19.10.2024
připravila: Nikol Pavlíčková
Přestavba bytu o rozloze úctyhodných 132 m2 v brutalistickém věžáku v městském státě Singapur v jihovýchodní Asii by se dala nazvat ódou na barevnost s důrazem na design v jeho nejsurovější podstatě. Byt je přehlídkou celé barevné palety a po zásahu architektonického studia Spark se z původního ponurého prostoru stal světlem naplněným domovem, jenž slouží jako plátno pro kreativní sebevyjádření majitelů.
Realizace městského bytu, který byl před rekonstrukcí rozdělený na několik samostatných místností. Ty mezi sebou spojovala jen tmavá dlouhá chodba. Dnes je celý byt otevřený a koncipovaný tak, aby to, co je na něm nejatraktivnější – výhled, vyniklo. Důraz na dechberoucí výhled na město je zřejmý snad z každého koutu bytu. Ten pak umocňuje samotný charakter interiéru, který víc než byt připomíná scénografii. Nábytek, který vás zaujme, ohromí, překvapí, barevné stěny a objekty umístěné v perspektivě zase ještě více propojí prostory jako takové.
Foto: Nicholas Worley
Světelná souhra
Motivy linií, kruhů a jednotlivých barevných bloků jsou oživeny měnícím se denním světlem a stíny, které vrhají žaluzie na oknech. Výrazné barevné lamino je hojně využíváno k vymezení funkčních prostor, jako je kuchyně nebo úložné prostory. Posuvné „galerijní stěny“ usnadňují alternativní vzorce života v domácnosti. Byt je zrcadlem majitelovy lásky k barvám a designu. Je tak zcela jasným plátnem pro umění a nikdy nekončící podněty pro kreativitu.
Foto: Nicholas Worley
Brutalistický odkaz
Brutalismus, který na vás jednoznačně dýchne už na první pohled, je často používaný jako pejorativní výraz. Označuje heroické modernistické stavby strohé jednoduchostí s povrchovou úpravou ze surového betonu. Singapurské pojetí brutalistického stylu bylo ovlivněno Evropou a Japonskem. Což je vidět i na této stavbě a značně se tento styl propsal i do původního interiéru. Ačkoli se většina lidí může domnívat, že brutalistické budovy nejsou tak konvenčně hezké jako novodobé stavby nebo mrakodrapy ve zdejší oblasti, architekti a interiéroví designéři ze studia Spark si myslí, že jsou jen lepším vyjádřením singapurské identity, protože ztělesňují skutečnou sociálně-kolektivní architekturu. Což je pozoruhodný revoluční názor. Důkazem toho, že v tomto případě se nejedná jen o slova, ale i o skutečné činy, je i tento interiér. Přestavba bytu ve vysokém patře Sherwood Towers slouží jako dokonalý příklad toho, jak lze interiéry brutalistických budov úspěšně modernizovat.
Foto: Nicholas Worley
Genius loci
S odkazem na Le Corbusierovu estetiku neboli „L’Esprit nouveau“ čili nový duch odmítá design studia Spark nadbytek ve prospěch vizuální a fyzické čistoty. Rekonstrukce se zaměřuje na mimořádné vnější výhledy, které vnášejí vnější svět do interiéru a vizuálně posilují prostornost, přirozené světlo a pocit prostorové plynulosti. Velké otevřené prostory zajišťují přehlednost díky Corbusierovu „univerzálnímu stylu“ pravoúhlých linií a rovin. Na jejich geometrické základy postavené a rozmístěné objekty eliminují vizuální nepořádek a šum. Tím tak vzniká unikátní interiér, který je dokonalým obrazem organizovaného chaosu. Touto rekonstrukcí a ojedinělým přístupem architektonického studia došlo k tomu, že původní formálně plánovaný byt o rozloze více než sto třicet metrů čtverečních se třemi ložnicemi, který se vyznačoval tísnivými chodbami bez oken, byl přeměněn na prostor formálně sladěných otevřených místností plných výjimečných solitérů.
Foto: Nicholas Worley
SPARK
→ Architektonické studio Spark je uskupení globálního týmu špičkových designérů, velkých myslitelů a neutuchajících vizionářů, kteří vytvářejí architekturu, urbanismus a interiéry a zároveň berou vždy ohled na kulturu, přírodu nebo krajinu. Mimo jiné se ve své oblasti zájmu zabývají také výzkumem a neustálou prací na sobě samých a zlepšováním se. Cílem designérů ze studia Spark je vytvářet živé a výrazné návrhy, stejně jako přetvářet odvážné nápady v realitu. Všichni zde věří ve spolupráci, komunikaci, integritu a energii vycházející z nekonečných možností. Celý tým je oddaný své práci – miluje lidi, místa a všechny formy kultury, které jsou jejich otevřeným zdrojem inspirace pro cílevědomou proměnu a regeneraci prostředí a prostoru.
Architektonický tým: Stephen Pimbley, Wenhui Lim, Jessica Leong, Athira
Radhakrishnan, Christine Sherin Lim