24.02.2020
připravila: Libuše Lhotská
Přes možnosti, které do úprav stěn a podlah v koupelnách nově přinesly různé voděodolné stěrky, zůstávají klasické keramické dlaždice stále nejpoužívanějším řešením. Také obklady a dlažby ale podléhají dobovým trendům. I ty se však dají přizpůsobit stylu, který je vám blízký.
Industriál
Módní industriální styl se promítl i do koupelen. Interiér s retro prvky připomínající staré tovární haly působí jedinečně i extravagantně. Důležitou roli hrají doplňky, které mohou mít i zdobnější podobu označovanou jako industriální vintage. K typickým doplňkům z tmavého kovu se dobře hodí hrubě opracované dřevěné nebo tmavě šedé plochy. Významným stylizačním prvkem jsou také obklady a dlažby.
Foto: archiv redakce
Hra s prvky
Dočasné řešení industriálně laděné koupelny s možností rychlé změny nabízí bíle obložené stěny a jednoduchá sanitární keramika s několika stylovými doplňky. Pokud to ale s industriálem myslíte vážně, musíte začít pěkně od podlahy, do které se promítne například typický černobílý dekor nebo imitace patinovaného kovu či starého dřeva. Nic ale nepokazí ani tmavá, rovně položená dlažba.
Foto: archiv redakce
Přesvědčivé imitace
Velké možnosti při stylizaci industriálních interiérů nabízí keramické dlaždice s imitacemi různých povrchů. Atmosféru starých průmyslových objektů skvěle navozují napodobeniny rezavých či jinak patinovaných kovových ploch, betonu a masivních prken nebo omšelých cihel, ale také lesklé jednobarevné povrchy.
Foto: archiv redakce
Formáty a vzory
Vedle velkých dlaždic se skvěle vyjímají atypicky úzké formáty odpovídající rozměrům cihel nebo různě dlouhých prken. Zatímco se současné trendy u obložení stěn přichylují více k matnému provedení, industriálnímu ladění vyhovují i výrazně lesklé povrchy. Částečná svoboda panuje také u dekorů. Industriálnímu stylu sluší například různé geometrické vzory. Vhodné jsou i několik let módní víceúhelníky nebo jiné tvary, jejichž odstíny vytvoří dokonalý prostorový 3D efekt. Ideální barevnou kombinaci představuje bílá s černou nebo s odstíny šedé barvy. Zakázané ale není ani odvážnější řešení akcentované nějakou výraznou barvou.
Delikátní
Barevné vzorované dlaždice dokážou zajímavě oživit interiér a vtisknout mu jedinečnou podobu. S barvami je ale třeba zacházet opatrně. Méně vtíravé jsou jemné vzory v tlumených barvách, které se neokoukají a působí uklidňujícím dojmem. Ideální je kombinovat raději méně barev nebo odstíny jedné, které vytvářejí příjemnou harmonii. Novodobou alternativou klasických vzorů jsou zajímavé dekory vytvářené kombinací lesklých a matných plošek nebo strukturovaným 3D povrchem.
Foto: archiv redakce
Reliéfy
Nové možnosti do dekorování keramických obkládaček přinesly 3D strukturované povrchy, jejichž efekt umocňuje hra světel a stínů. Tyto vzory jsou podle způsobu nasvícení proměnlivé. Zajímavě působí zejména na větších plochách, kde vytvářejí plastický obraz, který může mít romantický, ale i dramatický náboj. Aby strukturovaný povrch lépe vynikl a nebylo ho příliš, je třeba jej kombinovat s jednoduchými plochami bez vzorování.
Foto: archiv redakce
Dokonalé imitace
Vedle moderních geometrických vzorů působí zajímavě i různé drobné dekory připomínající staré časy. Díky metodě digitálního tisku lze na imitacích starých kreseb vytvořit patinu nebo drobné defekty, které se na ploše pravidelně neopakují, takže celek působí přesvědčivě.
Foto: archiv redakce
Mozaiky
Skládání drobných keramických dílků do mozaik je jednou z tradičních technik, které se používají už po staletí. Jednobarevné plochy či vícebarevné vzory sestavené z malých prvků dokážou vtisknout interiéru jedinečnost. V koupelnách se mozaiky často využívají k oživení základního obkladu, na orámování zrcadla, zvýraznění malých nik, obložení umyvadlové desky nebo jako horizontální či vertikální linka, která člení základní obklad.
Foto: archiv redakce
Mozaika je když…
Za mozaiku se u keramických obkladů považuje formát do velikosti 10 x 10 cm. Nejpoužívanější a pro současnou mozaiku typický je rozměr okolo 2,5 x 2,5 cm. Mozaiky se prodávají přesně oddělené a podlepené na podkladové síti, která kopíruje běžné velikosti keramických obkladů, usnadňuje pokládku a eliminuje případné nerovnosti průběhu spár. Za velkou výhodou se považuje možnost snadného obkladu nestandardně zakřivených ploch.
Foto: archiv redakce
Mozaikové variace
Individuálně vytvářené mozaikové vzory se v domácích interiérech běžně nevyskytují. Více se využívají takzvané mixy, což jsou od výrobce předem připravené a nalepené mozaiky zkombinované z několika odstínů nebo barev. Kromě keramiky jsou k dispozici i ve skleněném provedení. Vyskládanému platu většinou dominuje základní barva doplněná vlastními odstíny nebo jinou kontrastní barvou.
Foto: archiv redakce
Falešné kompozice
Vedle klasického formátu mozaik jsou v nabídce i obkládačky s dekorem, který stejně jako mozaika působí ručně vyskládaným dojmem. Jde o běžný formát keramické dlaždice, která vypadá jako tabulka čokolády. Na povrchu má vyhloubené přibližně dvoumilimetrové spáry, které se po pokládce vyspárují, takže celek působí jako ručně vyskládaná plocha. Podobného efektu se využívá u dlaždic s dekorem skládaného motivu, který tvoří různé tvary.