05.12.2022
připravila: Libuše Lhotská
Lidský život je determinován tolika vlivy, že pokoušet se ho vnímat pouze chronologicky, znamená bohapustě zjednodušovat. Chtěli jsme vám představit koupelny startovací, rodinné i pro pokročilé. Ovšem o tom jsme psali už tolikrát! Navíc v dnešní proměnlivé a neuchopitelné době, kdy si nemůžeme být jisti ani aktuálním množstvím uznaných genderů, se nám najednou zdálo toto řešení trochu zpozdilé. Koupelna silně zrcadlí životní styl a vkus svých uživatelů, bývá zde na první pohled patrné, jakou životní fází právě procházejí a v jakém stavu je jejich individualita. Zřejmě proto patří koupelny mezi nejčastěji rekonstruované místnosti.
Vyčísleno!
Ačkoliv to při jízdě hromadnou dopravou tak mnohdy nevypadá, Češi prý patří podle průzkumů mezi ty čistotnější evropské národy. Jsme prý poměrně citliví na zápach (hůř ho snášejí už jen Francouzi a Španělé), osobní hygienu považuje většina z nás za velmi důležitou a tři pětiny z nás tráví očistou více než půl hodiny denně, což je nadprůměr.
40 % Čechů (tedy dva z pěti) si bere do koupelny mobilní zařízení.
Ráno se sprchuje 45 % Čechů.
60 % lidí zavírá při čištění zubů kohoutek s tekoucí vodou.
Běžná Češka stráví v koupelně za život průměrně 4,5 roku.
3 z 5 lidí si zpívají ve sprše, výběr písně ovlivňuje nálada a roční období.
Víc než 40 % lidí si spojuje koupelnu se samotou a intimitou, ovšem jen necelých 6 % s erotikou.
69 % Evropanů se sprchuje alespoň jednou denně.
I po osprchování se na našem těle nachází asi 1 000 typů bakterií.
Večerní sprcha má být alespoň 90 minut před spaním, aby si tělo stihlo upravit biologický rytmus a najet na odpočinkovou fázi.
Na kuchyňském prkýnku bývá asi o 200 % více bakterií než na záchodovém.
Pro 48 % lidí je přijatelné čůrat ve sprše.
Foto: archiv redakce