24.07.2020
připravila: Kateřina Krátká
Trendem posledních let je propojení kuchyně a obývacího pokoje v jeden celek.
Často se pak stává, že pomalu nerozeznáte, jestli jste ještě v kuchyni, nebo už v obývacím pokoji. Proto i výrobci opticky a materiálově sjednocují vzhled kuchyňských i obývacích skříněk. Díky tomu celý prostor působí vzdušně, vizuálně se netříští a nabízí dojem velkorysé plochy, kde hlavní roli hraje příjemná atmosféra.
Foto: archiv redakce
PRAKTICKÉ ZÓNY
O kuchyňských zónách slyšel už asi každý, ale ruku na srdce, představovali jste si už někdy, jaký postup vám při vaření opravdu vyhovuje? Jak tedy velkou rodinnou kuchyň zařídit, abyste se moc nenaběhali? Posloupnost by měla být od mycí zóny přes přípravnou až k varné zóně a všude kolem nich potřebujete odkládací plochy.
Foto: archiv redakce
Má to logiku, protože přinesete domů potraviny, něco uložíte, z něčeho se chystáte vařit a také potřebujete vše očistit. Následovat by měla pracovní plocha s délkou nejméně 80 cm, na které se dá krájet, míchat a připravovat. Ale pozor, nebuďte megalomani. Maximum je podle odborníků na ergonomii 140 cm, jinak se příliš naběháte. Pak jídlo pokračuje na varnou zónu.
VYVARUJTE SE CHYB
A jaké chyby patří při pořizování kuchyně mezi ty nejčastější? Pokud jste si nepřizvali designéra a nebo nevyužili služeb kuchyňského studia, což rozhodně doporučujeme, vyvarujte se některých přešlapů.
Foto: archiv redakce
Špatně seřazených zón, příliš vysoko umístěných horních skříněk, špatně umístěného sporáku (neměl by být v rohu ani u vchodových dveří) a také pozor na slabé nevýkonné digestoře!