16.04.2023
Komerční sdělení
Krásně měkké, šťavnaté a dokonale stejnoměrně propečené maso, které se nikdy nevysuší? Inspirujte se oblíbenou metodou sous-vide, díky které v potravinách zachováte nejen dokonalé chutě a vůně, ale i důležité nutriční hodnoty.
„Ohromná výhoda metody sous-vide z nutričního hlediska je, že si potraviny zachovávají své živiny. Navíc tím, že se upravují dlouhou dobu při nízké teplotě, je i jejich vstřebatelnost jednodušší a takto upravené maso se velmi dobře tráví,“ říká nutriční terapeutka Lada Nosková, která lidem ukazuje cestu, jak vyváženě a hlavně chutně jíst, klade důraz na kvalitní suroviny a dokonale vyladěnou skladbu stravy.
Zní to lákavě, ale jak na to? Francouzský výraz sous-vide znamená v doslovném překladu „ve vakuu“ a jedná se o speciální kuchařskou metodu, při které se potraviny nejdříve připraví do vzduchotěsného obalu pomocí vakuovačky, jenž vysaje veškerý vzduch. Poté můžete potraviny uchovat v chladničce nebo mrazničce, nebo rovnou vložit do parní trouby. Základem metody sous-vide je kromě vakuování příprava při konstantní nízké teplotě. Největší výhodou je, že si potraviny zachovají své původní vlastnosti, přirozenou chuť, šťávy i texturu. Zpracováním se nemění obsah živin, vzhled, barva ani vůně. „Sous-vide metoda je opravdu pecka, za mě úplně nejlepší příprava masa: pro tu šťavnatost, chuť, vůni – prostě fantastické!“ potvrzuje Lada Nosková.
Další velkou výhodou této metody je, že si můžete potraviny připravit dopředu. Bleskově namarinovat a uložit do chladničky či mrazničky, nebo rovnou v páře uvařit, poté šokově zchladit a uskladnit v chladničce pro rychlou přípravu večeře nebo skvělého pohoštění pro nečekanou návštěvu.
„Pokud máte maso takto předpřipravené, nemusíte v kuchyni trávit moc času a během chvilky připravíte skvělou večeři. Maso lze nakrájet do rizota, těstovin, tortilly, sandwiche nebo jen tak na prkýnko pro návštěvu,“ doporučuje Lada Nosková.
Pomocí metody sous-vide se dnes denně vaří ve všech lepších restauracích, ale i běžné domácnosti jí začínají přicházet na chuť. Jednoduše tak připravíte širokou škálu potravin – od různých druhů masa, přes ryby až po zeleninu, houby, ovoce nebo i dokonale krémová vajíčka. Vyzkoušejte si to sami s vakuovací zásuvkou Siemens v kombinaci s troubou s programem sous-vide.
„Využití vakuovačky je ohromné. Používám ji na uchovávání potravin, nejčastěji vakuuji zbytky sýrů, šunky, uzené maso, ale i kávu. A pochopitelně využívám i sous-vide. Zavakuuji maso s bylinkami, je to otázka pár minut a dám rovnou do trouby, která má sous-vide program. Jednoduše navolím teplotu a čas a mám hotovo. Kuře připravuji na 62 °C. Naštěstí mohu volit po jednotlivých stupních a tím dosáhnout toho nejlepšího možného výsledku,“ potvrzuje Lada Nosková.
Připravené maso lze šokově zchladit a uložit do chladničky, takto hygienicky zpracované v ní vydrží i několik dní. Hosty pak můžete oslnit například bleskově připravenými vynikajícími steaky. Předpřipravené maso totiž stačí jen vyjmout ze sáčku, zprudka orestovat a můžete podávat.
PRODUKTOVÉ TIPY:
Vestavná kombinovaná parní trouba s pevným připojením na vodu a s kamerou
První trouba Siemens s kamerou a umělou inteligencí má velký barevný dotykový displej pro pohodlné ovládání a nabízí mimo jiné funkce fullSteam Plus a sous-vide. Díky pevnému připojení k vodovodnímu řadu je vaření v páře mimořádně snadné, protože není třeba doplňovat vodu. Trouba dále nabízí individuální stupeň upečení pomocí kamery a díky aplikaci Home Connect navíc získáte spoustu rad, tipů i receptů a troubu můžete kontrolovat a nastavovat pomocí mobilního telefonu, tabletu, chytrých hodinek nebo hlasových asistentů.
Vestavná vakuovací zásuvka Siemens iQ700
Umožňuje 3 stupně vakuování v zásuvce (max. 99 %) a 3 stupně vakuování vně zásuvky (max. 90 %) – ideální pro hygienické uchování potravin, bleskové marinování i přípravu pokrmů metodou sous-vide.
Vyladěná Velikonoční nádivka:
Suroviny:
4 ks celozrnných rohlíků
200 ml polotučného mléko
200 g kladenské pečeně
150 g Šmakoun
100 g mrkve
2 ks jarní cibulky
50g špenátu nebo medvědího česneku
3 lístky bazalky
1/2 prášku do pečiva
4 ks vejce
2 stroužky česneku
1/4 lžičky muškátového květu
150 g bílého jogurtu
Postup:
Celozrnné rohlíky nakrájejte na kostičky a pokropte mlékem. Přidejte pečeni nakrájenou na kostky, nahrubo nastrouhaného šmakouna, nahrubo nastrouhanou mrkev, pokrájenou cibulovou nať, nahrubo nasekaný špenát a bazalku. Posypejte práškem do pečiva. V misce ušlehejte žloutky s lisovanými stroužky česneku, muškátovým květem a bílým jogurtem. Promíchejte s rohlíkovou hmotou. Nakonec lehce vmíchejte ušlehané bílky. Pekáček o velikosti 25×35 cm vyložte pečicím papírem a na něj rozprostřete směs. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C po dobu 40 minut.
Zkuste při pečení pečiva, koláčů, ale i masa využít pridanou páru. Zabrábníte tak vysušení porkmů. Vše bude dokonale opečené a zároveň šťavnaté.