31.03.2025
připravila: Sabina Bařinová
Inspiraci přirozeným stavem světa kolem nás architektům z Atelier Kunc Architects nelze upřít. Dřevěným prvkům v jejich realizacích hravě sekundují obklady z přírodního kamene, doplňky z proutí i impozantní skleněné lampy. Největší pozornost však i přes veškerou řemeslnou kvalitu stále věnují úchvatným výhledům do zeleně. Na filozofii, úspěchy i směřování ateliéru jsme se zeptali zakladatele Michala Kunce.
Jaká je filozofie vašeho studia?
Bydlete jako o krásné dovolené – to je motto, které zcela charakterizuje naši tvorbu. Naše filozofie bydlení je o maximálním propojení domu se zahradou.
V čem tkví vaše osobitost, co je vaší silnou stránkou?
Navrhování domu pro nás začíná společným povídáním o tom, jak by klienti chtěli žít. Zajímají nás jejich potřeby, přání, příběhy a sny. V návaznosti na to pak zvažujeme, jaké můžeme předat zkušenosti a jak můžeme zužitkovat znalosti, které jsme získali prací na jiných moderních domech a interiérech. Vždycky ale říkáme, že právě teď je ta chvíle plnit si své sny. Domy navrhujeme a realizujeme „na klíč“, a to včetně interiérů a zahrad. Jsme partnerem v průběhu celého procesu – od návrhu projektu a stavby přes zajištění realizace až po předání hotového domu s interiérem. Naším cílem je vždy navrhnout a zrealizovat pro klienta dům, bydlení, nový domov. Klient se nemusí o nic starat, všechno koordinujeme my a klientovi jen předáváme informace o průběhu celé realizace. Výsledným dílem ale pro nás není jen dům, je to celý pozemek. Domem to nekončí – musí být vždy součástí odpovídající zahrady.
Foto: archiv studia
Máte ve svých návrzích konkrétní materiál, řešení nebo prvky, které lze považovat za váš charakteristický podpis?
Rádi využíváme přírodní materiály v kombinaci s tlumenými barvami. To, že se naši klienti mohou ve svých domech dotýkat různých struktur, dodává další rozměr zážitku z bydlení. Charakteristické je pro nás rozhodně také využívání velkých prosklených stěn – bez nich by prolínání interiéru s exteriérem nebylo možné.
Co vás nejvíc posunulo? Povedlo se vám něco, čeho si mimořádně ceníte?
Posouvá nás každý jeden projekt a ceníme si každého spokojeného klienta! Nejrůznější ocenění jsou jen třešničkou na dortu. Za poslední roky se nám navíc podařilo dokončit i náš dream projekt – Garden Vilu. V jejím případě se nám podařilo dotáhnout naši filozofii bydlení v zahradě do posledního detailu. V rámci projektu se správně potkaly všechny věci, které jsme si přáli. Má dokonalou zahradu, perfektní místo i osvíceného majitele. K tomu jsme měli velmi dobré podmínky pro kreativní práci – klient nám nechal volnou ruku, a i proto to dopadlo tak dobře, jak to dopadlo.
V čem spočívala největší výzva projektu a jak jste k ní přistoupili?
V případě Garden Vily byl tou nejzásadnější výzvou na první pohled složitý, svažitý a skoro až nepoužitelný pozemek. My jsme v něm ale dokázali nalézt půvab, který za ním nikdo jiný do té doby nespatřil. Nakonec jsme se rozhodli právě na tom postavit hlavní koncept návrhu. Ve svahu vznikla okrasná zahrada, do které se otáčejí všechna okna domu. Domu, ve kterém jsou právě z tohoto důvodu objemy jednotlivých funkcí za sebou seskládány do liniové kompozice. Díky tomu se nám povedlo dokonale propojit interiér s exteriérem – z každého pokoje máte výhled na „zelenou stěnu“.
Foto: archiv studia
Jaký moment práce vás nejvíce těší?
Ten, když konečně vidíme, že se nám povedlo vytvořit příběh, který klienti rádi žijí. Vždy se snažíme vytvořit příběh plný emocí. Krajinu bydlení, kde budou všichni šťastní.
Co vaše pracovní vize a očekávání? Kam by se podle vašich představ mělo studio vyvíjet?
Moc nás baví to, co děláme. Máme spoustu krásných projektů a skvělých klientů. Samozřejmě nás lákají i projekty v zahraničí a mohu prozradit, že právě na jednom takovém pracujeme. Na slunné Sicílii.
Proč bychom měli k realizaci nového domova přizvat odborníky?
To je dobrá otázka. Dobrý architekt vám ve výsledku ušetří spoustu starostí a navrch i dost financí. Pokud si vyberete dobře, můžete se spolehnout, že se nastěhujete do přesně takového domu, jaký jste si na začátku vysnili. Nakonec ale samozřejmě nejde pouze o architekturu. Pro naplnění představ zpravidla potřebujete správně zvoleného partnera, se kterým zvládnete několik let sdílet ty nejniternější pocity. Každý dům se staví dva i tři roky a po celou tu dobu máte po boku architekta. Ten vás zásobuje nejen plány, tabulkami materiálů a vizualizacemi, ale společně s vámi prochází náročnou osobní cestou a musí jí zcela porozumět. Potřebuje pochopit, kam směřujete, jaké vztahy jsou pro vás důležité a co do budoucího domu potřebujete promítnout.
Dá se už ve fázi návrhu a přípravy přemýšlet nějakým způsobem o udržitelnosti? A je to vůbec v oblasti rezidenčního bydlení téma?
Téma to určitě je, ale možná trochu jiným způsobem než třeba u navrhování ve veřejném sektoru. U rodinných domů je pro nás udržitelnost reprezentována spíše nadčasovostí. Bydlení musí být vždy praktické – to umíme, tím jsme známí. My to ale posouváme ještě dál a vždy se snažíme vytvořit příběh plný emocí. Nejde primárně o design, o značky ani o další prvoplánové věci. Musí to být místo, kde vás bude bavit žít. Šťastné bydlení. Dům, který se stane domovem.
Co Vás aktuálně inspiruje a baví?
Hodně nás inspiruje atmosféra Kodaně nebo třeba Amsterodamu. Střípky severské architektury se rozhodně promítají i do našich realizací.
Existuje projekt, který byste si přáli realizovat jen pro sebe? Jak byste k němu přistoupili?
Rozhodně. Když to vezmu z druhého konce, dost nás momentálně baví přemýšlet nad minimalistickým rekreačním bydlením známým jako tiny houses. Jeden takový v současnosti i realizujeme.
Foto: archiv studia
Jak dnes do designu a architektury promlouvá AI?
AI je nezpochybnitelně dobrý pomocník, může architektovi ušetřit mnoho času u rutinních činností. Těžko si ale představit, že by dokázala nahradit veškeré know-how, které máme – především všechnu tu empatii, povídání s klienty, naslouchání jejich příběhům, sdílení životních zážitků... Jen díky tomu můžeme postavit funkční zadání, jak má výsledný projekt nakonec vypadat.
Atelier Kunc Architects
Foto: archiv studia
→ Zakladatel ateliéru Michal Kunc se před lety vyučil truhlářem a se zájmem sobě vlastním začal pracovat se dřevem. Během svých cest a všednodenních pozorování světa kolem sebe však nepřestával snít o stavbách, které by měly potenciál změnit lidský život. Rozhodl se proto vystudovat architekturu u Evy Jiřičné a dnes se svými kolegy navrhuje unikátní rodinné domy, které jsou tak jedinečné
jako jejich obyvatelé.
Nad Spádem 650/12, Praha 4 – Podolí 147 00, tel.: +420 733 536 685, e-mail: ak@atelierkunc.com