26.07.2024
Komerční sdělení
Ztělesněním prvorepublikové noblesy, architektury s nadčasovým narativem, ale i příběhu selfmademana Josefa Volmana je Vila Volman. Unikátní funkcionalistická stavba, která přežila totalitní režimy, aby málem vzala za své během divokých devadesátek. Dnes je opět v plném lesku a my vás velmi rádi zveme na návštěvu.
Foto: Aleš Jungmann
Továrník a investor Josef Volman na jedné straně a levicově orientovaní architekti Jiří Štursa a Karel Janů na straně druhé. Dva odlišné vesmíry, které se spojily, aby vytvořily unikátní architektonický skvost. Volman dal architektům práci snů: na tehdejší poměry pohádkové prostředky, velkorysý prostor i vlastní otevřenost.
Foto: Aleš Jungmann
Štursa a Janů do vily promítly přístup zformovaný moderními myšlenkovými proudy, Le Corbusierovou architekturou a filosofií i avantgardním modernismem. Výsledkem jejich synergie se stal luxusní zaoceánský parník kotvící v mírných vodách polabské krajiny ve středočeských Čelákovicích, otevřený do kraje kaskádou kapitánského můstku, teras, vybíhajících lávek a schodišť i velkorysého prosklení. Udivující nadčasovým pojetím, neotřelými nápady i honosností exteriéru a interiérového řešení.
Foto: Aleš Jungmann
Ve znamení výtvarna a luxusu
Architektům Štursovi a Janů a potažmo i staviteli Karlu Bíbrovi rozhodně nelze upřít odvahu pracovat s prostorem v mnoha konceptuálních vrstvách a zároveň jako s jediným skulpturálním objektem. Celé řešení interiéru je formováno prací s dichotomickými kvalitami, kdy se geometrická pravidelnost střídá s asymetrií a oblými tvary, kdy hladké a lesklé povrchy doplňují hrubé matné struktury, kdy umírněnou barevnou paletu oživují jásavé, výrazné tóny.
Foto: Aleš Jungmann
Každá místnost představuje svébytné estetické vyjádření architektů, v němž hrají důležitou roli luxusní materiály, jako jsou ušlechtilé mramory a další druhy kamenů, exotické dřeviny, sklo, kov... Neméně důležitou úlohu mají také použité barvy (terakota, zelenkavá, bordó, béžová...), které mohou působit v rámci domu jakožto díla vědeckého funkcionalismu, možná překvapivě. Nicméně zcela logicky odkazují k ideové výbavě architektů obeznámených s pocitovým funkcionalismem a poznatky o vlivu prostředí na psýché člověka.
Foto: Aleš Jungmann
Krása v troskách
Příběh vily v původních intencích honosného rodinného a reprezentativního sídla netrval dlouho. V roce 1948 skončil stejně jako u ostatních objektů podobného druhu na našem území znárodněním. Po většinu času komunistické éry vila sloužila jako mateřská škola. Největší devastace však přišla až po revoluci, kdy byl celý areál opuštěn a stal se častým cílem nájezdů vandalů. Smutný důkaz devastace hodnot v tehdejší společnosti.
Foto: Aleš Jungmann
Nový život pro vilu
Roku 1996 se stala symbolem naděje a odhodlání zhmotněných v iniciativě čelákovických podnikatelů, kteří se rozhodli areál koupit a vrátit vile ztracený lesk. V roce 2002 se tohoto úkolu zhostili odborníci v čele s architektem Markem Tichým z TaK Architects. Začala dlouhá rekonstrukce připomínající mnohdy spíš detektivní či badatelskou práci. V roce 2022 se vila otevřela veřejnosti, a to nikoli jen jako památka, ale především jako živoucí prostor s bohatým kulturním a společenským životem.
Foto: Aleš Jungmann
Lví podíl na tom má kurátorka Zuzana Kadlečková, která čerpá z kariéry marketingové manažerky světových značek i vedoucí komunikace Národní galerie, ale i z takřka pokrevního pouta s vilou (její tatínek je jedním z majitelů). Příběh vily předává s entuziasmem, láskou a citem. Spojuje jej s nábytkem Jindřicha Halabaly i se skleněnými objekty Františka Jungvirta.
Foto: Aleš Jungmann
Přes Amazing Places si můžete na jednu noc vyzkoušet život v tomto skvostu a přespat v jednom z funkcionalistických apartmánů. Zuzana také aktuálně zve na vystoupení Jaroslava Svěceného, které se zde bude konat 28. února. A její největší satisfakce? „Za rok 2023 projde vilou 6 000 návštěvníků a já jsem si skoro jistá, že jsme žádného z nich nezklamali, ale mnoho z nich nadchli, naladili a inspirovali.“
Foto: Aleš Jungmann