25.01.2023
Komerční sdělení
Známá dominanta ještě známějšího lázeňského města, kulturní památka i přední dílo geometrické secese… to vše je Dům Bedřicha Smetany v samém srdci luhačovického lázeňského areálu. Kdo ho navrhl a odkud vzal svůj název, když sám Smetana do Luhačovic nikdy nepřijel?
Monumentální skladba jednoduchých abstraktních, geometrických těles, říms a pilastrů, kontrast několika textur omítek stejné barvy či rastrovaná okna… nejen v tom spočívá jedinečná kompozice budovy navržené ve stylu geometrické moderny architektem Emilem Králíkem na počátku 20. století. Dům Bedřicha Smetany byl už tehdy koncipován jako luxusní hotel, a zůstal jím dodnes. „Nejen, že tato stavba představovala debut mladého projektanta, ale znamenala především první výrazný zásah do původního pojetí lázní ve stylu lidové secese s typickými dřevěným hrázděním budov, které bylo dílem dosavadního dvorního architekta Luhačovic Dušana Jurkoviče,“ uvádí Ing. Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a. s.
Zajímavostí také je, že stavba měla být původně středem zamýšlené trojice budov propojených zčásti realizovanými lodžiemi. Nakonec už ale k realizaci dvou postranních částí nedošlo. „Důvodem bylo to, že šlo o poslední rok působení zakladatele a ředitele první akciové společnosti Lázně Luhačovice, doktora Františka Veselého, na kterého byl proto vyvíjen tlak, aby se s finančními prostředky a investicemi šetřilo,“ vysvětluje Ing. Jiří Dědek z luhačovických lázní.
Schodišťová hala jako dominanta interiéru
Nejen exteriér je proveden ve stylu geometrické secese – návrh Emila Králíka počítal také s řadou originálních uměleckořemeslných prvků v interiéru. „Dominantou interiéru stavby je mnohoúhelníková schodišťová hala, kolem níž je uspořádána trojtraktová dispozice celé budovy, dekorativní výzdobu potom představují keramické geometrické prvky, figurální reliéfy nebo ocelová zábradlí,“ říká Ing. Jiří Dědek.
Smetana do Luhačovic nikdy nepřijel
Hotel byl nakonec otevřen v roce 1909, ovšem paradoxem dějin je, že Smetana v Luhačovicích nikdy nebyl. Odkud se tedy vzal jeho název? „V Luhačovicích žila a zemřela Smetanova druhá manželka Bety Smetanová. Současně v době, kdy se hotel dostavoval, se tady konal festival k pětadvacátému výročí úmrtí tohoto slavného českého skladatele,“ vysvětluje Jiří Dědek.
TIP: Když secese okouzluje
Dům Bedřicha Smetany dnes představuje jeden ze symbolů lázeňského areálu, ve kterém se navíc nenásilně setkává několik architektonických stylů. Právě tato symbióza zajistila areálu navržení na zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zachovalá architektura je samozřejmě i velkým lákadlem pro lázeňské hosty, turisty a často také pro filmaře. Noblesa a atraktivní prvorepubliková atmosféra malebného lázeňského města… není se zkrátka čemu divit. „Natáčela se tady řada filmů a seriálů jako například Četníci z Luhačovic. Tehdy se z hotelů Dům Bedřicha Smetany stal dobový hotel Popper. Překvapení hosté se tak probudili ze dne na den doslova zpátky v čase, kdy například místo betonových chodníků byly najednou a areálu cesty vysypané pískem,“ vzpomíná závěrem Ing. Jiří Dědek, generální ředitel luhačovických lázní.