25.12.2024
připravila: Lenka Saulichová
Pro život v prvorepublikovém domě v Praze, jehož autorem je architekt Max Spielmann, se rozhodla mladá tříčlenná rodina. Přála si žít v centru města, v historickém domě, ale s naprosto moderními technologiemi. Svá očekávání při zrodu rozlehlého bytu vložila do rukou architektonického studia DMAE Architects.
Interiér rezidentního projektu na Vinohradech od autorského týmu architektů Alžběty Vrabcové, Terezy Šimůnkové a Lukáše Juřiny v sobě nápadně odráží svébytnost majitelů. Neutrálnost odstínů dřevin doplněná jasnou kompozicí černého bloku docílila harmonického a nadčasového vzhledu interiéru.
Foto: Tereza Práchenská
Nepochybně je i vizitkou zdařilé práce architektů. Právě oni byli také autory dispozice projektu i vizualizací pro developera, které sloužily jako prodejní materiál. To byla zřejmě první reference pro majitele. Druhou pak byly práce studia, které už má za sebou. „To, že se majitelům líbí svěží, jednoduché až minimalistické interiéry, bylo parné hned na naší první schůzce. Jediný požadavek kromě – řekněme – jednoduchosti byla i útulnost, aby interiér nepůsobil příliš studeným dojmem,“ přibližuje jednání s majiteli architektka Alžběta Vrabcová.
Foto: Tereza Práchenská
Černé srdce
Zadání bylo poměrně jednoduché. Majitelé si přáli moderní bydlení bez kompromisů. Výměra interiéru (190 m2) byla vskutku štědrá. Dispozici architekti zvolili podle vlastního uvážení, v jejich režii byl i barevný koncept a celkové ladění interiéru. Vznikl tak návrh na střed bytu jako černého srdce, jádra, bloku, který bude zahrnovat a zároveň schovávat vše potřebné. Bude takovou vodící dominantní linkou, a to nejen v půdorysu, ale i v konceptu materiálů.
Foto: Tereza Práchenská
Díky tomu se vše ostatní dispozičně uvolnilo a nabídlo více prostoru světlu a čistým liniím. Materiálový koncept byl výsledkem skládání a vrstvení. Protože má byt černé jádro, vše ostatní muselo být mnohem jemnější, komplikovanější. Dřeviny jsou jemně odbarveny, aby byla zachována pouze struktura dřeva. Aby byt působil příjemně, bylo hodně materiálu použito také na obklady, díky tomu získal jemnost. „Jako tvůrci jsme prosazovali materiálovou čistotu, která vychází z celkového konceptu bytu,“ dodává architektka a pokračuje: „Prvotně zmíním asi snahu o to, aby všechny skříně, které se tu vyskytují, byly vestavné, aby interiér působil vzdušně a jednoduše. Za většinou obkladů se skrývá skříňka nebo úložný prostor. Nejvíce patrné je to zřejmě na kuchyni, kde je celá pravá strana obložena bílým dřevem a skrývá malé úložné prostory – spížní skříň, bar s výrobníkem ledu, chladničku apod.“
Foto: Tereza Práchenská
Rafinované osobitosti
Vychytávek je tu ale víc! Určitě nelze přehlédnout nevšední úložný box pro kolo. „Sama jsem vášnivou cyklistkou, takže zde jsme se s klientem domluvili i na detailech, aby vše bylo soustředěno na jednom místě. Kolo tohoto typu vyžaduje připojení na elektřinu, úložná police zase slouží na odkládání všech dalších doplňků od helmy až po světla a wattmetry. Samozřejmostí je ale možnost dobití všech komponentů.
Foto: Tereza Práchenská
A černá roletka umožní celý prostor uzavřít,“ dodává Alžběta Vrabcová. Další zajímavostí je středový kuchyňsky pultík. Ten je v podstatě při své váze postaven jen na dvou bodech. Na ocelové noze, která je ale obložena zrcadlem, takže okem patrná není, a skleněné desce, která tvoří její protiváhu. Důvod byl prostý, architekti chtěli, aby poměrně masivní blok působil lehce, jako by se vznášel. Vlastní ocelová konstrukce, která je skryta uvnitř, byla poměrně náročná.
Foto: Tereza Práchenská
Pro architekty však byla nejen výzvou, ale i zábavou. Dovnitř dispozice interiéru bylo nutné dostat světlo, konkrétně nad kuchyň, která neměla okno, takže už při první návštěvě bytu působila temně. Proto sem navrhli velké plošné svítidlo z Barrisolu, které tu nyní supluje přirozený světlík, světlovod, který dodává pocit denního světla. Kromě židlí u stolu a konferenčního stolku je téměř všechen nábytek v interiéru navržen podle autorských návrhů architektů – veškerý vestavěný nábytek, ale i jednotlivé kusy – stůl, pohovky i postele – jsou zhotoveny na míru.
Foto: Tereza Práchenská
Tím, že majitel často pracuje z domova, kladl naprosto přesné požadavky na pracovnu. Na architekty padla forma stolu, který vyrobili z ohýbaného cortenu. Nejen při jeho návrhu a realizaci si s majitelem dobře rozuměli. „Bylo velkým potěšením slyšet, jak dobře se majitelé v bytě cítí a jak si užívají každý den nového bydlení,“ vyjadřuje své uspokojení architektka. Do úplného finále tu zbývá ještě dovést velkou terasu, na níž se právě pracuje. Osazují se mnohé květináče a vzrostlé stromy.
DMAE ARCHITECTS
Ing. arch. Alžběta Vrabcová
→ „Jsem ráda za celkové vyznění bytu. Zaměření na detail se v tomto případě vyplatilo. Na interiéru je patrné, že byl navrhován jako celek, od konceptu přes řešení barevného a funkčního vyznění až po detail. A domnívám se, že právě velká část nábytku, který bývá pořizován jako kusový, ale zde byl navržen na míru pouze a jen pro tento prostor, dává vyznít celku. Právě detail je v interiérovém designu podstatou. Detail tvoří celek,“ vyjadřuje své přesvědčení architektka Alžběta Vrabcová z mladého týmu architektů, silných osobností s nevšedním přístupem k návrhům ze studia DMAE Architects, kteří za sebou mají už více než deset let zkušeností s návrhy a realizacemi a jsou připraveni se vám plně věnovat. Přejí si, abyste zažili ten skvělý pocit, když začnete z ničeho vytvářet něco.