11.01.2021
připravila: redakce
Z mnoha průzkumů vyplývá, že stále více lidí se neváže k jednomu místu a jednomu bydlení na celý život. Také cena nemovitostí podporuje poptávku po malých bytech. Oba tyto trendy přispívají k oblibě malých kuchyní.
PROSTOR NA SEZENÍ
Co se doopravdy ujalo v malých typech bydlení a v malých kuchyních, to je prodloužení pracovní desky a možnost sezení v rámci kuchyňského nábytku prostřednictvím vyvýšeného jídelního pultu a vyšších či barových židlí. Tento trend ušetří mnoho místa a vyšší posezení může poskytnout více pohodlí.
Foto: archiv redakce
NÁBYTEK V UTAJENÍ
Propojení kuchyňské, jídelní a obývací zóny je charakteristickým znakem dispozičně skromného bydlení, právě v takovém případě se vyloženě nabízí sjednotit materiál a dekor kuchyňského nábytku s ostatními místnostmi.
Foto: archiv redakce
MOŽNÁ VÁS PŘEKVAPÍ
- 20 % Čechů přiznává mezery ve správném skladování různých druhů potravin a následné plýtvání a vyhazování.
- 2/3 Čechů správně rozlišují rozdíl mezi pojmem „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. I díky tomu jsou schopni si spotřebu nakoupených potravin lépe naplánovat, a chovat se tím pádem ohleduplněji k životnímu prostředí.
- 9 z 10 mileniálů vaří až třikrát týdně. 4 z 10 pak připravují jídlo denně.
- Pro 89 % Čechů je nedostatek času nejsilnějším argumentem proč nevařit.
Foto: archiv redakce
***
ŠTĚPÁN VONDRÁŠEK
Obchodní ředitel Studia JN Interier
Vládne v českých kuchyních stále bílá barva, nebo se poměr světlé a tmavé mění?
Z naší zkušenosti českým kuchyním vévodí stále bílá barva, je nadčasová a působí vzdušněji. Tmavý odstín je trendy, ale osobně si nemyslím, že bude v budoucnu převládat. Stále dominuje bílá v kombinaci s odstínem dubu v různých podobách.
Co by nemělo chybět v kuchyni s omezenou dispozicí?
Nic, co potřebujete při vaření. Ale jde o těžkou a velmi individuální otázku. Všeobecně dobré je dostatečné množství světla a správné rozvržení a také dostatek místa na práci mezi dřezem a varnou deskou.
Foto: archiv redakce
Co je podle vás nutnou součástí kuchyně této doby?
Z mého pohledu nezáleží tolik na tom, z jakého je povrchu, důležité je, aby kuchyně dobře fungovala z hlediska ergonomie a ukládání. Proto bych doporučil více se soustředit na vnitřní členění úložného prostoru a ušetřit třeba na povrchové úpravě výměnou za organizéry a držáky, které pomohou udržet pořádek ve skříních. To je stále opomíjená, ale přitom velmi praktická záležitost.