Rozhodně také při výběru dveří nepodceňujte ani jejich montáž. Nejlépe je povolat na to profesionály, ideálně přímo jejich dodavatele a vybrat takového, který dbá na správný postup.
Foto: VEKRA
„Mezi zárubní a stěnou při instalaci vzniká prostor, který se vyplňuje montážní pěnou. Ta by měla být nanesena po celém obvodu a nikoli jen na pár bodech, jak se bohužel stále mnohdy děje. Pokud totiž u zárubně zůstanou volná místa, skrze ně se později nese hluk,“ upozorňuje Pavel Hajný z VEKRY. Před objednáním nových dveří si také ověřte, jak dlouhou záruku vám dodavatel poskytne a na co všechno se vztahuje. Nejlepší je řešit realizaci interiérových dveří vždy jako dodávku s montáží na klíč.
Více na www.vekra.cz