05.04.2021
připravila: Libuše Lhotská
Vedle dnes již klasických dřezů z nerezové oceli se nyní těší oblibě i dřezy z granitu a keramiky, které umožňují barevné sladění s ostatními prvky kuchyně.
Výhodou všech tří materiálů je, že jsou odolné, mají hygienický povrch a dlouhou životnost. Při výběru nového dřezu tak můžeme dát přednost materiálu, který je nám nejsympatičtější.
Foto: archiv redakce
Když jsem si kdysi pořizovala svou první myčku, myslela jsem si naivně, že dřez už budu potřebovat jen na omývání potravin. Naštěstí mi ale v kuchyni zůstal původní dřez se standardní odkapávací plochou. Brzy jsem totiž zjistila, že vedle litinových nádob či pánví s kvalitním povrchem, kterým agresivní prostředky používané v myčkách rozhodně nesvědčí, je třeba ještě průběžně likvidovat zašpiněné nádobí i v době, kdy je myčka v provozu.
Foto: archiv redakce
Odkapávací plocha se tak u nás doma využívá prakticky neustále a určitě bych její velikost nepodcenila ani u nového dřezu. Za úžasné pomocníky u dřezu považuju různé přídavné prvky, jako jsou posuvné krájecí desky a závěsné odkapávací misky, které šetří mnohdy cenný prostor na pracovní desce. Z prostorově úsporného pohledu mě zaujalo tříúrovňové řešení, které nabízí u dřezů Etagon značka Blanco. U této řady lze totiž na odkládání uvnitř dřezu využít i mobilní rošt upevněný ve střední výškové úrovni.
Foto: archiv redakce
Za velkou výhodu současných dřezů považuju materiálovou a tvarovou pestrost, ve které si „ten pravý“ může najít každý. Když se před lety objevily první granitové dřezy, všichni byli nadšeni jejich barevností. K této výhodě granitu je třeba ještě dodat, že jde o velice odolný materiál. Stejně jako u nerezových a keramických dřezů ale kvalitu těch granitových zaručí jen renomovaný výrobce.
Foto: archiv redakce
Dřezy se liší způsobem zabudování do desky. Nejčastější dřezy vestavěné shora doplňují podstavné typy a modely, jejichž okraje jsou v rovině pracovní desky.