25.11.2020
připravila: Sabina Bařinová
Vybrat správný systém ukládání oblečení je alfou a omegou komfortního bydlení. Jsou to právě šatní skříně a modulární systémy pro ukládání oblečení ukryté v šatnách, díky kterým bude i u vás doma vidět jen to, co chcete sami vystavit na odiv.
Prostory pro ukládání oblečení mají zásadní úlohu – ukrýt vše, co je potřeba schovat, a přitom nechat po ruce nezbytnosti. Ať už se bavíme o solitérní, či vestavěné skříni, nebo dokonce o celé šatně, věnujte pozornost rozměrům.
Foto: archiv redakce
Pohodlná hloubka šatní skříně činí 60 až 70 cm. Police pro ukládání složených oděvů by měla mít hloubku alespoň 40 cm a prostor pro zavěšení oděvů na ramínkách by neměl být užší než 55 cm.
NENÁPADNÝ SOLITÉR
První volbou jsou zpravidla samostatně stojící skříně nebo jejich vestavěné varianty. V obou případech však mají zásadní vliv na celkovou podobu interiéru dvířka. Druhů, ze kterých je možné vybírat, je celá řada – běžným otevíráním s úchytkami počínaje přes posuvné až po dvířka reagující na tlak.
Foto: archiv redakce
Plochu dveří posuvných a tlakových přitom nemusejí zdobit žádné úchytky, a skříň tak při pohledu zvenku může tvořit ničím nerušenou plochu. To ocení především majitelé vestavěných skříní, které za svými dvířky skrývají úložné systémy vysoké od podlahy až ke stropu a tvoří tak jakési falešné stěny.
ODĚVNÍ EXPOZICE
Druhou variantou jsou otevřené úložné systémy či úložné systémy s prosklenými dveřmi. Šatník je v jejich případě chápán jako interiérový doplněk sám o sobě, je totiž vidět na první pohled. Takové ukládání oděvů ale vyžaduje pořádnou porci sebekázně a smyslu pro pořádek, protože jinak se takový designový počin může rychle změnit v noční můru. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, myslete při vybavování své modulární šatní skříně i na zásuvky. Do těch můžete skrýt všechny maličkosti, které není nutné vystavovat.
Foto: archiv redakce
Při vybavování skříně modulárním systémem dbejte na vhodné kování, ideálně vybavené tzv. dorazy, tedy tlumiči nárazu. Ty dobrzdí zavírající se zásuvku či pantová dvířka a vy pak při oblékání zbytečně nevzbudíte zbytek domácnosti.
RÁJ MÓDNÍCH NADŠENCŮ
Pro domácnosti štědré na prostor se přímo nabízí třetí alternativa, a sice samostatná šatna vybavená modulárním policovým systémem s celou řadou možných konfigurací. Její podlahová plocha by měla činit alespoň 4 m2, nicméně i v případě šatny platí staré známé rčení, že čím větší, tím lepší. Do větší šatny umístíte všechny šikovné nezbytnosti – nesmí chybět zrcadlo a němý sluha, hodit se bude i křeslo. Důležité je nezapomínat na vhodné osvětlení.
Foto: archiv redakce
Denní světlo je nepřekonatelné, pokud ale musíte sáhnout po tom umělém, mělo by se svými světelnými hodnotami tomu dennímu alespoň co nejvíce přiblížit. Díky nízké spotřebě a snadné instalaci je zatím nepřekonaná technologie LED.
VYBAVENÍ NA JEDNIČKU
Variant vybavení pro šatny i skříně s modulárním systémem je celá řada. Šatní tyče, police i zásuvky jsou nestárnoucí a zcela nepostradatelnou klasikou. Za pozornost ale stojí i drátěné koše, výsuvné police a speciální držáky na drobnosti, jako jsou šperky, šátky či opasky. Právě takové detaily vám pak každé ráno usnadní orientaci ve skříni, protože každý kousek vždy najdete na tom správném místě.
Foto: archiv redakce
Ideální způsob ukládání oblečení je jednoduchý. V pořadí od podlahy – boty, tašky a kabelky, nad nimi zásuvky, výše oblečení pro každodenní nošení a úplně nahoře sezónní nebo příležitostné věci. A pokud do nejvyšších pater ze země nedosáhnete, elegantně vám poslouží schůdky nebo stolička.