09.03.2022
připravila: Lenka Saulichová
Skutečnou blaženost pocítíte jen při dokonalém odpočinku. Při volbě sedacího nábytku nemusí být rozhodující pouze luxusní materiál, špičkové zpracování či jeho rozměrnost. Oceníte především pohodlí na míru vycházející vstříc právě vám.
Některé sledované údaje lze předpokládat, jiné udivují a další se mohou jevit velmi překvapivými až neuvěřitelnými. Rozhodně se však vyplatí všímat si jich!
4 625 000 Kč
stála pohovka, kterou navrhli designéři Peugeotu ve spolupráci s nábytkovým designérem Pierrem Gimberguesem. První model představili v roce 2014 na veletrhu v Miláně. Na výrobu sedačky použili onyx a hliníková vlákna.
7 500 000 Kč
je odhadovaná cena pohovky, kterou navrhl architekt, průmyslový návrhář a umělec Ron Arad. Zřejmě jde o nejdražší sedačku na světě. Je vyrobená z nerezové oceli a vytvarovaná do tvaru písmene W. Vytvořil ji jako součást série nábytku z nerezové oceli. Nyní je vystavena v Muzeu moderního umění v New Yorku.
30 %
ceny kožené sedací soupravy tvoří kvalitní kůže.
V roce 2021
jednu z nejpodivnějších technologií připravilo CES – místo pro novou a někdy i podivnou technologii. Masážní křeslo Bang & Olufsen QUANTUM Audio Speakers svým zlatým materiálem a futuristickým designem působí trochu jako sci-fi. Podle společnosti toto sedadlo vzrušuje hmat a sluch pomocí funkcí, jako je režim nulové gravitace a chlazená a vyhřívaná ventilovaná sedadla. Je také vybaven technologií AI, která rozpoznává váš hlas a umožňuje vám během masáže vidět cílené svaly a krevní skvrny.
13,5 tun
váží největší houpací křeslo, které najdete u slavné silnice Route 66 v USA. Tyčí se do výšky 12,63 m a váží 13,5 tuny.
21,9 milionu EUR
Za tuto neuvěřitelnou částku – v přepočtu něco kolem půl miliardy korun – bylo v roce 2010 v pařížské aukční síni vydraženo tzv. Dračí křeslo, jehož dlouholetým vlastníkem byl Yves Saint Laurent. Nábytkářský unikát vznikl pod rukama irského designéra Eileena Graye během let 1917 až 1919. Na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným vysáváním hubicí bez kartáče. Přímé sluneční světlo škodí textilním vláknům i barvám, proto využijte stínění markýzami, závěsy či žaluziemi. Pokročilou ochranu čalounických textilií nabízí technologie Aquaclean. Úprava neviditelnou molekulární vrstvou zabraňuje pronikání nečistot do látky. Kůže pro nábytkářství je získávána především z hovězího dobytka, ale také z koní, vepřů, koz a ovcí.
Foto: archiv redakce