23.01.2023
připravila: Nikol Pavlíčková
Výběr barvy kuchyňské linky je stejně zásadní jako její dispozice. Z estetického hlediska se tento krok řadí k jedněm z nejdůležitějších parametrů. Kde ale začít? Podle čeho se rozhodnout? A jak se zorientovat v nepřeberném množství odstínů a dekorů? Dát přednost emoci, a nebo racionalitě? Volit srdcem, či hlavou? To všechno jsou otázky, které si při pořizování nové kuchyňské linky budete klást. A my se vám alespoň na pár z nich pokusíme odpovědět.
Jak to vidím
1. Jaké jsou aktuální trendy v oblasti kuchyní v rámci barevnosti?
2. Podle jakých základních kritérií vybrat kuchyni, aby nás neomrzela?
3. Při řešení kuchyně dáváte větší důraz na její osobitý vzhled, a nebo praktickou stránku?
4. Který předmět či spotřebič považujete za nezbytnou součást každé funkční kuchyně?
Foto: archiv redakce
Martin Robauš
odborný specialista společnosti Indeco
1. Podle mého názoru jsou trendy již několik let stejné, tím hlavním je bílá barva. Skvěle vypadá v kombinaci s rustikálně laděným dubem. Nyní ale cítíme, že se do popředí dere i černá a odstíny šedé.
2. Rozhodně by měla být barevně nadčasová, to znamená nekombinovat více barev a ideálně ladit vždy barvu se dřevem. Samozřejmě důležitá je i správná funkčnost a ergonomie.
3. INDECO CZ se snaží oba tyto aspekty skloubit v jedno (úsměv).
4. Pokud mám vybrat spotřebič, tak je to jednoznačně myčka. Šetří nejen čas na úklid po vaření i jídle, ale také energie a vodu. Co se týká předmětu, tak je to určitě praktické členění zásuvek na menší a přehlednější přihrádky, aby bylo jasné, co je kde uloženo.
Foto: archiv redakce
Štěpán Vondrášek
specialista obchodního oddělení společnosti JN Interiér
1. Trendy je určitě antracitová barva v kombinaci s dubovým dekorem, který je rustikální s výraznou kresbou. Bílá nebo jemně smetanová je z mého pohledu zase velmi nadčasová a vždy bude svým způsobem trendy.
2. To je otázka individuálních priorit. Z mého pohledu je v jednoduchosti krása. Zároveň se ale barva musí líbit, a proto nedoporučuji naslouchat trendům nebo koukat, co má soused (úsměv).
3. Snažíme se vždy skloubit obě části tak, aby byla kuchyně nejenom stylová, ale především praktická a v neposlední řadě odpovídala i nárokům na ergonomii.
4. Už od starých dob černé kuchyně je to především domácí ohniště dnes nahrazené varnou deskou. Samozřejmě je to také chlazení a mytí. Nejdůležitější je ale v kuchyni dostatečná a odolná pracovní plocha, kde se všechno připravuje.
Foto: archiv redakce
Zdeněk Pudil
designér společnosti Sykora
1. Černá a bílá se dlouhodobě hřejí na výslunní předních pozic, i když u černé můžeme vybírat z větší škály jemných odstínů přecházejících v antracit. Velkým hitem letoška jsou teplejší odstíny šedé. Podle toho, jaké atmosféry interiéru chceme dosáhnout, ladíme šedou do temně zemitých nádechů nebo světlejšího kašmíru. Šedou lze snadno kombinovat jak s kouřovým, tak medově teplým dubem.
2. Designově sezónní trendy nás určitou dobu baví, ale vhodnější je komponovat návrh kuchyně v nadčasových souvislostech. Technicky dobře zvládnutá kuchyň s kvalitními komponenty, neutrální barvy v kombinaci s přírodními prvky a praktická ergonomie jsou již osvědčeným standardem. Větší fantazii pak ponecháme doplňkům, které je možné vyměnit podle aktuálních trendů nebo nálady. Důležitá je autentičnost materiálu a věrné zobrazení přírodní struktury.
4. V naší pětičlenné domácnosti považuji za zásadní velkokapacitní lednici, kterou je samozřejmě nutné neustále doplňovat. Funkce, jako je čerstvé uchování potravin, dostatečný mrazicí prostor, úsporný provoz a spolehlivost, jsou parametry, které bych řešil při každém návrhu moderní a funkční kuchyně. Nepodcenil bych ani organizéry zásuvek nebo modulární odkládací systémy na zástěny jako drobnou, ale praktickou věc pro odkládání nejrůznějších potřeb nejen na vaření.
Když se kuchyňská filozofie potká s rozumem. Ať už realizujete kuchyň od základu, anebo rekonstruujete, pro obojí platí pár pravidel. Ta jsou sice obecně známá, ale opakování je matkou moudrosti. Proto si je dovolujeme připomenout.
Foto: archiv redakce
Člověk míní, pán bůh mění a finance (ne)rozhodují
Věděli jste, že kvalita materiálů v kuchyni do značné míry určuje konečnou hodnotu domu nebo bytu? Tento fakt mějte na paměti od doby, kdy vám ve studiu udělají první návrh kuchyně až po konečné dekorování. Především na to ale pamatujte ve chvílích, kdy budete řešit instalatérské práce, pevné montáže a výběr spotřebičů. Tyto kroky se mohou vyšplhat na horentní sumy, ale v závěru se vždy jedná o investici, která se vám mnohonásobně vrátí.
Ke kvalitnímu návrhu zkratka nevede
Ještě před tím, než vaše kroky povedou do studia, kde vám s návrhem vaší vysněné kuchyně pomohou ± pátrejte, hledejte a zjišťujte. Informace jsou v tomto případě to nejcennější. A štěstí přeje připraveným. Nebojte se dát na doporučení. Ale zároveň i zhlédnout práci těch, kteří vám budou po celou dobu navrhování a zařizování kuchyně parťákem. Nakonec, všichni víme, co se říká o mistři tesaři. Na počátku nemusíte mít detailní představu, jak by vaše dokonalé srdce domova mělo vypadat, ale základní přehled o tom, co chcete, ale především nechcete, byste mít měli.
Uspokojit všechny potřeby především
Rádi vaříte pro blízkou i širokou rodinu? Milujete pečení? Potřebujete spolupráci všech nezbytných i zbytných kuchyňských spotřebičů? Trávíte v kuchyni hodiny a hodiny? Chcete si u kuchyňské linky kromě vaření i zatančit? Každý má jiné touhy, požadavky a potřeby. Všechny ale mají jedno společné, měly by být uspokojené. Kuchyňskou linku si nikdo z nás nepořizuje jen na pár let, proto by měla splňovat nejen základní estetická kritéria, ale být především funkční. A funkční znamená pro každého něco jiné. Na to nezapomeňte.
Foto: archiv redakce