10.06.2020
připravila: Jana Polomová
Vstupní prostory bytu často bývají na okraji zájmu vzhledem k tomu, že jimi vlastně jen procházíme. Přitom právě ony jsou místem, které dokáže zpříjemnit každodenní návraty domů a důstojně přivítat i naše milé hosty.
Dlouhodobě oblíbené sestavy nábytku, zahrnující věšák, zrcadlo i botník, dávno nejsou jedinou cestou k harmonickému celku. Velkoryseji a zábavněji často působí spíše shluk solitérních kousků, vybraných napříč výrobci.
Foto: archiv redakce
Taková „skládačka“ různých materiálů, tvarů a barev by však neměla působit jako náhodná sestava vzájemně neladících prvků. Měla by stylově navazovat na celkové pojetí interiéru a prozrazovat, co můžeme čekat, až vstoupíme dál. Vhodné je zvolit převládající materiál a barvu a odchýlit se pouze v podobě akcentu na drobnějších detailech.
Foto: archiv redakce
Nejvýraznějším prvkem často bývají volně stojící věšáky. Máte-li na ně místo, rozhodně si je dopřejte – důmyslné konstrukce často připomínají abstraktní skulptury a zároveň poskytují dostatek místa na zavěšení svršků. Z nástěnných a závěsných věšáků lze vytvořit podobně zajímavé barevné i tvarové kompozice. Kromě uzavřených botníků můžete zvolit otevřené police, které působí vzdušněji a obuvi svědčí.
Foto: archiv redakce
Nepostradatelným prvkem je zrcadlo pro kontrolu vzhledu před odchodem z bytu, ale také pro optické zvětšení prostoru. Opět lze vybírat mezi volně stojícími nebo nástěnnými variantami, oblibu si získává také použití několika zrcadel ve stejném designu a tvaru lišících se pouze rozměry nebo barevností rámů. Při obouvání a zouvání nejvíce oceníte lavici, ale pokud se do daného prostoru nevejde, dobře ji nahradí taburety nebo menší křesílka a stoličky.
Foto: archiv redakce
Drobnosti v podobě klíčů, vodítek, slunečních brýlí atp. lze uložit do zásuvek nebo samostatných boxů, pokud na ně nemáte speciálně vyhrazené místo v samostatné šatně. Současné předsíně se zkrátka nedrží zavedených pořádků a výrobci nabízejí vedle klasických a osvědčených sestav také možnost kombinovat samostatné prvky stejně tak praktické, jako krásné.
IKONA
Jonathan De Pas, Donato D’Urbino a Paolo Lomazzi navrhli slavný volně stojící věšák Sciangai v roce 1973 a tehdy šlo o první významný interiérový doplněk v portfoliu firmy Zanotta. Sciangai má evokovat indiánské týpí nebo společenskou hru mikádo.
Foto: archiv redakceVolně stojící věšák Sciangai (Zanotta), design Jonathan De Pas, Donato D’Urbino a Paolo Lomazzi, masivní dřevo, 145 × 65 × 65 cm, cena 19 620 Kč, www.puntodesign.cz