20.05.2024
Komerční sdělení
Sargánek Interior Design kdysi začínal jako malé kuchyňské studio. Dnes jeho práce pokrývá interiér jako organický celek, který je vybrušován moderními výrobními technologiemi i precizním truhlářským řemeslem. O práci s vůní dřeva jsme si povídali s majitelem Robertem Sargánkem.
Na trhu působíte dvaadvacet let. Jaká byla vaše společnost tehdy a jaká je dnes?
Když jsem začínal, byl jsem živnostník s jedním, později dvěma zaměstnanci, který navrhoval a montoval kuchyně a vestavěné skříně v Hranicích a okolí.
Od začátku jsem se snažil dbát na kvalitní, byť drahé materiály a dokonalé řešení nábytku. Na základě požadavků klientů jsem postupně rozšiřoval nabídku se stále se zvyšujícími požadavky na náročnost materiálového provedení a řemeslného zpracování. V té době jsem si uvědomil, že potřebuji vlastní výrobu, abych mohl mít produkci plně pod kontrolou. V této době do firmy nastoupil i klíčový kolega, designér Ing. Petr Tůma, který celou produkci nábytku posunul na výrazně vyšší estetickou a ergonomickou úroveň. V současné době máme skvělý tým složený z designérů, projektantů, stolařů a montážníků. Vyrábíme ve vlastním výrobním závodě moderními technologiemi a nábytek i kompletní interiéry realizujeme nejen po celé ČR, ale i v Evropě. Poskytujeme kompletní službu od studie a výroby až po montáž.
Foto: Lukáš Hausenblas
Základem vašich realizací je práce se dřevem. Čím si vás získalo a jaké technologie používáte?
Dřevo je tradiční materiál, který rádi používáme pro jeho rozmanitost a pestrost. To je dané i specifickým zpracováním jednotlivých dřevin. Samozřejmě používáme moderní CNC obráběcí centra, ale specifické operace s větší mírou řemeslného umu provádíme ručně. Stejně tak je důležitá i povrchová úprava dřeva, kterou provádíme na strojích i ručně.
Je něco, čím vás tento materiál během vašeho profesního života překvapil?
Každý list dýhy nebo fošna má své unikátní vzhledové a fyzikální vlastnosti. Fošny mohou mít skrytou prasklinu, zarostlou kůru či suk. Před časem nás však překvapilo několik vedle sebe zarostlých projektilů z pistole v dubové fošně. Strom, ze kterého fošny pocházely, asi sloužil jak nosič terče. Kdoví, byly tam alespoň padesát let, když bylo tehdy dubu teprve sedmdesát let.
Loni jsme realizovali zakázku, kde jsme použili na jídelní stůl dubovou fošnu šest a půl metru dlouho a metr čtyřicet širokou. Dřevo nás překvapilo svou impozantností a věkem cca 300 let. Pátrali jsme po jeho původu a k naší radosti nebyl pokácen záměrně, ale bohužel se vyvrátil při vichřici v zámecké zahradě u Dortmundu v Německu.
Nejvíce nás však překvapuje dřevo, které pochází ze starých staveb. Ze štítů stodol, starých krovů či trámů hrázděných domů. V tomto dřevu je uložena nejen historie starého lesa, ale má otisk mnohdy i 200 let starého opracování ručními nástroji starých mistrů. V takovém dřevu se dá číst jako v dobré knize.
Foto: Lukáš Hausenblas
S kterými dřevinami nejraději pracujete a jaká fáze vás nejvíc baví?
Nejraději pracujeme s evropskými dřevinami, jako je dub, jasan, buk, smrk a modřín. Nejvíce nás baví, když vidíme nově zkompletovaný nábytek (nedávnou hromadu fošen nebo svazek listů dýhy) ještě před povrchovou úpravou, která dá budoucí „kabátek“ novému nábytku.
Jaký je váš projekt snů?
Máme hodně zajímavých projektů i klientů. Realizujeme zakázky ve velkých městech, na středomořských ostrovech i v horách. Loni jsme například realizovali interiér chaletu na Slovensku, a to se nám opravdu líbilo. Tak tedy sníme o řešení interiéru někde na horské samotě v Alpách, kde okolo žijí jen svišti, kamzíci a samozřejmě i náš klient ve svém vysněném chaletu.
Foto: Lukáš Hausenblas