10.05.2022
Komerční sdělení
Televize, počítač, mobilní telefon, wifi router… Doma je máme každý z nás. Všechny vytváří elektromagnetické pole, o jehož vlivu na lidské zdraví se stále diskutuje. Pokud vás zajímá více o elektrosmogu, čtěte dál!
Zdroje elektrosmogu
Elektromagnetické zatížení neboli elektrosmog je kumulace vzájemného působení mezi elektrickými a magnetickými poli a námi. Zpravidla ho sice nebývá tolik, aby překračoval hygienické limity, tím, že je všude kolem nás, na naše zdraví jistě určitý vliv má! „Elektrosmog v domácnostech produkují jak elektrické spotřebiče, jako například televize, počítače, tiskárny, wi-fi routery, mobily, budíky, světla, dětské chůvičky apod., tak ale i elektrické obvody, tedy zásuvky, podlahové vytápění a elektrická topidla,“ vyjmenovává Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB).
Vliv elektromagnetického záření na zdraví
Může nás všudypřítomný elektrosmog nějak ohrozit, anebo jeho působení nijak zvlášť nepocítíme? „Představuje elektromagnetická pole vyzařující z elektrospotřebičů zdravotní riziko, je stále předmětem diskusí. Profesní sdružení německých stavebních biologů nicméně považuje elektrosmog za stresový faktor, který může vyvolat poruchy spánku a soustředění, stejně jako bolesti hlavy a těla,“ vysvětluje Tomáš Sysel z IZB a dále pokračuje: „Příznaky, které jsou nejčastěji zmiňovány v souvislosti s vystavením vysokofrekvenčnímu elektromagnetickému záření, jsou také deprese, pocit vyhoření, bolest kloubu, svalové křeče, nervozita či cukání očních víček. Jde o poměrně širokou škálu symptomů.“ Elektrosmog ale může způsobit třeba i chronické vyčerpání nebo srdeční arytmii.
Držte si odstup
Ať jste ve fázi plánování budoucího domova, anebo už bydlíte, přinášíme několik tipů, jak elektrosmog v domácnosti omezit.
- Poloha zásuvek
V ideálním případě by elektrické vedení nemělo být položeno v bezprostřední blízkosti hlavy. Často se ale setkáváme s tím, že jsou zásuvky na dosah od postele. „Pro taková vedení lze doporučit použití stíněných kabelů a zásuvek. Pomoci může také vypínač. Po vypnutí posledního spotřebiče odpojí připojenou obytnou část od elektrické sítě, čímž se sníží radiační zátěž. Zásuvky by měly být umístěny alespoň 70 centimetrů od postele,“ radí Tomáš Sysel z IZB.
- Internet stále na dosah
Zkuste se odstřihnout od wi-fi alespoň přes noc. Stačí k tomu spínací hodiny a časovací zásuvku za několik desítek korun. Na vytahování routeru ze zásuvky tak nemusíte myslet, protože k vypnutí dojde automaticky. Hned bude v prostředí, ve kterém spíte, o trochu méně elektromagnetického záření.
- Vypnutí versus režim „stand by“
Elektrická zařízení by měla být po použití vždy vypnuta, televizí v ložnici nevyjímaje. „Mód „stand by“, při kterém je zařízení stále v pohotovosti, neustále produkuje elektromagnetické znečištění. Vsaďte na jistotu a vybavte ložnici samostatným vypínačem, kterým jednoduše vypnete elektrosmog přes noc,“ doporučuje Tomáš Sysel z IZB.
- Nové televize versus ty staré
Nejen elektromagnetické záření, ale i to mikrovlnné, rádiové vlny a dokonce i rentgenové záření… to vše šířily staré televize. „Moderní obrazovky již nejsou tak škodlivé. Elektromagnetické pole je u nich redukováno na 20 procent původních hodnot. Otázka přítomnosti televize v ložnici je ale dlouhodobým tématem lékařů i psychologů. Pokud se pohodlí sledování filmů před spaním nechcete zbavit, nenechávejte televizor v pohotovostním stavu přes noc,“ Tomáš Sysel z IZB.
- Halogenové žárovky
Pokud je to možné, vyvarujte se používání halogenových žárovek v ložnici. „Halogenové žárovky generují prostřednictvím svého transformátoru silné magnetické pole. Minimálně byste takové lampy neměli dávat do blízkosti postele,“ doporučuje Tomáš Sysel z IZB.