09.11.2023
Komerční sdělení
Kdo v poslední době vybíral jen tak sobě pro radost nebo někomu jako dárek puzzle, ví, jaká je to výzva. Krásných, originálních motivů je vedle všech těch kýčovitých koťátek v košíku a Neu- schwansteinů ve všech ročních obdobích jako šafránu. Že se to dá dělat i jinak, ukazuje sloven- ský projekt Pucle.
Hlavolamy a skládačky baví lidi odjakživa. Je to hra, relax, jedna z mála věcí, kde člověk vypne hlavu a zároveň aktivizuje obě mozkové hemisféry. Zároveň s sebou klasické puzzle nese i dilema, co potom s hotovým obrazem. Rozbít ho je škoda, navěky slepit taky. Dvě slovenské kamarádky Lenka Kuricová a Baša Holíčková vymyslely a navrhly speciální dřevěný rám. Ten je rozložitelný na čtyři části a poskládané puzzle se do něj umísťuje jen na lepenkové podložce pod ochrannou fólií.
„Dost nás baví představa, že si teď Pucle složí mladý pár ve svém prvním bytě a za pár let se k němu vrátí a znovu si s ním bude hrát už třeba se svými dětmi,“ říká k tomu Baša. „Dostat v jednom balení puzzle současně s rámem, do kterého hotový obraz pasuje a dá se z něj zase vyndat a rozložit, to je unikát. Nevíme o žádném takovém projektu nikde na světě,“ dodává.
Velkou péči věnují výběru motivů. Právě myšlenka designového puzzle, které bude radost sklá- dat i mít na stěně, stála na začátku celého projektu. Každý rok přibyde v nabídce čtyři až pět nových návrhů od současných umělců nebo umělkyň. V roce 2024 by mezi nimi mohly být i nějaké české.
Příležitost pro umělce i řemeslníky
V celém balení se projevuje péče o okolí. Puzzle se tiskne na recyklovaný papír, rámy i bavlněné pytlíčky vyrábí místní, výplňová bublinková fólie je z druhé ruky, tubus se dá zdarma vrátit do Pucle, kde jej znovu využijí. „Když nám někdo napíše, že po doskládání zjistil, že se mu jedno puzzle někde ztratilo, chybějící dílek mu dopošleme. Můžeme do balíčku přidat rukou psané věnování, odeslat ho zrychleně, pokud někdo kupuje dárek na poslední chvíli, firmám připravujeme motivy na přání, tak aby souvisely s jejich filozofií, zkrátka se snažíme vyjít každému vstříc podle toho, co potřebuje,“ uzavírá Baša.