27.04.2022
Komerční sdělení
Pokud se řadíte mezi milovníky kávy a nejrůznějších kávových specialit, patrně zaujímá čestné místo ve vaší domácnosti domácí kávovar na zrnkovou kávu. A pokud náhodou ne, zcela jistě o koupi tohoto přístroje uvažujete. Svoboda, kdy si můžete své oblíbené espresso, cappuccino nebo latte macchiato připravit kdykoli a navíc z kávy, která nejlépe vyhovuje vašim chuťovým preferencím, stojí určitě za to. Aby připravovaná káva i oblíbené kávové nápoje chutnaly stále stejně lahodně, je třeba věnovat pravidelnou pozornost čistotě a hygieně přístroje. Jiří Šeba, školitel Miele ČR, doporučuje dodržovat několik základních pravidel a seznámit se s rozsahem údržby už při prvním zprovoznění zvoleného kávovaru v návodu k použití.
- Tvrdost vody
Začněte správným nastavením tvrdosti vody, kterou pro přípravu kávy budete používat. Pokud je tvrdost vody vyšší než 21 °dH, je vhodnější používat balenou pitnou vodu, případně vodu před použitím upravit. Díky tomu nebudete muset odvápňovat kávovar tak často.
- Pro větší komfort při údržbě
Při pravidelné údržbě jistě oceníte automatické programy pro odvápnění přístroje či odmaštění spařovací jednotky, k jejichž spuštění vás přístroj ve vhodném okamžiku vyzve. Pro tyto čisticí programy používejte výrobcem dodávané čisticí prostředky – tablety.
Komfortní je i mytí vybraných součástí v myčce. Tyto prvky bývají výrobcem označeny symbolem. V myčce bychom neměli mýt pohledové části přístroje, protože vlivem mycí chemie a teploty v myčce mohou změnit svůj vzhled. Z důvodu šetrnosti k plastovým dílům jsou vhodné výhradně mycí programy s teplotou do 55 °C.
- Doporučené intervaly pro jednotlivé části údržby
1️⃣Denně (na konci dne)
Vylijte zbylou vodu ze zásobníku na vodu.
Vysypte a umyjte nádobu na kávovou sedlinu (vhodné do myčky)/, vylijte a umyjte odkapávací misku a odkapávací plech. /vhodné do myčky/
Všechny výše zmiňované součásti kávovaru lze mýt v myčce, stejně jako nádobu na mléko či trysku na mléko, pokud jste si pochutnávali na kávových specialitách s mlékem.
2️⃣Jednou týdně (při silném znečištění častěji)
Myčce můžete svěřit také centrální trysky (bez nerezového krytu), ale mléčný ventil a připojovací díly rozvodů mléka čistěte výhradně ručně dodaným čisticím kartáčkem.
Pro spařovací jednotku je vhodné výhradně ruční mytí teplou vodou bez čisticího prostředku – díky tomu bude zachována dobrá chuť kávy a předejde se tvorbě choroboplodných zárodků.
Suché zbytky mleté kávy z vnitřního prostoru (pod spařovací jednotkou) odstraňte vysavačem.
Velmi důležité je rovněž omýt plášť teplou vodou s mycím prostředkem a následně osušit měkkou utěrkou.
3️⃣Jednou měsíčně:
Suchou měkkou utěrkou vyčistěte zásobník na zrnkovou kávu, ze zásobníku na mletou kávu odstraňte zbytky mleté kávy. Po vyjmutí zásobníku na vodu vyjměte také sítko a opláchněte ho pod tekoucí vodou. Čisticím kartáčkem rovněž očistěte parní trysku.
4️⃣Po výzvě na displeji:
Automatický program umožní odmastit spařovací jednotku k tomu určenou čisticí tabletou. Předtím byste ji ještě měli vyjmou a umýt.
Naprosto nezbytným úkonem je odvápnění. Trvá asi 15 minut a postačuje k němu jedna odvápňovací tableta. Pokud byste tak neučinili, přístroj se zablokuje.
„Pro maximální zjednodušení a komfort při údržbě nabízí Miele také přístroje s funkcí AutoDescale/AutoClean. Jednoduše zbaví kávovar vápenatých usazenin a vyčistí rozvody mléka i spařovací jednotku. Jedná se o čisticí programy využívající do přístroje integrované vyměnitelné kartuše s čistícími prostředky, které probíhají zcela automaticky ve stanovený čas, ideálně v nočních hodinách,“ říká Jiří Šeba.*
„Pravidelná péče o kávovar a jeho údržba se zkrátka vyplatí, stejně jako u všech ostatních přístrojů pro domácnost. Jen tak vám mohou sloužit správně a co nejdéle,“ uzavírá Jiří Šeba.
S výběrem vhodného přístroje vám ochotně pomohou v Miele Experience Centrech v Praze a Brně či u autorizovaných prodejců značky. Svůj vysněný kávovar si pak můžete pořídit např. na e-shopu Miele.
*Tyto rady a doporučení se vztahují ke kávovarům na zrnkovou kávu Miele.
Více na www.miele.cz