23.11.2020
připravila: Jana Polomová
I malý byt skýtá velké možnosti, jen objevit je bývá trochu výzva. Musíte být vynalézavější, přemýšlivější i praktičtější než při zařizování velkého bytu. Výsledek však často ohromí právě nápaditostí a množstvím účelných řešení, k nimž by vás velkorysá podlahová plocha nikdy nedovedla...
SJEDNOCENÍ
Optimální je ponechat prostor co nejvíce otevřený. Je-li nutné jednotlivé funkční zóny oddělit, pak nejlépe posuvnými příčkami z transparentních materiálů nebo multifunkčními nábytkovými systémy. Kompaktněji působí nenásilné přechody a přímé navázání jednotlivých funkčních zón. Šatní skříně navazující na kuchyňskou linku vůbec nemusejí vypadat nepatřičně – stačí sjednotit materiály a barevnost. V případě vysokých stropů je vhodné vestavět lůžko přímo nad pohovku a prostor pod nášlapy využít na ukládání, popř. zvolit prostorově úsporný a výrazově subtilní žebřík z kovu nebo dřeva vyrobený na míru.
Foto: archiv redakce
UKLÁDÁNÍ
Klíčové je dostatečné množství úložných prostor. Uzavřené skříně by měly vést od podlahy ke stropu, optimální jsou ty vyrobené na míru, protože dovolují využít každý centimetr prostoru. Otevřené police je lepší omezit na minimum a udržovat v nich pořádek.
Foto: archiv redakce
Při výběru nábytku dejte přednost tomu s úložným prostorem navíc, skrytou zásuvku u konferenčního stolu nebo prostorný box uvnitř pufu oceníte. I pro ten největší prostor však platí, že abychom se v něm cítili dobře, neměli bychom se obklopovat věcmi, které ve skutečnosti nepotřebujeme nebo k nim nemáme žádný osobní vztah. Zásadní je tedy nehromadit a nepotřebné posílat dál...
MULTIFUNKČNOST
Zvednete postel a rázem se před vámi zjeví psací stůl, vysunete pracovní plochu v kuchyni a máte plnohodnotnou jídelnu. O stohovatelných stolcích, rozkládacím křesle nebo pohovce se zdravotní matrací vhodnou i pro pravidelný spánek nemluvě... Vybírat mezi solitérními specialisty je příliš velký luxus, porozhlédněte se spíše u sofistikovaných všeumělů.
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
MIMIKRY
Naplnit „jen“ všechny praktické potřeby nestačí. V případě malého bytu je žádoucí vytvořit zdání, že je větší. Pomůže dostatek přirozeného i umělého světla a barevné ladění interiéru – převažovat musejí světlé tóny. Prostorově nenáročná jsou vestavěná bodová světla, volně stojící lampy je vhodné nahradit nástěnnými. V případě, že milujete tapety, zvolte vždy jen drobný dekor. Také lehké konstrukce nábytku jsou vhodnější než masivní. Tam kde je to možné, vy užijte skleněné plochy a nešetřete zrcadly, které prostor opticky znásobí.
Foto: archiv redakce***
JANA NOVOTNÁ
manažerka prodejny CASA MODERNA
Jak postupovat při zařizování malého bytu a na co se zaměřit především?
V první řadě je nutné správně zhodnotit individuální potřeby uživatele. Bude byt užívat mladý pár, který teprve začíná společný život, anebo starší lidé, kteří již nemají tolik finančních prostředků na udržení velkého bytu? Lidé, kteří hodně cestují nebo tráví mnoho měsíců v roce na chatě? Nejvhodnější pro všechny tyto „kategorie“ je zvolit minimalistický styl, který může být útulný, a navíc s ním ušetříte spoustu prostoru – reálně i opticky. Hodí se také styl skandinávský, který staví na vizuální čistotě.
Foto: archiv redakce
Co by v malém bytě nemělo chybět, aby byl plnohodnotným domovem?
V malém obytném prostoru je potřeba dosáhnout souladu funkčnosti a vzhledu zařízení. V současném chaotickém světě je příjemné vracet se z celodenního shonu do harmonického prostředí. Každý obytný prostor musí uspokojit biologické potřeby – spánek, hygienu a přípravu jídla.
Jaký nábytek zvolit a čemu je naopak lepší se vyhnout?
Úložné prostory postavit až ke stropu a při výběru nábytku se zaměřit na světlé barvy a subtilní konstrukce. Vhodné je využít všechny možnosti ukládání třeba v rámci rozkládací sedací soupravy. Praktická je sklápěcí postel nebo patro na spaní vyvýšené nad obývacím koutem.
***
KAROLÍNA HARMÁČKOVÁ
spolumajitelka CS Karlín
Jaký byl nejmenší byt, ve kterém jste žila, a co vám v něm nejvíce chybělo?
34 m2 a chyběla mi v něm svoboda a prostor, to je pro mě velmi důležité.
Jak postupovat při zařizování malého bytu a na co se zaměřit především při řešení půdorysu?
Funkční zóny pro biologické potřeby klasicky oddělit, například koupelnu a ložnici. Jinak by se mohly prolínat, což nutně nemusí být špatně, záleží na kvalitě návrhu a potřebách obyvatel. Důležité je využít každé volné místo, promyslet každý detail a zamyslet se nad množstvím vlastněných věcí. Zajímavý trend je minimalismus, který charakterizuje touha nevlastnit příliš.
Foto: archiv redakce
Jaký nábytek zvolit?
Rozhodně multifunkční, stohovatelný, mobilní... Nejlépe vyrobený na míru daným rozměrům. Vhodné jsou také modulární nábytkové systémy, umožňující jednotlivé moduly vytáhnout a používat podle potřeby – například sklápěcí postel může mít vespod integrovaný vyklápěcí stůl. Ta samá podlahová plocha tak umožní více druhů činnosti.