02.11.2020
připravila: Sabina Bařinová
Za zážitkem z obrazu či zvuku už dávno nemusíte do kina ani na koncert. Díky neúnavnému technickému pokroku a stále se zvyšujícím nárokům na kvalitu obrazu, zvuku i datového přenosu si mimořádné mediální zážitky můžete dopřát klidně i z pohodlí vlastní pohovky.
Televizní obrazovky dneška nijak zvlášť nezaostávají za plátny kin. Určitě ne velikostí. Ty nejmodernější s označením 8K dosahují rozlišení 7 680 x 4 320 pixelů. Na takové obrazovce se při každém záběru rozzáří neuvěřitelných 33 milionů obrazových bodů.
Foto: archiv redakce
Ruku v ruce s maximální kvalitou obrazu jde i snaha eliminovat vliv vypnuté televize na podobu interiéru. Právě dominantní postavení televizorů v obývacích pokojích je předurčuje k tomu, aby prostor vhodným způsobem doplnily či podtrhly. Pokud to z nějakého důvodu není možné či žádoucí, neměla by nás černá obrazovka ideálně vůbec rušit. Každý z velkých výrobců elektroniky má přitom vlastní vizi, jak to zařídit.
SMYSL PRO DRAMA
Zcela zásadní je vhodné umístění televize. Snad všechny dnešní televizní obrazovky můžete pomocí nenápadných držáků umístit přímo na zeď. Při zvolení vhodné technologie a aplikace vám navíc vypnutá televize může doma na zdi simulovat třeba proslulý obraz z věhlasné galerie, a tak může i vypnutá televize přinášet skutečný zážitek. Uměleckým dílem ale může být klidně i samotná televize.
Foto: archiv redakce Tomu dobře poslouží designový stojan, který z obrazovky hravě vykouzlí jedinečný solitér. Klasičtější alternativou jsou nízké televizní stolky a závěsné sestavy v minimalistickém designu, které vytlačily ze scény i v českých domácnostech hluboce zakořeněné obývací stěny. Právě více či méně nápadné televizní stolky jsou však dnes svým majitelům schopny nabídnout daleko zajímavější detaily, než jen kabelové cesty skryté v základně nábytku. Třeba integrovaný adaptér pro reproduktory, vestavěné LED osvětlení či nabíjení chytrých telefonů pouhým položením na konkrétní místo horní desky stolku.
Foto: archiv redakce
BRNKNOUT NA SPRÁVNOU STRUNU
Hudební i filmoví nadšenci nedají dopustit na správné ozvučení interiéru za pomoci vhodně rozmístěných reprosoustav. Běžní posluchači či diváci si v případě sledování filmů a oblíbených pořadů pravděpodobně vystačí s kvalitním soundbarem či sestavou domácího kina. Pro zážitkový poslech hudby lze vybírat i mezi solitérními reproduktory s vysokou kvalitou přenosu zvuku, kterým na atraktivitě přidává i bezdrátová konektivita.Foto: archiv redakce
Díky absenci přípojných kabelů jsou některá zařízení předurčena stát se sama o sobě dílem přitahujícím slušnou porci pozornosti. Milovníci klasiky pak jistě zajásají nad skutečností, že se do módy vracejí gramofony. K sehnání jsou přitom kousky vyrobené z přinejmenším netradičních materiálů. Je libo kámen, nebo snad sklo? potřeba si uvědomit, kde bude jeho hlavní jednotka umístěna. V nabídce Philips TV máme i modely s možností nastavení výšky televizoru, a to právě s ohledem na umístění soundbaru. Důležité je rozhodnout se, jestli chceme chytrou TV nebo „obyčejnou“, a zcela zásadní je se před koupí přesvědčit, zda vybraná TV splňuje požadavky na typ televizního příjmu.
Foto: archiv redakce
***
MICHAL BEZOUŠKA
technický specialista a poradce Philips TV & Sound
Jaké parametry bychom měli zohlednit při výběru televize?
Před nákupem televize je dobré se rozmyslet, kam nový přístroj umístíme a jaký obsah na něm plánujeme sledovat. Bude-li naše nová televize hlavní televizí v obývacím pokoji a má tak sloužit pro veškerý televizní obsah, hlavním parametrem při výběru by měla být kvalita obrazu i zvuku a také velikost obrazovky. U televizorů Philips je pak v souvislosti s podsvícením Ambilight důležitý i prostor kolem televize. Pokud plánujeme také nákup zvukového systému – tzv. soundbar – je Budoucnost televizorů v podobě, kterou známe dnes, začíná být nejistá. Výrobci usilují o to, aby přístroj splynul s interiérem. Jednou z variant je například rolovací obrazovka, tou druhou obrazovka průhledná.
Foto: archiv redakce
Doporučil byste nějaké příslušenství, které zážitek ze sledování povznese na novou úroveň?
Příslušenství bych rozdělil do dvou úrovní. První slouží k obsluze televizoru. Některé modely sice mají dálkový ovladač s klávesnicí, komfortnější je však připojit k televizi externí klávesnici s touchpadem pro pohodlné psaní a s tím i pohodlné vyhledávání. To se zvlášť hodí při využívání aplikací, jako je YouTube, Netflix a HBO GO. Pro nadšené hráče lze doporučit herní ovladač, tzv. gamepad, který pozvedne zážitek ze hry. Druhou úrovní je pak poslech hudby. K novým Philips TV můžeme připojit bezdrátové reproduktory, a to jak přes Bluetooth, tak prostřednictvím funkce DTS Play-Fi. Právě DTS Play-fiumožňuje bezdrátově připojit několik reproduktorů a vytvořit tak efekt koncertního sálu. To samé pak platí i pro připojení sluchátek.
Které trendy v oblasti audiovizuální techniky podle vás stojí za to sledovat?
V dnešní době je na vzestupu tzv. propojená domácnost, jejíž součástí se stávají i televizní přijímače. Ty už navíc nevybíráme pouze podle technických specifikací, ale také na základě designu. Technologie zobrazovačů, tedy LCD nebo OLED, se stále vyvíjejí a jsou doplňovány o nové technologie. A totéž lze říci i o zvuku, kde mimo jiné dochází k integraci bezdrátových technologií. V segmentu televizorů jsou Philips TV vůbec první, které umožňují využívání DTS Play-Fi.