12.02.2021
připravila: Sabina Bařinová
Dlouhé roky kraloval aristokratickým interiérům, zámeckým komnatám a starožitnému nábytku. Samet byl zkrátka vždycky příliš nákladný, a i proto si získal renomé přepychového a drahého materiálu.
V posledních letech ale zažívá comeback hodný mistra – takové malé sametové znovuzrození. Tentokrát ale ve svěžejších barvách a o poznání modernějších tvarech.
Foto: archiv redakce
Jako materiál je samet tak výrazný, že rozhodně není radno to s ním přehánět. Pak by se totiž od elegantní okázalosti dalo velmi snadno sklouznout k nevkusnému kýči. Největší dojem samet udělá coby solitér v rámci jednoduše pojatého celku. Tam totiž snadno vynikne a sehraje zaslouženou hlavní roli. Je hebký, hřejivý a jeho barevné odlesky vytvářejí působivý kontrast k matným materiálům. Oblibě se tak dnes těší především v kombinaci s betonem v loftových interiérech a na výbornou si rozumí také s kovem. Atraktivní kombinaci samet tvoří s vnější kovovou kostrou.
Foto: archiv redakce
V sametových kouscích se snoubí styl a pohodlí, o nichž se vám během loňské zimní sezony mohlo jen zdát. Sáhnout můžete po sametové pohovce, křesílku nebo třeba lenošce či taburetu. Vybírat se dá i ze sametem čalouněných židlí, svítidel i menších bytových doplňků. Speciální místo v sametovém sortimentu mají závěsy. V průběhu zimního období místnost prohřejí a přidají jí i na útulnosti.
Foto: archiv redakce
Protože ale působí velmi těžce, hodí se jen pro větší místnosti s vyšším stropem, které zvládnou i tepelně a zvukově izolovat. Sametové závěsy však upevňujte zásadně na kovové tyče – na plastových moc velkou parádu nenadělají. Své pevné místo má materiál i v ložnicích, kde se vyjímá na čalouněných postelích, na kterých se pak člověk vyspí skutečně jako na zámku.
Foto: archiv redakce
- Pokud máte doma sametové závěsy, přehozy či polštářky, občas je vyklepejte. Když bude třeba, dají se i opatrně ručně přeprat ve vlažné vodě. Čalouněný nábytek stačí jednou za čas vyluxovat, případné nečistoty můžete zkusit vyčistit navlhčenou houbičkou.
- Před stovkami let se samet vyráběl výhradně z hedvábí. Nyní už výrobci k jeho výrobě používají i umělé materiály či bavlnu. Je tak výrazně dostupnější, levnější a jednodušší na údržbu.