14.02.2017
Na 14. únor připadá svátek svatého Valentýna, který je všeobecně vnímán jako svátek lásky a tradičně spojován s červenou barvou. Ta je velmi inspirativní, tak proč se jí neobklopit hojněji také doma?
Červená barva je označována za výraz životní síly, aktivity a smyslnosti, je symbolem lásky. Je také barvou krve a vzbuzuje emoce. Je velmi efektní a přitahuje pozornost. Podle psychologie barev značí červená barva touhu po silných a hlubokých zážitcích, po úspěchu.
To je dost na to, abychom ji měli rádi. I když je poněkud provokativní, bát se jí nemusíte. Právě její efektní nápadnost z ní dělá skvělý nástroj pro kombinování. Dokonce je někdy považována za barvu, která jako jediná může konkurovat černé. Záleží jen na vás, jakou silou ji umožníte působit, jak účinný akcent a jakou míru dominance připustíte. Stejně jako červená barva sluší květinám či se elegantně vyjímá na oděvu, může tak vyhlížet i ve vašem interiéru.
Šťastná barva
Za šťastnou barvu symbolizující život pokládal červenou jeden z nejslavnějších módních návrhářů - Christian Dior, který s ní rád pracoval. Vášeň, touha a erotika jsou s červenou neodmyslitelně spjaty stejně, jako je lidem, kteří se do ní oblékají, přisuzováno sebevědomí, divokost či odvaha.
Ta vám při aplikaci této barvy v interiéru rozhodně chybět nesmí. Ale nepřežeňte to, abyste se neocitli v pekle. Když budete citliví, může váš příbytek díky správné dávce červené získat nálepku - sexy. Na červenou barvu totiž lidské smysly dobře reagují. Podaří-li se vám dosáhnout harmonického celku, stane se váš interiér symbolem vytříbeného vkusu a elegance. Třeba vás osloví některý z těchto červených předmětů - inspirujte se!
Křesťanská legenda o Valentýnovi
Křesťanská Legenda o Valentýnovi praví, že císaři Claudiovi II. nebylo vhod, že muži nesdílejí jeho válečnický koníček, protože raději tráví čas se svými manželkami a dětmi. Proto zakázal svatby. Jeho slov nedbal kněz Valentýn, který zamilované dál oddával. Císař to odhalil a Valentýn byl pravděpodobně roku 296 popraven, ale ještě než se tak stalo, napsal milostný dopis své milované - první valentýnku.
„Pohanská" legenda o Valentýnovi
Legenda hovoří o Valentýnovi jako o moudrém muži, s nímž se chtěl přátelit i sám císař, ale vadilo mu, že je Valentýn křesťan. Městskému prefektovi nařídil, aby na něho dohlédl. Ten si ho nastěhoval k sobě domů a představil mu svou krásnou, leč slepou dceru. Valentýn se do ní zamiloval a modlil se za její zrak tak intenzivně, až dívka prozřela. Pohané odmítali cosi tak křesťanského akceptovat. Odvlekli Valentýna za město a tam ho zabili. Na jeho počest se 14. únor stal dnem čisté lásky.