23.04.2025
připravila: Edita Erbsová
„Ocenění pro nás nic neznamenají, když se vy neusmíváte,“ říká ředitel společnosti TECE pro Českou republiku a Slovensko Aleš Daniel. Citlivě vnímá, že technologie se stávají neodmyslitelnou součástí našich každodenních životů od nákupu jízdenky na tramvaj až po nastartování auta. A především to, že zákazníci volají po zjednodušení, touží po funkční domácnosti, která se o ně dokonale postará, ne naopak.
Co vás přivedlo do společnosti TECE a jakým největším výzvám v roli jednatele pro Českou republiku a Slovensko čelíte?
Před příchodem do TECE jsem deset let pracoval pro lídra v sanitárním průmyslu. TECE jsem znal ze zahraničí, ale v Česku tehdy nebylo dostupné. Po odchodu z konkurenční společnosti jsem chtěl využít svých zkušeností, rozjet něco nového a ukázat svou přidanou hodnotu. TECE pro mě byla skvělá příležitost, jak začít na českém a slovenském trhu něco nového a podílet se na budování dobrého jména firmy. Do TECE jsem přišel v roce 2011, kdy se trhy vzpamatovávaly z krize a začínaly růst. Na obsazený trh jsem přišel s produktem, který má svoji hodnotu, svou kvalitu a svého zákazníka. S produktem, který spojoval inovativní design se zdravým technickým základem. Největší výzvou v roli jednatele je prorazit na saturovaném trhu ovládaném velkými velkoobchody. Zavádění nových výrobků je závislé na tom, zda se nám podaří dostat do partnerských sítí. I s fantastickým produktem je obtížné se na etablovaném trhu prosadit a dosáhnout úspěchu. Je to výzva, která bude aktuální i v dalších letech.
Odráží se ve výrobcích TECE to, že je to německá společnost?
Ano, do výrobků TECE se promítá německá technická preciznost, vysoká kvalita zpracování a inženýring na nejvyšší úrovni. Kombinujeme tyto prvky s nadčasovým designem a estetickými prvky, což naše produkty činí jedinečnými.
Thomas Fehlings, jeden z vrcholných představitelů TECE, shrnul misi společnosti slovy: „Voda dovnitř, voda ven.“ Co to znamená?
TECE je z velké části technologická firma zaměřená na produkty, které jsou většinou skryté ve zdech, a tudíž jejich správné fungování zákazník ani nevnímá. Zabýváme se systémy, které přivádějí vodu do bytů a domů, jako jsou potrubní systémy pro pitnou vodu a podlahové topení, a také produkty, které vodu odvádějí, například sprchové žlaby a toalety.
Když shrnu naši misi, jde o to jasně vyjádřit, na co se firma zaměřuje. Nejsme firma vyrábějící rakve, biče ani kolotoče, máme specifikované produktové portfolio. Naším reálným cílem není být absolutním lídrem, ale stát mezi třemi nejlepšími dodavateli v jednotlivých segmentech.
Jak TECE vnímá koupelnu 21. století?
Koupelnu 21. století TECE vnímá jako kombinaci špičkových technologických inovací a elegantního designu. Moderní koupelny jsou vybaveny integrovanými funkcemi, které jsou často skryté a intuitivní na ovládání. Oproti minulému století se dnes klade větší důraz na design, použité materiály, dlouhověkost a nadčasovou kvalitu. Dnešní uživatelé si uvědomují, že koupelna, která je sice krásná, ale náročná na údržbu, nebo funkční, ale neestetická, jim komplikuje život. Proto se v současnosti klade důraz na spojení užitné hodnoty a designu, čímž se koupelna stává klíčovým prostorem domova více než kdy dříve.
Jaké konkrétní prvky a technologie TECE dělají z obyčejné koupelny výjimečný – řekněme – wellness prostor pro moderního uživatele?
Díky kombinaci technické dokonalosti s moderním designem TECE transformuje běžnou koupelnu v luxusní wellness prostor. Například naše integrované sprchové žlaby nejen efektivně odvádějí vodu z masážních sprch a sprchových boxů, ale díky tomu, že mají dlažbu vloženou tak, aby tvořila jednolitou podlahu bez viditelných spár, nijak nenarušují design koupelny a jsou vhodné i k instalaci v bytových domech s omezenými technickými možnostmi.
Další významnou inovací jsou sprchovací toalety jako například TECEone a nově nastupující TECEneo, které kombinují funkce bidetu a toalety pro efektivní a pohodlnou hygienu. Tyto toalety se soustředí na to nejpodstatnější, co opravdu dobrá moderní sprchovací toaleta potřebuje. Nepoužívají složitou elektroniku ani nevyžadují připojení k elektřině, což také znamená, že nemají zbytečnou spotřebu v pohotovostním režimu.
TECE klade velký důraz na špičkový design a vaše ovládací tlačítka ke splachování získala mnoho prestižních ocenění, například Red Dot. Nakolik jsou pro vás důležitá?
Ocenění od odborníků je příjemné tak jako každé ocenění a samozřejmě si jich vážíme. Je to pro nás důkaz, že jdeme správnou cestou, nicméně největším oceněním jsou pro nás reakce zákazníků a jejich úsměv. To, že nám dávají důvěru, to, že jsou pro ně naše výrobky přitažlivé nejen po stránce estetické, ale i technické a že je maximálně uspokojují.
Jak se TECE přizpůsobuje měnícím se trendům a potřebám zákazníků v dynamickém světě koupelnového designu?
Je zajímavé, jak se mění potřeby zákazníků, kdy dnes vyhledávají kombinaci dlouhodobé funkčnosti a designu, což je výrazný posun od minulosti, kdy byla prioritou pouze funkčnost. S rostoucí úrovní informovanosti zákazníků stoupá i jejich zájem o sebe sama a péče o tělo se stává luxusním zbožím. Stačí se podívat, jakým tempem přibývají estetické kliniky. Technologické inovace, které před lety lákaly na ovládání aplikacemi či hlasem, dnes už nikdo nechce. Místo toho se zákazníci spíše orientují na jednoduchost a nadčasový design, který není závislý na krátkodobých trendech, a to je směr, kterým se my jako firma ubíráme. Všímáme si i toho, že díky přístupu k informacím jsou zákazníci stále schopnější a kvalifikovanější ve svém rozhodování o výběru produktů.
Vaše produkty nacházejí uplatnění nejen v privátním prostoru, ale také v prestižních projektech, jako je například architektonicky zajímavá budova Masaryčky v Praze, navržená studiem Zahy Hadid.
Masaryčka je pro nás ukázkou toho, že dodáváme věci, které nejsou vidět. Potrubí pro rozvody tepla a částečně i vody, které jsme do budovy Masaryčky dodávali, bere dnes uživatel automaticky. Dovolím si říct, že prvních pět let tam bude fungovat cokoli. Jenom dlouhodobé používání prověří kvalitu materiálů. Zkuste se mě znovu zeptat za několik desítek let. Pokud bude distribuce vody po budově stále bez problémů, odvedla naše firma bezvadnou práci.
Spolupracujete se známými designéry a vytváříte limitované edice?
Při vývoji našich výrobků úzce spolupracujeme s architektonickými kancelářemi. Příkladem je třeba Konstantin Grcic, stojící za designem a unikátním materiálem ovládacího tlačítka Velvet, které je na trhu jedinečné. Tyto spolupráce nám pomáhají maximalizovat hodnotu našeho omezeného portfolia.
Stává se vám, že ve chvíli, kdy se ocitnete v cizí koupelně nebo na toaletě, vnímáte její vybavení kritickým okem profesionála?
Po 25 letech v oboru bych byl špatným ředitelem, kdybych to kritické oko neměl. Navíc ve veřejných prostorách prochází vybavení náročnější zkouškou než v těch soukromých. Vidět naše produkty v těchto prostorách mě vždy potěší a připomene mi, jak daleko jsme se za 13 let na trhu posunuli. Nyní jsme významným hráčem v oblasti sanitární techniky, což není samo sebou, stojí za námi výrobky, o které se můžeme opřít. Vidím také výborné produkty firem, které jsou důstojnou konkurencí, a současně se zaměřuji na ty, kteří se snaží kopírovat naše know-how. V našem segmentu nelze všechno patentovat, a proto vidím jejich nedostatky. Jsou to chvíle, kdy mě zamrzí, že v rámci krásných staveb, které dnes stavíme, zbytečně riskujeme použitím věcí, které nedosahují úrovně samotné stavby. Vnímám i nedostatek kvalifikovaných řemeslníků v Evropě, což nás motivovalo k tomu, aby naše výrobky nebyly jen designově atraktivní, ale také snadno instalovatelné. Za skvělé považuji to, že instalatéřina a topenařina se stávají sexy obory, které jsou dnes čistší a sofistikovanější než kdy dříve.
Jak TECE vnímá rostoucí důraz na udržitelnost v oblasti designu koupelen?
To je velké téma, zabrnkala jste mi na citlivou strunu. Už dávno jsme upravili naše výrobní a logistické procesy tak, aby splňovaly nejpřísnější ekologické normy, čímž jsme se stali lídry v segmentu výrobců sanitárních technologií. Věřím, že ekologická odpovědnost není jen o používání recyklovaných materiálů, ale také o celkovém přístupu k výrobě a dopravě. Naše produkty vyrábíme v Evropě, což snižuje emisní stopu. Je to téma, o kterém se hodně mluví, ale málo koná. Být šetrný k životnímu prostředí neznamená jen vytvořit výrobek z recyklovaného plastu, ale také se podívat na to, jak a kde ho vyrábíme. Potěšilo by mě, kdyby zákazníci stále více tyto aspekty zohledňovali, ale obávám se, že koncový uživatel, který si vybírá toaletu a tlačítko, ještě není připravený takto přemýšlet. Já osobně nejsem žádný zelený fanatik. Můj přístup nejen k životnímu prostředí je spíše praktický a založený na zdravém selském rozumu. Dnes jsem například přijel do práce metrem, a když cestuji, často volím vlak.
Jak se vám líbí náš redesignovaný Moderní byt?
Myslím si, že časopisy přežijí. Jsem jejich milovníkem a nesnáším, když třeba v letadle někdo utrhne roh časopisu a zabalí do něj žvýkačku. Jsem ten, který si ho váží jako díla. U Moderního bytu se mi líbí větší gramáž papíru a celkový přesun k lifestylovému zaměření . I knihu mám také raději papírovou než elektronickou, i když audioknihy jsou pro mě rovněž zajímavým fenoménem.
Aleš Daniel
Foto: Lukáš Hausenblas
→ Aleš Daniel nastoupil do role jednatele společnosti TECE Česká republika ke konci roku 2010, kdy v Praze osobně zakládal pobočku pro český a slovenský trh. Tím naplnil svou ambici vybudovat od základů samostatné a kompetentní kontaktní místo pro společnost TECE, která je již více než 30 let jedním z předních evropských výrobců instalačních a sanitárních systémů a udává směr i spoluvytváří trendy v oblasti koupelnového vybavení. Ve volném čase se věnuje lodím, motorkám, hokeji a vychutnává si dobré víno.