02.10.2020
připravila: Veronika Motyčková
Nároky na dětský pokoj rostou společně s dítětem. Na začátku mu stačí základní nábytek, později však bude potřebovat pokoj složený z několika zón. Poradíme vám, jak chytře a nadčasově využít dispoziční i finanční potenciál napříč dospíváním.
Podle aktuálních statistik stále více jak 80 % Čechů považuje za zcela běžné, že s nimi jejich děti bydlí i po ukončení studia, proto pravidlem číslo jedna je myslet dopředu – přemýšlet nad tím, pro kolik dětí budete daný dětský pokoj vybavovat a na kolik let dopředu.
Foto: archiv redakce
Počítejte s prostorem pro odpočinek a spánek, místo vhodné ke studiu a také koutek pro hraní a kreativní aktivity. Podle prostorových možností a dispozice tyto zóny rozmístěte tak, aby jejich rozmístění bylo logické a praktické.
Foto: archiv redakce
Řešení úložných prostor a systém ukládání věcí může vést děti v předškolním a mladším školním věku ke správným stereotypům.
TIPY
- Pracovní stůl umístěte co nejblíž k oknu, ke zdroji přirozeného světla. Pokud není možné umístit stůl naproti oknu, umístěte ho bokem k oknu tak, aby si dítě při psaní nestínilo.
- Jsou-li v dětském pokoji dvě a více dětí, je možným řešení dvoupatrová postel. Dnes se vyrábějí dokonce také modely, které kromě dvou lůžek nad sebou nabízejí i možnost přistýlky pro občasné přespání kamarádů.
- Osvětlení by mělo být dostatečně silné a zároveň příjemné pro oči. Ideálním řešením je LED osvětlení, které je úsporné, maximálně výkonné a nejvíce se přibližuje přirozenému dennímu světlu.
Foto: archiv redakce
***
Mgr. art. LEA PARAJOVÁ
Designérka One Space a Space 4 kids
Co by nemělo chybět v dětském pokoji pro dítě mladšího školního věku?
Zásadní je pohodlná postel doplněná o lampičku anebo noční světýlko, pak také dostatečně osvětlený pracovní stůl, nastavitelná pracovní židle s oporou pro nohy a samozřejmě prostor na hraní. Děti v tomto věku si nejraději hrají na zemi, proto je důležité zvolit vhodnou podlahu, anebo podlahu doplnit o kusový koberec, který se jednoduše udržuje. Skvělou variantou jsou speciální textilní podložky určené přímo pro tyto účely – jsou skladné a dají se prát.
Platí u takového věku dítěte nějaké rozvržení zón v rámci dispozice?
Je dobré prostor rozdělit na tři zóny – zónu na spaní, na hraní a na učení. Pokud to velikost pokoje nedovoluje, řešením je postel v patře, pod kterou je možné umístit pracovní stůl, skříně anebo jiné úložné prostory. Případně se dá takový prostor využít jako zóna na hraní.
Čeho se vyvarovat v případě zařizování pokoje pro dítě tohoto věku?
Velmi často se stává, že rodiče v dobré víře pokoj vybaví velkým množstvím nábytku, protože úložné prostory jsou důležité, ale dítě pak kvůli tomu nemá dostatek prostoru na hraní. Co se týče barevnosti, je lepší se vyvarovat sytých barev ve velkých plochách, vhodné jsou neutrální barvy, které školáka při učení zbytečně nerozptylují. V případě, že neplánujete měnit dětský pokoj každých pár let, vyvarujte se příliš tematického zařízení a dekorů, tematické doplňky ano, ale tematický nábytek určitě nedoporučuji.