25.09.2024
připravila: Nikol Pavlíčková
Interiérový design je disciplína sama o sobě. Jedni pro něj mají vysoký cit, druzí si najímají interiérové designéry proto, aby jim ukázali cestu za vysněným domovem. V případě rekonstrukce rodinného domu v Nebušicích za Prahou se protnuly sféry, které se jen málokdy potkají. Klientka s vysokou úrovní estetického cítění a nekonečná důvěra v profesionální práci odborníka.
Interiérová designérka Andrea Hylmarová se oboru věnuje takřka dvě dekády. Hovoří za ní její práce a celá řada spokojených klientů žijící v domovech, kde jim pobyt dělá radost a zároveň jim usnadňuje každodenní bytí. Není tak divu, že od klientky, pro kterou realizovala takřka celý třípodlažní rodinný dům, dostala po tom, co jí klientka představila vlastní vizi v rámci souvisejících detailů, svobodu. „Po celou dobu realizace klientka chovala velký respekt k mojí zkušenosti,“ říká interiérová designérka. „Cítila jsem z její strany velkou důvěru, kterou ve mě a mou práci vložila.
Foto: Petr Hoffelner
Spolehla se na to, že pro ni a její rodinu vytvořím skvělé místo k životu,“ pochvaluje si spolupráci Andrea Hylmarová a zároveň přiznává, že zapojení klientky do samotného procesu realizace bylo výhodou. „Nastaly situace, kdy mi její nápady velmi pomohly posunout se dál a povýšit původní návrh ještě o pomyslný level. Velkou pozornost jsme společně věnovaly výběru kvalitních materiálů, ladění odstínů a textur,“ doplňuje designérka.
Foto: Petr Hoffelner
Monochromatická souhra
Přáním klientky bylo, aby celý dům byl laděn do světlých, ne příliš teplých, ale spíše neutrálních odstínů. Cílem tak bylo, aby celkové působení interiéru bylo minimalistické s moderním charakterem, ale stále s důrazem na to, že se jedná o dům pro rodinu. Základní barevnou linku tvoří bělené dubové dřevo a bílá barva v kombinaci s odstíny hnědé či šedé. To vše je pak doplněno černými akcenty, které skvěle fungují jako kontrastní prvky rozbíjející jinak tak monochromatickou paletu. Co se týče hmoty, tak v interiéru převládají spíše jednoduché tvary. To, co je zajímavé a na čem designérka staví charakter interiéru, jsou kvalitní materiály a především pak jejich textury.
Foto: Petr Hoffelner
Patro po patře
Rekonstrukce domu probíhala za provozu, i proto ji interiérová designérka prozíravě rozdělila do dvou let a každý rok se rekonstruovalo kompletně jedno patro. „Čas na rekonstrukci jsme měli zpravidla velmi omezený. Pracovalo se tak zejména v době, kdy rodina v domě nemusela pobývat, primárně tedy o letních prázdninách,“ uvádí designérka.
Foto: Petr Hoffelner
V prvním patře domu se poměrně významně změnilo dispoziční řešení, přičemž zásadní bylo navrhnout a vytvořit osobitý prostor pro dospívajícího syna. Velkou změnou prošla i ložnice rodičů. Díky dispozičním změnám se podařilo vybudovat samostatnou šatnu a také prostor s dámskou toaletkou. Ve zbývající části pak vzniklo zázemí pro hospodyni, která s rodinou bydlí. Kromě vlastní ložnice má nyní i malou samostatnou koupelnu a šatnu.
Foto: Petr Hoffelner
Interiérová výzva
V přízemí domu v další fázi úprav došlo ke kompletní proměně kuchyně. Navíc se všude vyměnily podlahy a interiérové dveře tak, aby i tyto pevné prvky byly postupně napříč celým domem sjednocené a v konečném důsledku dával interiér jako celek smysl. „Poslední, velmi zajímavou kapitolou bylo pak využití suterénu domu. Ten nabízí 120 metrů čtverečních prostoru a před přestavbou sloužil jako prádelna, kotelna, sklep, nevyužívaná sauna i pracovna,“ uvádí designérka a doplňuje: „Všechny původní místnosti vznikaly postupně spíše improvizovaně. Prostory nebyly dostatečně osvětlené a na mnoha místech chybělo vytápění.
Foto: Petr Hoffelner
Mým cílem tak bylo suterén maximálně využít a udělat z něj komfortní místo pro častou práci z domova, tělocvičnu, velkou dámskou šatnu, zázemí pro hospodyni, domácí bar a samozřejmě zde také vytvořit poměrně značnou část úložného prostoru, kterého nikdy není dost.“
Naprostá většina nábytku v celém domě byla realizovaná dle návrhů interiérové designérku ve spolupráci s šikovným a zkušeným týmem truhlářů, zámečníků a čalouníků.
Foto: Petr Hoffelner
Stylové rodinné útočiště
Velmi oceňuji přístup interiérové designérky k celé realizaci. Zároveň chválím osvícenost klientky, která po tom, co představila designérce svou vizi, jí nechala volnou ruku, ale zároveň se neváhala zapojit do procesu. Takto si představuji dokonalou spolupráci, ze které na konci vznikne dokonalý výsledek, což je na interiéru nejen vidět, ale musí to být především cítit, když se člověk postaví do prostoru. I přes to, že se jedná o velmi světlý interiér plný neutrálních tónů, je z něho cítit rodinná atmosféra, která je velmi nenásilná a příjemná. Osobitost klientky, kterou interiérová designérka propsala do této realizace v kombinaci s vlastním rukopisem, dala vzniknout jedinečnému domovu, kde se všem členům domácnosti jistě nejen dobře bydlí, ale především žije.
Foto: Petr Hoffelner