01.10.2022
připravila: Lenka Saulichová
Někdo usíná, sotva na lůžko usedne ještě s nohama na podlaze, jiný se na něm dlouho přehazuje ze strany na stranu za podpory neprůsvitného zatemnění a s maskou na očích a ne a ne usnout. Kvalitní spánek ovlivňuje víc faktorů, všichni ale hledáme pohodlí a své optimální pelíšky.
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Jak to vidím
Lenka saulichová
redaktorka
Dobrou noc, ať tě blešky štípou celou noc! Tak nějak jsme kdysi ukládali děti k spánku. Každý si ale přeje klidnou a ničím nerušenou noc, kvalitní a posilující spánek. Tady ovšem dvojnásob a bez výhrad platí rčení: Jak si usteleš, tak si lehneš!
Obecně si můžeme ke kvalitnímu spánku dopomoci i přívětivostí ložnice. Je-li to možné, vytvořme ložnici z dobře větratelné místnosti situované do klidnější části interiéru a zbytečně ji nezaplňujme. Nemáme-li šanci získat navazující šatnu, začleňme do ní úložné prostory tak, aby nebyly nápadné a nezatěžovaly ji vlastní hmotou. Nevytvářejme hradbu skříní, spíš je nechme splynout se zdí. Sáhněme po barvách, které nás uklidňují, podpoří usínání a zpříjemní probouzení. A to nejen v případě výmalby, ale i textilií včetně povlečení. Prioritou za všech okolností by ale mělo být pohodlné a ryze individuálně vyladěné lůžko. Komfort spánku nepochybně vylepší kvalitní lůžkoviny z přírodních materiálů. Osobně sázím na len, ale doporučit mohu i bavlnu v různých úpravách, bambus či hedvábí. Povlečení můžete vybírat s ohledem na roční dobu. V zimním období tělo potěší bavlna označovaná jako jersey či flanel. V létě zase přírodní hedvábí, mako satén, či chladivý tencel. A nezapomeňte ani na přírodní polštáře a přikrývky – špičkovou kvalitu prachového peří s vysokou nosností či kvalitní vlnu. Významné role však hrají i smysluplné osvětlení včetně lampiček na čtení a malý noční stolek.
Foto: archiv redakce