15.11.2023
Komerční sdělení
Mnoho z nás kupuje interiérové dveře tak, aby byly krásné. Ale trochu zapomínáme, jak budou vypadat po zatěžkávací zkoušce času a běžného či nadměrného opotřebení. Podle čeho je tedy vybírat?
Základem je výplň
Rada je jednoduchá – dveře volte i podle toho, co není vidět! Ve zpracování dveří se totiž skrývají poměrně výrazné rozdíly, které mají zásadní vliv na to, jak dlouho jejich krása vydrží při dennodenním používání. Klíčová je použitá vnitřní výplň, která tvoří většinu plochy dveří a na celý dveřní komplet má tedy zásadní vliv. „Levné dveře často mají jen výplň z voštiny, tedy tvrzeného papíru a obvodový rám z masivního dřeva, časem se tedy mohou prohnout nebo poškodit. Pro výplň našich dveří proto vždy používáme plnou desku VEKRA Premium z nejtvrdší plné dřevotřísky a obvodový MDF rám,“ vysvětluje Tomáš Pilský, ředitel pro nové technologie společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken, dveří a stínění na klíč. Takové dveře jsou pak mechanicky odolné, tvarově stálé a také lépe izolují zvuk. Ani po čase tak nedojde k jejich prohnutí nebo poškození, a to ani při silném nárazu. Rozdíl v materiálu je přitom poznat již na první potěžkání.
Odolný a praktický povrch
Aby dveře přežily všechny domácí kalamity a zůstaly dlouho krásné, musí mít také kvalitní povrch. U běžných dveří se standardně používá fólie, což je v podstatě impregnovaný papír, ta se ale v běžném provozu snadno poškodí. „Kvalitní dveře by proto měly mít povrch z CPL laminátu, který má podstatně vyšší odolnost proti poškození, opotřebení i nečistotám. Je také stálobarevný a snadno se udržuje,“ uvádí Tomáš Pilský. CPL laminát také umožňuje napodobovat zcela věrně vzhled i strukturu nejrůznějších povrchů.
Na detailech záleží
Aby mohly dveře spolehlivě sloužit po mnoho let, záleží také na použitých pantech. „Kvalitní dveře váží průměrně 30 až 40 kilogramů, a proto i jejich panty musí být připraveny s touto vahou dlouhodobě otáčet. Nesmí se poškodit ani v případě zvýšeného zatížení, navíc dnes existují i takové, které se nemusí promazávat,“ popisuje Tomáš Pilský z VEKRY. O kvalitě dveří vypovídá také hrana. Běžně se používají ostré hrany, které nejenže představují vyšší riziko z pohledu vlhkosti či možnosti zranění, ale při nárazu snadno dojde k jejich poškození. Dobré dveře by proto měly mít oblé hrany, které zajišťují nejen bezespárové napojení ploch, jsou i více chráněné před poničením a snižují i riziko případných úrazů.
Bez zárubně nejsou dveře komplet!
Nedílnou součástí kvality dveří je nejen samotné dveřní křídlo, ale i zárubeň. Ta by měla být vyrobená ze zátěžové dřevotřísky a v rozích by měla být pevně spojená, aby měla potřebnou pevnost a nosnost. Důležitý je pak i postup při její montáži. „Při instalaci zárubně vzniká mezi ní a stěnou mezera, která se vyplňuje montážní pěnou. Ta se ale často nanáší jen na několika bodech a těmito volnými mezerami se později přenáší hluk. Zárubeň by proto měla být zapěněna po celém obvodu,“ vysvětluje Tomáš Pilský. Takové dveře pak dokážou lépe tlumit hluk. V neposlední řadě je třeba si ověřit i samotného dodavatele a zvolit takového, který klade důraz na kvalitu produktů, šíři nabídky, montáž, dlouholetou záruku a komplexní služby na klíč.
Rada na závěr: Interiérové dveře pro zdravější bydlení
„Stále více z nás žije ve městech, kde je vysoká hladina hluku, hlasité zvuky v nás přitom pouští stres. Kvalitní interiérové dveře představují jeden z pilířů zvukové pohody v domácnosti. Kromě designové a zvukově izolační úlohy vnitřních dveří nezapomínejme ani na jejich funkci oddělení teplých a studených částí interiéru, což spolu s drahými energiemi v současnosti pomůže šetřit i naše finance. Podobně jako při koupi každého zboží i zde platí, že člověk nemá hledět jen na cenu. Mnohé dveře na našem trhu nesplňují deklarované parametry a odhalit to je pro laika velmi těžké,“ uzavírá Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení.
Více na www.vekra.cz.