11.01.2021
připravila: Lenka Saulichová
Hojné užití černé barvy a mnohačetné opakování tenkých geometrických linií vyznívá v interiéru hravě a tak trochu připomíná narýsovaný technický výkres.
MULTIFUNKČNÍ VYBAVENÍ
Nejvíce se nyní prodávají menší byty, zejména proto je tak důležité řešit jejich účelné vybavení. Podstatné je, abyste měli vše potřebné, ale obytný prostor zůstal vzdušný a nebyl přeplněný nábytkem.
Foto: archiv redakce
Proto využijte každý centimetr a poohlédněte se po rafinovaném a multifunkčně využitelném nábytku, který je vyroben z materiálu příležitostně použitelného i venku nebo takového, který můžete podle potřeby různě skládat a přetvářet či alespoň prakticky využívat na různých místech v interiéru.
V ČÍSLECH
Optimální prostředí k životu potřebují všechny živé bytosti. Výsledky zkoumaných dat s ním spojených jsou zajímavé a často vzbuzují polemiky.
Foto: archiv redakce
- 3 metry a více představují vhodnou výšku pro využití prostoru, kam můžete vetknout patro, a využít tak cenné metry ve výšce. Přistavěná patra však najdete i v bytech s výškou stropu 2,5 metru. Případně jen patrová lůžka.
- Za 11 000 Kč už pořídíte typová vestavěná patra 2 × 2 metry.
- 2 zóny - Bydlení se nejčastěji rozděluje na dvě zóny – společenskou a klidovou neboli denní a noční.
- 3 zóny - Interiér dělíme na tři základní funkční zóny – komunikační zónu, zónu činnosti a úložnou zónu.
- Více než 2 třetiny života trávíme v uzavřených, člověkem projektovaných domech.
- 107 cm vyjadřuje podle významného sociologa Fruina optimální zónu osobního pohodlí.
- 16 m2 je minimální podlahová výměra obytné místnosti v případě, že je byt tvořen pouze jednou obytnou místností.
- Ve 40. letech 20. století se poprvé v New Yorku objevilo loftové bydlení. Stalo se módní záležitostí, symbolem zajímavého a společensky uznávaného bydlení pro lidi, kteří se chtějí odlišovat.
Typický loft nedělí žádné příčky. Rozdělení společenské a privátní zóny téměř zaniká, bývá jen naznačeno. Lofty ovlivnily trend současného bydlení bouráním zdí a likvidací předělů v bytech, což nahrává vzdušným a světlým multifunkčním prostorům. - V 90. letech bylo nejvíc loftů postaveno v Kanadě – ve Vancouveru v části Gas Town a dále v Montrealu, Torontu nebo Calgary.
***
KATEŘINA HORÁKOVÁ
majitelka společnosti DesignVille
Preferujete v interiéru otevřené, volně propojené multifunkční prostory, nebo spíš oddělené samostatné místnosti?
Podle mého názoru je ideální rovnováha mezi obojím. Mám ráda propojené prostory, kde můžeme s rodinou trávit čas pohromadě, i když se třeba každý věnuje svým vlastním aktivitám. Neméně důležité jsou ale i oddělené prostory, kde může mít každý z nás soukromí, a místnosti, jako jsou ložnice a pracovna, které by si měly zachovat svůj primární účel.
Foto: archiv redakce
Jaká je vaše osobní obliba multifunkčního nábytku? Vlastníte takový předmět?
Multifunkční kousky jistě mají své místo v prostorově limitovaných interiérech, kde se stanou nedocenitelným pomocníkem. Skvělou volbou jsou zejména v případě příležitostně užívaného nábytku, jako je třeba rozkládací pohovka v pokoji pro hosty. V případě každodenního používání však dávám přednost spíš komfortu produktů s jasně danou funkcí.