14.05.2021
připravila: Jana Polomová
To první, co při zařizování interiéru řešíme, je samozřejmě funkčnost. Ale estetická stránka věci je stejně důležitá jako to, kam umístíme pohovku a kde se neobejdeme bez umělého osvětlení. Naše potřeba krásy by totiž také měla být naplněna.
Dávám přednost nadčasovým řešením, protože časté proměny interiéru mi nepřipadají praktické, ekologické ani ekonomické. Jednoduchý a ve své podstatě klasický základ však nemusí znamenat fádnost, záleží vždy na tom, jak ho obohatíte. Standardní podlahu z dubového dřeva ozvláštní dlouho vybíraný koberec. Bílá knihovna vyrobená na míru se bude vždy vymykat asymetrickým uspořádáním polic. Nepřekvapivě šedou rohovou pohovku rozsvítí polštáře třeba s barevným grafickým vzorem i nástěnná nebo stojací lampa s dlouhým ramenem odvážně vstupujícím do prostoru.
Foto: archiv redakce
Neutrálně bílá stěna zase poslouží jako vhodné pozadí pro různorodé obrazy a originální grafiky. Výsledkem tak může být obývací pokoj zařízený jednoduchým nábytkem, který přesto nepůsobí nudně, protože ho dostatečně oživují zdánlivé detaily. Pokud je vám to málo, zkuste experimentovat s barvami nebo tapetami na stěně, zrovna jejich obměna není vůbec náročná a právě onen základ v podobě neutrálního nábytku má velkou výhodu v tom, že je kombinovatelný téměř s čímkoli. V běhu času oceníte spíš kvalitní materiály a zpracování než módní výstřelky.
Foto: archiv redakce
Já osobně se pravidelně nechávám nadchnout trendy a novými pohledy na věc, práci designérů sleduji dlouhodobě a přirozený vývoj mě pořád ještě baví. Kreativita je už z principu zábava, ale zkuste všechno to, co je zrovna aktuální, dodat prostoru spíše skrze doplňky. Třeba budete překvapeni, že i promyšlená práce s textilem nebo výměna osvětlení dokážou opravdu zásadně proměnit celkový výraz interiéru. Tedy alespoň ve chvíli, kdy to právě ten neutrální základ umožňuje, jak již bylo řečeno...
P. S. Nezapomeňte na rostliny! Ty z módy nikdy nevyjdou a spolehlivě vnesou dostatek života i do toho nejminimalističtějšího interiéru.
Doplnění
Skutečně rozměrné pohovky sluší jen místnostem s velkorysou podlahovou plochou. Potřebují dostatek prostoru a musejí proporčně ladit s celkem. To samozřejmě neznamená, že rezignujete na setkávání s přáteli. Jako vhodné doplňkové posezení poslouží i taburety nebo společenská křesílka, které snadno přemístíte podle potřeby. Pokud rádi sledujete filmy s celou rodinou a vleže, vyberte si rozkládací variantu a před každou projekcí proměňte původně kompaktní sofa v lounge pohovku. Skvělým řešením jsou také modulární pohovky.
Foto: archiv redakce
Oživení
Kromě knihovny na míru, popřípadě klasické obývací stěny oceníme v obývacím pokoji také samostatně stojící komodu. Nejenže poskytne další skrytý úložný prostor, ale skvěle poslouží jako odkládací plocha, na kterou lze umístit stojací lampu, obrazy, knihy, gramofon... Navíc unese i výraznější vzhled, a pokud přímo nenavazuje na ostatní nábytek, může se lehce vymykat materiálem i barevností. Stejně tak vhodně zvolené křeslo může být ve zdánlivé opozici vůči pohovce neutrálního vzezření a zároveň s ní ladit navzdory odlišnému tvarování, konstrukci i barevnosti. Hravě působí i kombinace svítidel z různých kolekcí. Klíčem je hledat jednotu v rozmanitosti.
Foto: archiv redakce
Propojení
Navazuje-li obývací pokoj na kuchyň, můžeme spolu trávit čas i ve chvílích, kdy se každý člen rodiny věnuje jiné činnosti. Aby byl dojem dokonalý, měli bychom celý prostor koncipovat tak, aby souzněl materiály i barevností. Základem je nekombinovat více textur a barev dřeva, použít maximálně tři barvy a výrazné odstíny použít raději jen v podobě drobných akcentů. Optimální je propojit všechny funkční zóny stejnou podlahou. Vyplatí se také investovat do tiché digestoře a je-li to možné, umístit kuchyňskou linku k oknu, což nám zajistí dostatek přirozeného světla i možnost větrání.