18.10.2021
připravila: Sabina Bařinová
Pokud byste někdy začali váhat, jestli už náhodou nemáte příliš mnoho věcí, řešení jsou přinejmenším dvě. Buď se pusťte do úklidu, nebo si otevřete dobrou knížku. Prý to pomáhá!
68 %
Čtení snižuje míru stresu až o 68 %. Roli knihoven v domácnostech tak rozhodně není radno podceňovat. A Češi si to uvědomují. Podle průzkumu z roku 2018 přečte průměrný Čech 12,5 knihy každý rok. Četbě denně věnuje asi 31 minut.
253
Podle výzkumu z roku 2018, na kterém mimo jiné spolupracovala Národní knihovna ČR, má každý Čech doma průměrně 253 knih. Pokud zrovna vy patříte mezi lidi, kteří toto číslo soustavně zvyšují, dávejte si při výběru knihovny pozor, aby měly police dostatečnou nosnost. Ne vždy je ale samozřejmě účelem naskládat co nejvíc knih k sobě. V poslední době se těší velké popularitě vzdušné regálové systémy, na kterých knižní sbírky skvěle vyniknou.
60 cm
Minimální šířka skříně s šatní tyčí by měla být alespoň 60 cm. Jen tak do ní pohodlně pověsíte i objemnější kousky oblečení. Hloubka prostoru pod tyčí by pak měla měřit přinejmenším 70 cm, což bude stačit pro naprostou většinu oblečení na ramínkách.Foto: archiv redakce45 cm
Abyste mohli pohodlně uložit své oblečení a přehledně ho ve skříni uspořádat na police, vaše skříň by měla být hluboká alespoň 45 cm.
7–8 m2
Průměrné české zádveří je velké 7–8 m2. Vždy by mělo být dost široké na to, aby se do něj vešla šatní skříň s hloubkou 60 cm a zároveň zůstala zachována dostatečně velká plocha pro všechny potřebné činnosti.Foto: archiv redakce
Jak to vidí
SILVIA HLAVOVÁ, designérka ve společností Sedlák Interier a Poggenpohl
V čem spočívají přednosti šatny oproti standardní šatní skříni?
Šatna nabízí majiteli velkorysou a přehlednou úložnou plochu. Díky samostatnému prostoru vymezenému pro oblečení není nutné uzavírat jednotlivé skříně dveřmi. Naopak. Jejich interiér je možné navrhnout tak, aby uložené šaty a doplňky fungovaly jako výstavní kousky v galerii. Interiér skříní může tvořit široká škála materiálů – třeba kůže, vysoce kvalitní laky či dýha v zajímavém dekoru. Zakomponovat se dají i sklenění prvky v podobě polic. Decentně použité osvětlení pak dodá prostoru noblesní výraz.
Na co bychom měli při plánování šatny dbát, abychom ji mohli skutečně plně využívat?
Nejdůležitější je správně určit a rozvrhnout proporce úložného prostoru. Konkrétně si stanovit objem, který chceme věnovat šuplíkům, policím, prostoru na věšení šatů a kabátů i na odkládání bot a doplňků. Následuje výběr materiálů praktických na údržbu i systému otvírání uzavřených prostor. Navíc je potřeba vzít v úvahu výšku majitele. Pokud se jedná o dítě nebo nižšího člověka, proporce se budou lišit od kompozice pro vysoké lidi. Když se podaří toto všechno zvládnout, výsledkem je funkční šatna a spokojený majitel.
Existují nějaké nadstandardní funkční doplňky, kterými lze šatny doplnit pro ještě větší komfort?
Schmalenbach nabízí precizně zpracované interiérové vybavení. Jedná se například o rozdělovníky šperků, držáky hodinek či brýlí nebo speciální systémy na kravaty a šátky.
Foto: archiv redakce
Tyto doplňky se často vyrábějí z kůže, z matu nebo dýhy, díky čemuž vznikají skutečně sofistikované detaily.