03.12.2020
připravila: Libuše Lhotská
Než se definitivně rozhodnete pro konečné uspořádání kuchyně, ověřte si, zda vám naplánované řešení vyhovuje. Kromě návaznosti jednotlivých zón je třeba zkontrolovat i další parametry. Jaké? O tom jsme si povídali se Štěpánem Vondráškem, jednatelem společnosti JN Interiér.
Jaká je optimální návaznost jednotlivých zón?
Obecně platí zásada, že by na chladničku a spíž měla navazovat alespoň menší odkládací plocha. Z té má být snadno dostupný dřez, na který navazuje přípravná plocha a varná deska. Po obou stranách varné desky by měl být alespoň malý odkládací prostor. Hlavní pracovní plocha je mezi dřezem a varnou zónou.
Foto: Lukáš Hausenblas, archiv redakce
Uspořádání jednotlivých zón je ale většinou třeba přizpůsobit konkrétním dispozicím i velikosti místnosti. Jinak vypadá v jedné lince, jinak v sestavách situovaných do různých tvarů, nebo když je v kuchyni ostrůvek. Tím více je pak třeba, aby návrhář vycházel nejen z dispozic, ale také z individuálních zvyků a potřeb budoucích uživatelů.
Co by si měli budoucí majitelé při plánování kuchyně s návrhářem ještě ohlídat?
Doporučuji, aby se zamysleli, zda jim bude skutečně vyhovovat velikost a umístění úložných, ale i odkládacích prostor. Vyplatí se už předem vyjasnit, kde budou například kořenky nebo varné náčiní. Aby vše bylo uložené tam, kde to budou opravdu potřebovat. Stejně tak doporučuji neslevit na nárocích u použitého kování. Jedině kvalitní typy totiž zajistí dlouhodobě bezproblémový chod.
Na co je z ergonomického hlediska ještě třeba dát pozor?
Ne každý si uvědomuje, že k příjemnému a ergonomickému užívání kuchyňské sestavy patří také správně zvolená výška. V současnosti je třeba toto hledisko sledovat o to více, že standardní výška pracovní desky, která v minulosti vyhovovala většině populace, už není pro mnoho lidí vhodná. Lidé jsou vyšší a tomu je třeba přizpůsobit i kuchyň.
Foto: Lukáš Hausenblas, archiv redakce
Jak lze takovému požadavku vyhovět?
Nejjednodušší je zvýšení spodních soklů. To ale není ani praktické, ani estetické. Vysoký sokl působí humpolácky a pod sestavou zůstává nevyužitý prostor. Proto naše společnost v souvislosti s rostoucí populací aktuálně připravila novou řadu kuchyňských skříněk, které jsou oproti běžným typům vyšší. Základní výšku jsme zvedli o 10 cm, takže se s 10cm soklem a 38mm pracovní deskou dostaneme na výšku 96 cm. Tomu je ale třeba přizpůsobit i další prvky, aby si sestava zachovala krásné průběžné linie. Spolu s tím jsme upravili i návaznost linií k vysokým skříním.
Vaše společnost je už od počátku zaměřená na individuální výrobu. Každá sestava, která opustí váš výrobní závod v Brandýse nad Labem, je tedy originálem. Proč jste vsadili na tento typ výroby a nezvolili jednodušší cestu montáže hotových segmentů? Jaké jsou výhody výroby na zakázku?
Díky vlastní výrobě jsme flexibilní a jsme zvyklí reagovat na individuální požadavky, aniž bychom museli překonávat nějaké problémy. Kromě toho, že naši zákazníci mohou mít tu svou kuchyň, která je vyrobena přesně podle jejich představ, k ní dokážeme vyrobit na míru i stylově stejné zařízení do celého interiéru. Může to být veškerý nábytek nebo třeba jen určité prvky zhotovené ze stejného materiálu, díky kterým pak celý prostor působí jednotně. Kromě kuchyní a interiérového nábytku se společnost zabývá také výrobou vestavných skříní. V současnosti nabízí nově německý posuvný systém dveří pro šatní skříně, které jsou v porovnání se standardně využívanými systémy komplexněji řešené a do detailu kvalitněji zpracované.
KONTAKT: WWW.JNINTERIER.CZ