17.11.2021
připravila: Lenka Saulichová
Koupelna nemusí sloužit pouze k pravidelné údržbě těla. Může se stát místem, kde očistíte také svou mysl. Našli jsme pro vás zajímavosti, které možná o wellness ještě nevíte.
80 tun
Všechny kovy ze zlata včetně vybavení koupelen najdete v osmém patře jednoho z nejluxusnějších hotelů světa Emirates Palace v Abú Dhabí. Koupelny tu září sytou žlutí, zlatá jsou umyvadla, madla u vany, kohoutky, a dokonce i miska na mýdlo. Při jeho stavbě se spotřebovalo osmdesát tun zlata a každý rok padne pět kilo jen na opravy.
Foto: archiv redakce
33 milionů
Nejdražší vana světa se jmenuje Le Grand Queen a vyrobila ji šperkařská firma Kaijo. V Dubaji byla vydražena za neskutečných 33 milionů korun. Co je na ní tak vzácného? Je totiž vyrobena z jediného kusu speciální horniny z vulkanické Indonésie. Tomuto kameni se v Asii připisují velké léčivé vlastnosti. Jde o směs zkamenělého dřeva, polodrahokamů a fosilií.
200 let
Takovou záruku můžete získat na mimořádnou vanu s názvem Baldi Rock Crystal, která byla vytesána z 2,5 metru vysokého bloku křišťálu vytěženého v amazonských pralesích. Nabízí komfortní koupel až třem osobám a pořídíte ji za zhruba za 13 813 040 Kč.
100–200 litrů
Právě tolik litrů vody spotřebuje člověk při koupeli ve vaně. V Česku je průměrná spotřeba vody zhruba 100 litrů vody za den. Nejvíce pitné vody padá na osobní hygienu. Takové množství je zhruba desetkrát větší, než má na celý den obyvatel Afriky.
30–60 litrů
Při sprchování se chováme podstatně úsporněji. Spotřebujeme až o polovinu vody méně.
Foto: archiv redakce
85 %
Víte, že perlátor snižuje spotřebu vody až o 85 %? Děje se tak díky omezení průtoku vody a obohacení proudu vody vzduchem.
8 barev
Terapii barevným světlem – žlutou, červenou, oranžovou, zelenou, purpurovou, fialovou, modrou a tyrkysovou –využívá chromoterapie. Každá barva má totiž specifický vliv na zdraví.