17.04.2020
připravila: Kateřina Krátká
Kolik hrnců vlastně opravdu potřebujete? Co v nich chcete připravovat za jídla? Z jakého materiálu? A hodí se i na indukci? Chcete nádobí používat nejen na sporáku, ale i v troubě? Jak budete nádobí mýt?
To jsou v kostce základní otázky, které by měly předcházet výběru nových hrnců.
OBLÍBENÉ MATERIÁLY
Mezi nejoblíbenější materiály v kuchyních patří stále nerez a smalt. Nerezové nádobí najdeme v našich domácnostech asi nejčastěji. Poměr kvality a ceny je velmi dobrý. Nerezové hrnce jsou odolné, nedrží pachy a jsou vhodné na všechny druhy sporáků včetně indukce.
Foto: archiv redakce
U nerezu hodně záleží na tloušťce materiálů a také na tom, jaké mají dno. Určitě volte ty se sendvičovým dnem. Další alternativou je oblíbené smaltované nádobí s nepřilnavým povrchem a vysokou mechanickou a chemickou odolností. Mezi další přednosti smaltovaného nádobí současnosti patří snadná údržba a možnost vaření i na indukci.
Foto: archiv redakce
RYCHLE UVAŘENÉ
Tlakové hrnce jsou ideální alternativou smažení, pečení i vaření. Mají vzduchotěsná víka, která uzavřou teplo uvnitř a nedovolí mu během vaření uniknout, čímž se vytváří velké množství páry a tlaku, který je vyvíjen rovnoměrně na každý kousek jídla uvnitř hrnce. Ačkoli se voda začne vařit při 100 °C, teplota v tlakovém hrnci může dosáhnout více než 120 °C.
Foto: archiv redakce Na vytvoření páry v hrnci je zapotřebí alespoň 1 litru kapaliny. Chuť, vůně a nutriční hodnoty, které se postupně při jiných metodách vaření z jídla vytrácejí, zůstávají díky tlakovému hrnci v potravině a vlhkost z potraviny díky těsnění z hrnce neuniká.
Foto: archiv redakce
Jak název napovídá, tlakový neboli parní hrnec využívá k vaření vlastnosti páry. Je to skvělý pomocník, ve kterém můžete připravit téměř jakékoli jídlo – od rýže a brambor až po těstoviny či celé kuře.