19.07.2021
připravila: Jana Polomová
Některé informace zaujmou, jiné pobaví a další nasměrují.
Lepší orientaci v jakékoli problematice však pomohou všechny ty, které jsou spolehlivě ověřené.
Prosvětlené domovy
Podle průzkumu společnosti Ekolamp počet svítidel v českých domácnostech roste. V roce 2015 jich bylo necelých 43 milionů a v roce 2020 už více než 59 milionů. V průměru má tedy každá domácnost zhruba 14 svítidel. Největší nárůst je přitom patrný u malých doplňkových svítidel, jako jsou lampy nebo nástěnné osvětlení.
Foto: archiv redakce
Ta tvoří 68 % z celkového počtu svítidel v domácnosti. Denně v českých domácnostech svítí žárovky v průměru 3 hodiny, což obnáší přibližně 1 000 hodin za rok.
Dezinfekce zářením?
Použitím germicidního UV záření je možné snížit vzdušný přenos infekčních částic, mezi které patří i bakterie a viry. Tato metoda je úspěšně a bezpečně využívána již více než 70 let, a je proto pochopitelné, že vzhledem ke zvýšené potřebě dezinfekce prostředí za poslední rok byla zvýšena také produkce elektrických zařízení k dezinfikování prostorů právě UV zářením. Mezinárodní komise pro osvětlení však vydala stanovisko, kde mj. zopakovala, že tato zařízení nejsou vhodná do domácností a společně s WHO varuje před použitím UV dezinfekčních lamp k dezinfekci rukou nebo jiných částí těla, není-li to klinicky odůvodněné.
Foto: archiv redakce
Světlo na indexu
Překvapivě podceňovaným parametrem osvětlení je tzv. index podání barev označovaný zkratkou CRI (color rendering index). Hodnota je vyjadřována na stupnici od nuly do sta, přičemž zcela věrné podání barev odpovídající jasnému dennímu světlu označuje CRI 100. Nízké hodnoty barvy zkreslují a je prokázáno, že v místnosti osvětlené zdrojem s nízkým CRI se lidé cítí hůře a působí unaveně. Norma udává jako minimální výši CRI 80, což také většina dostupných světelných zdrojů splňuje, ale odborníci doporučují hodnotu 90 a více.
Foto: archiv redakce
Úsporné zdroje dominují
Více než 78 % celkového objemu světelných zdrojů v českých domácnostech tvoří úsporné varianty. Převládají LED zdroje (50 %), následují kompaktní zářivky (22 %), wolframové žárovky (14 %), halogenové žárovky (7 %), trubicové zářivky (6 %) a výbojky (1 %). Pro všechna svítidla a světelné zdroje platí, že když doslouží, patří na místa zpětného odběru, odkud jsou odvezeny k recyklaci. Ta umožňuje znovu využít většinu materiálů daného elektrozařízení a šetřit tak přírodní zdroje. Také z důvodu rizika úniku nebezpečných látek světelné zdroje ani svítidla nikdy nevyhazujte do směsného odpadu. Místo zpětného odběru se většinou nachází ve sběrných dvorech obcí nebo v obchodech s elektronikou. Nejbližší sběrné místo dohledáte na www.ekolamp.cz.