04.04.2022
připravila: Sabina Bařinová
Developerské projekty nabízejí standardizované varianty bydlení v různých úrovních komfortu. Mladá čtyřčlenná rodina si jeden takový developerský domek v pražských Horních Počernicích pořídila, odmítla se však smířit s jakoukoli průměrností. Jejich domov stojící na okraji většího komplexu tak dnes díky včasnému zásahu architektky z řadové zástavby elegantně vyčnívá.
Foto: Roman Mlejnek
Svůj nový budoucí domov si rodina pořídila už ve fázi, kdy se nacházel pouze na papíře. Úpravám původního projektu ani alternativním možnostem řešení tím pádem nestálo vůbec nic v cestě. O kreativní řešení, které by jejich budoucí obydlí odklonilo od nudně uniformního osudu, požádali architektku Ivetu Langerovou z ateliéru IL architekti. Ta si načasování poptávky maximálně pochvalovala. „To, že dům ještě vůbec nestál, byla velká výhoda. Mohli jsme se bez obav pustit do předělávek interiéru i exteriéru a vše maximálně přizpůsobit požadavkům majitelů. Vše stačilo jen vyjednat s developerem, který stavbu prováděl,“ prozradila autorka nové koncepce. Zadání ze strany klientů nebylo nijak komplikované – našli zalíbení v japonské kultuře a její osobitý odraz by rádi přenesli i do svého domova. Z toho nakonec vyšlo několik stěžejních prvků, kterých se architektka mohla při návrhu přidržet – minimalistický styl, přírodní barevné tóny a jen nenápadné dekorativní prvky. Barevná paleta prolínající se celým interiérem tak v návaznosti na zadání kombinuje jen bílou s odstíny šedé, které rafinovaně doplňuje rozměrnými plochami ze surového betonu a vybavením z přírodního dubu. Ten celou domácnost poctivě zatepluje.
Foto: Roman Mlejnek
VE JMÉNU ZMĚNY
Oproti původnímu návrhu developera nakonec přibylo několik rozměrných oken i střešní světlík, což významně zvýšilo přísun denního světla i celkovou vzdušnost interiéru. „Tím, že se jedná o koncový dům s výhledem do krajiny, jsme si mohli dovolit pootevřít výhled,“ vysvětlila Iveta Langerová. Došlo také k významnému zvětšení kuchyňské linky, posunu jednotlivých příček i na zásah do velikosti a vybavení koupelen – přibyl praktický sprchový kout, dvojité umyvadlo i netypické vertikální radiátory. Zásah si vysloužila také elektroinstalace – v rámci nové koncepce bylo nutné reorganizovat elektrické zásuvky a navýšit množství svítidel, aby bylo snadno a rychle možné navodit správnou atmosféru pro jakoukoli příležitost. „Zásahů do původního projektu bylo nakonec poměrně dost,“ shrnula autorka. Inspirace japonskou filozofií bydlení je v interiéru prakticky nepřehlédnutelná. Ústředním bodem domácnosti je středové schodiště ohraničené dlouhými lamelami z dubové dýhy. Ty se táhnou z přízemí až do nejvyššího patra, a celý prostor tak dokonale opticky propojují. „Schodiště tvoří skutečné srdce domu – působí jako harmonizující prostor, ze kterého se postupně otevírají všechny další části domu, což přes rozměrná okna pokračuje až do přilehlé krajiny.“
Foto: Roman Mlejnek
NEOTŘELÁ HARMONIE
Nenápadným a přitom velmi charakteristickým detailem jsou surové stropy z litého betonu – ani ty však nebyly součástí původního developerského plánu. „Těší mě, že se nám povedlo úspěšně zkorigovat stavbu a betonové stropy vyšly na výbornou. Krásně se do nich otiskla kresba dřevěného bednění,“ pousmála se Iveta. Betonový strop nepozorovaně prostupuje celou nemovitostí, jen v prostoru kuchyně a jídelny jej zastínila neotřelá alternativa – podsvícený zavěšený podhled, který kuchyňskou zónu opticky vymezuje. Mezi klientskými požadavky rezonoval také požadavek na maximální množství úložných prostor. I toto očekávání se architektce podařilo naplnit a překážkou nebyly ani atypické prostory. V zájmu zachování minimalistického charakteru interiéru byly všechny úložné systémy opatřeny dvířky, jejichž harmonickou plochu nenarušují ani úchytky. Díky chytrému využití dostupného místa je dům skutečně bohatý na drobné skříňky, rozměrné skříně i prostorné skladovací místnosti.
Foto: Roman Mlejnek
Iveta Langerová
ARCHITEKTKA
Pro architekturu měla Iveta Langerová vždycky slabost. Po krátké zkušenosti s environmentálním designem se rozhodla vyslyšet vlastní intuici a vsadila na studium architektury na VŠB, na které navázala pokračováním na pražském ČVUT. Už v průběhu studií společně s kolegou z oboru založila svůj první architektonické ateliér. Původní ambice ale přerušila pro lukrativní stáž v Londýně. „Po návratu jsem se ještě chvíli angažovala v původním působišti, nicméně letos jsem se rozhodla začít znovu,“ prozradila začátky nového uskupení Iveta. Vzniklo tak architektonické studio IL architekti, které kromě ní tvoří další dvě architektky. A každá z nich na práci vidí svoje. „Baví mě pozorovat, jak se objekt mění podle projektu – ta změna i objevování skrytého potenciálu,“ nastínila své motivace Iveta. Libuje si i v nadhledu, který si díky svému zaměstnání musí udržovat. „Těší mě ta tvůrčí činnost i neustálé zkoumání nových technologií a trendů. V tomto oboru zkrátka musíte být i vy stále trošku napřed.“ Pro Ivetiny návrhy je zcela charakteristický minimalismus a funkční čistota. V jejím zpracování interiéru má každý použitý prvek svou funkci, čímž se jí hravě daří udržovat stylovou čistotu a harmonii.
Foto: Roman Mlejnek
IL ARCHITEKTI
Na lukách 341/5, Praha 9 +420 608 980 884
iveta@ilarchitekti.cz