16.09.2022
Komerční sdělení
Stavíte nový rodinný dům, nebo rekonstruujete ten starý a vybíráte pro něj nová okna? Kromě volby materiálu a okenního profilu vás bude čekat ještě výběr druhu zasklení. Pokud si nejste jisti, zda je lepší investovat do trojskla, nebo postačí dvojsklo, ukážeme vám jejich hlavní odlišnosti.
Dvojsklo, nebo trojsklo?
Sklo zabírá většinu plochy okna, a proto má na jeho výsledné izolační schopnosti zásadní vliv. Zatímco ještě před pár lety běžně stačilo dvojsklo, s rostoucími nároky na tepelnou izolaci je dnes již prakticky standardem izolační trojsklo. U novostaveb je pak již přímo nutností. „Pro srovnání tepelně izolačních vlastností zasklení je třeba se podívat na takzvaný koeficient prostupu tepla oknem s označením Ug. Trojsklo je pro udržení tepla v interiéru efektivnější, protože jím projde oproti dvojsklu přibližně jen polovina tepla. Navíc prakticky eliminuje riziko rosení skla v interiéru,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Počítejte ale s tím, že vlastnosti zasklení fungují i opačně. Trojsklem sice projde méně tepla ven, ale zároveň pustí také méně tepla do místnosti. Dvojsklo tedy umožňuje výraznější prohřívání interiéru od slunce, což je žádoucí zejména na jaře a na podzim, méně však v létě.
Negativně tepelně izolační vlastnosti zasklení ovšem ovlivňují dříve oblíbené ozdobné příčky ve skle. Naopak k pozitivním vlastnostem zasklení přispívá kvalitní teplý meziskelní rámeček, který se nachází po obvodu izolačního zasklení a spojuje jednotlivé okenní tabule. Dříve používaný hliníkový rámeček je z dnešního pohledu již nepřijatelný. Podívejte se i na to, jak hluboko je sklo uloženo v profilu, což se odborně nazývá hloubka zasklívací polodrážky. U hlouběji uloženého skla je menší pravděpodobnost, že se začne v interiéru rosit. Ať už se nakonec rozhodnete pro jakékoliv zasklení, určitě porovnávejte také prostup tepla celým oknem (Uw). Je totiž nutné vzít v úvahu také izolační možnosti profilu a použitého systému těsnění.
Které sklo více tlumí hluk?
Při výběru okenního zasklení mnoho lidí často dává přednost trojsklu oproti dvojsklu v domnění, že jim kromě větší úspory tepla přinesou i větší útlum hluku. To je ale omyl. „Zvukový útlum oken stanovuje hodnota tak zvané vzduchové neprůzvučnosti. Uveďme si pro srovnání, že u dvojskla je to 33 dB, zatímco u trojskla 34 dB. To není téměř žádný rozdíl,“ upozorňuje Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Navíc pokud je hluk spojen i s otřesy v bezprostřední blízkosti domu, například při průjezdu těžké dopravy, může docházet k tomu, že se prostřední skleněná tabule bude otřásat a problém se tak může ještě zhoršit. Pro útlum hluku je třeba zvolit speciální zvukově izolační skla, která jsou k tomu uzpůsobená už z výroby. „Za účelem snížení hladiny vnějšího hluku pronikajícího do interiéru jsme pro naše okna vyvinuli speciální úpravu KLIDEA. Okna v tomto provedení jsou osazena speciálním vrstveným zvukově izolačním trojsklem, díky němuž dokážou utlumit hluk oproti těm běžným až o 70 %. Benefitem je také jejich větší bezpečnost proti rozbití či vloupání,“ říká Ing. Milena Tomčíková z VEKRY. Úpravu KLIDEA lze navíc použít pro okna ze všech materiálů.
Zasklení se zkrátka při výběru oken rozhodně nevyplatí podceňovat. Má totiž zásadní vliv nejen na úsporu energií a tepelnou pohodu v interiéru, ale i na komfort bydlení.
Více na www.vekra.cz