15.06.2021
Komerční sdělení
Podlaha je komplikovaná konstrukce. Její nejdůležitější částí je však podlahová krytina. Výběr finální nášlapné vrstvy významně ovlivní celkový vzhled interiéru. Světem pružných podlahových krytin vás provede odborník z Hornbachu.
Pružné podlahové krytiny jsou oblíbené pro svůj vysoký komfort a atmosféru, kterou do interiéru přinášejí. Tlumí hluk a redukují vibrace. „Keramická dlažba nebo dlažba z přírodního kamene je sice trvanlivá, avšak bývá velmi nákladná. Ani dovádění s dětmi na tvrdém a chladném povrchu není nikterak příjemné. Pružné podlahové krytiny jsou proto žádoucí volbou pro místnosti, kde vyžadujete větší pohodlí a útulnost,“ říká Richard Klička, odborník z oddělení podlah v projektových marketech Hornbach.
Foto: HORNBACH
Přírodní linoleum
Tato podlahová krytina je vyrobena ze stoprocentně přírodních surovin. Neztrácí vzor ani po sešlapání. Odolná je proti cigaretovému oharku i škrábancům. Klade se jednoduše plovoucím způsobem. Před položením podlahy je důležité nechat materiál přizpůsobit se podmínkám v místnosti. „Připravený podklad musí být dokonale rovný, čistý a pevný. Krytinu je vhodné umístit ve svislé poloze do místnosti minimálně 24 hodin před montáží,“ radí Richard Klička. Přírodní linoleum se vyznačuje dobrou elasticitou, tepelně-izolačními vlastnostmi a mimořádně širokým výběrem barev a dekorů. Jde o podlahu vhodnou pro alergiky a astmatiky. Doporučuje se suchá údržba pomocí prachového mopu. Při větším znečištění můžete podlahu otřít i vlhkým mopem.
PVC/vinyl podlahová krytina
Vinylové podlahy získávají v poslední době na oblibě. Tato plastová podlahovina se vyznačuje dlouhou životností, nízkými nároky na údržbu a výhodnou cenou. Krytina teplá a příjemná na dotek je současně antibakteriální, takže se doporučuje pro alergiky. Vhodná je i pro podlahové topení.
Foto: HORNBACH
Vinylové podlahy nabízejí skutečně širokou škálu designových provedení včetně imitací přírodních materiálů. „Při výběru vinylové podlahy existují dva způsoby pokládky, jsou jimi lepení na pevný podklad, anebo systém zaklikávání do sebe. Lepení na podklad poskytuje větší jistotu, že podlaha nebude pracovat. Kromě způsobů pokládky je důležitým parametrem i celková tloušťka a tloušťka nášlapné vrstvy. Čím větší je nášlapná vrstva, tím odolnější bude podlaha,“ vysvětluje odborník Richard Klička.
Foto: HORNBACH
Vinylové lamely se nedoporučuje pokládat na laminátové podlahy nebo parkety. „Ideálně se pokládají na betonový podklad, který je čistý a rovný. Na podklad se položí parotěsná folie, na kterou se následně pokládají vinylové lamely. I péče o podlahu je jednoduchá. Pokud se na podlaze nenacházejí viditelné skvrny, stačí zamést nebo vysát. V případě větších skvrn použijte přípravek na čištění PVC vinylových podlah,“ říká Richard Klička z Hornbachu.
Korkové podlahy
Korek je všestranný materiál, který jako by příroda stvořila přímo pro podlahy. Korková podlaha je ekologická, teplá, elastická a příjemná při chůzi. Jde o nenasákavý materiál odolný proti plísním, což ocení zejména alergici. Vhodná je i pro lidi s problémy pohybového aparátu, protože výborně pohlcuje vibrace, čímž šetří páteř a klouby. Její měkkost ale není vhodná pro osoby na vozíku, kterým může naopak pohyb zkomplikovat.
Foto: HORNBACH
„Korková podlaha se jednoduše instaluje a je též vhodná pro podlahové vytápění. Korkové desky s klick systémem se pokládají plovoucím způsobem bez použití lepidla. Stejně jako jiné plovoucí podlahy je možné ji položit na téměř všechny druhy podkladů. Nedoporučuje se ale pokládka na dřevo. Po vnějších obvodech je nutné nechat dostatečnou dilatační spáru, která umožní vyrovnání dilatace v případě výkyvů teplot,“ vysvětluje odborník Richard Klička z Hornbachu.
Aby vám podlaha vydržela co nejdéle, bude potřeba obnovovat ochranný film. Korkovou podlahu nikdy nenechávejte mokrou, stírejte ji do sucha.
Textilní podlahové krytiny
Koberce jsou stálicemi našich domácností. Ať už jde o kobercové pásy, kobercové čtverce nebo kusy – uplatní se zejména v ložnicích, dětských pokojích a v interiérech s požadavkem na útulnost a příjemný dojem.
Foto: HORNBACH
Při nákupu koberce se orientujte podle informačních piktogramů, ze kterých se dozvíte, do jaké požární a zátěžové třídy patří a zda je možno je použít i na podlahové vytápění. Při výběru máte dvě možnosti: syntetické koberce (nylon, polyester, polypropylen) anebo přírodní z vlny. Důležitými vlastnostmi při volbě je nášlapná vrstva a typ vlasu. „Životnost koberce závisí na hustotě vlákna. Koberce s vysokým počtem vláken jsou odolnější proti oděru. Výhodou koberců oproti jiným podlahovým krytinám je, že podklad pod ním nemusí být perfektně rovný. Pokud pokládáte koberec do menší místnosti, postačí jeho fixace na okrajích pomocí oboustranné lepicí pásky. Ve velkých místnostech je vhodné koberec podlepit,“ upozorňuje Richard Klička.
Více informací na: www.hornbach.cz