01.06.2020
připravila: Libuše Lhotská
Podoba sprchových koutů se v posledních letech výrazně změnila. Malé rohové typy vhodné do prostorově omezených koupelen doplnily velkoryse řešené kouty s odlehčenou konstrukcí nebo v bezrámovém provedení, a dokonce i bez dveří.
Místo hlubokých sprchových vaniček se začaly používat mělké nebo zcela ploché typy zapuštěné do roviny s podlahou, stále častější je také řešení bez vaničky s odtokovým žlabem. Hitem posledních let jsou otevřené sprchové kouty, pro které se ujalo označení walk-in. Obliba elegantních sprchových koutů stoupla natolik, že se stejně jako designové vany určené do prostoru stávají součástí ložnic nebo otevřených loftů.
VYLEPŠENÝ STANDARD
Podle konstrukce se sprchové kouty dělí na rámové, půlrámové a bezrámové. Rámové typy mají obvodové rámy, do kterých jsou zasazena skla. Půlrámové typy mají odlehčenou obvodovou konstrukci bez svislých vnitřních profilů, takže působí subtilněji. Bezrámové kouty se vyznačují minimem kovových prvků a skládají se pouze z bezpečnostních skel a závěsů, jimiž jsou přichycené ke stěnám.
MINIMALISTICKÉ MAXIMUM
Stále oblíbenější jsou sprchové kouty walk-in, jejichž jednoduché řešení vyhovuje současným minimalistickým trendům. Jejich velkou předností je, že jsou maximálně pohodlné. Omezené množství konstrukčních prvků usnadňuje údržbu a prodlužuje životnost celého řešení. I když jsou v nabídce kouty s mělkými vaničkami, stále více dávají uživatelé přednost řešení lehce sešikmené podlahy se sprchovým žlabem. Podle umístění mohou být kouty walk-in situované do prostoru se skleněnou zástěnou proti stěně se sprchou a jsou průchozí, takže by vlastně mohly nést označení walk-through.
Foto: archiv redakce
Druhé řešení, které se nejvíc využívá, rohové, spočívá ve vymezení koutu dvěma skleněnými příčkami. Variabilní je i umístění sprchového žlabu, který může být uprostřed sprchovacího prostoru, u stěny nebo zástěny, zakrytý méně či více nápadnou designovou mřížkou. Existuje také téměř neviditelné provedení, u kterého je žlab umístěn pod nenápadnou škvírou u stěny. Výhodou koutu walk-in je, že lze jeho velikost a tvar přizpůsobit koupelně, možná je i instalace v otevřené ložnici. V některých stavbách může být limitující omezený prostor pod podlahou, který neumožní instalaci žlabu s dostatečnou kapacitou odtoku vody. Každopádně jde o nejmodernější typ koutu, který působí luxusně a koupelně dodá větší vzdušnost.
JAK NA RYCHLÝ ODTOK
Důležitou částí sprchového koutu bez vaničky je odtokový žlab zabudovaný do podlahy. Má-li správně fungovat a zajistit dostatečnou rychlost odvodu vody, je třeba jej pravidelně udržovat. Důležitým předpokladem správné funkce sprchového žlabu je technické řešení odtoku a zápachové uzávěry. Výrobci kvalitních žlabů garantují odtok 60 litrů vody za minutu v průběhu celé jejich životnosti. Tento odtok je dostačující i v případě použití velkých sprchových hlavic.
Foto: archiv redakce
Průtok žlabu se však může snížit při nedostatečné údržbě, která je důležitá také proto, aby se zamezilo nežádoucím pachům. Přestože jsou žlaby vybavené zápachovou uzávěrou, zápach z dlouhodobě zachycených nečistot může časem proniknout do celé koupelny. Proto by se měl žlab rozebrat a vyčistit nejlépe jednou za měsíc. Kromě vyjímatelných součástí je třeba propláchnout i jeho pevnou část a odtok, k čemuž se dá využit sprchová hadice s odšroubovanou ruční sprchou.