21.11.2024
Komerční sdělení
Rodinný dům. Pokud se dá na pozemku vůbec něco postavit. S touto myšlenkou oslovili architekty majitelé skromné parcely se svažitým terénem na území malé moravské obce. Že bude jejich přání oříškem, bylo víceméně jasné. Architekti však plochu vytěžili na maximum a stvořili komfortní bydlení s atypickým schodištěm, vynalézavou zahradou a proskleným atriem v samém srdci stavby.
Rodinný dům vznikl jako součást nové zástavby v oblasti Podluží. Inspirací pro architekty bylo nejen přání majitelů, ale především samotný pozemek s výhledem na Pálavu. Díky jeho malé ploše a nerovnému terénu představoval návrh moderního bydlení s využitím každého kousku prostoru skutečnou výzvu. Podstatnou roli hrála i jeho lokace. Ačkoli domy v právě vznikající ulici příliš nezohledňovaly kontext tradiční slovácké vesnice, svou úlohu měl v této realizaci i vliv původní lidové architektury. Ve směřování návrhu byli investoři a architekti v podstatě za jedno.
Krokve v oceli
Jednopatrový rodinný dům se dvěma terasami respektuje morfologii členitého terénu, ale přesto je jeho tvar v podstatě symetrický. Základ zděné stavby stojí na betonových pasech a má téměř čtvercový půdorys. Nosné stěny jsou tvořeny keramickými bloky, na které nasedají železobetonové stropy a nakonec střecha z falcovaného plechu. Zajímavě zde byly řešeny krovy. „Krov je kombinovaný systém dřevěných krokví, uložených mezi plné vazby z ocelových rámů. Krokve jsou kladeny po vlašsku do ocelových rámů, aby v interiéru nevyběhla táhla nebo kleštiny,“ vysvětluje architekt Václav Navrátil, spoluzakladatel ateliéru SENAA architekti.
Domů jako na dovolenou
Hlavní vstup se nachází ve středu přední části domu, přístupné ze silnice. Čelo budovy je z obou stran lemováno garážovým stáním, vytvořeným z dřevěných pohledových rámů. Patra jsou od sebe opticky oddělena barvou fasády – zatímco přízemí disponuje tmavě šedou barvou s hrubší texturou, první patro má odlehčenou přírodní omítku. Neutrální barvy dokreslují dřevěné prvky dveří, rámů a oken ve spojení s vraty pro vjezd aut a přístupovým chodníkem. Souběžné umístění dveří a oken v patrech, spolu s párovou zelení před okny, jen podtrhuje dojem pravidelnosti stavby a použití okrasné trávy a světlých tónů navozuje dojem poklidné přímořské vesnice.
Designovou čistotu dřevěných vchodových dveří architekti zachovali použitím kliky MINIMAL s neviditelnou rozetou nepřesahující obrys kliky a samostatně instalovanou bezpečností rozetou ze stejné kolekce z dílny české rodinné manufaktury M&T. „Kliky od M&T používáme rádi. Je to pro nás sázka na jistotu,“ uvádí architekt Václav Navrátil, a vysvětluje: „Důležité pro nás je, aby celá modulová řada byla v jednom designu. Vstupní klika je tak stejná jako kliky na ostatních dveřích v interiéru, a to i celoskleněných, a dokonce i na oknech.“ Právě variabilita kliky a její minimalistický tvar jsou poznávacími znaky modelu MINIMAL. „Kování MINIMAL je univerzálně připravené pro všechny typy dveří od otočných po posuvné či kyvné, od dřevěných po celoskleněné. Pozadu nezůstávají ani okenní kliky nebo cylindrické, dozické i WC zámky ve stejném designu. Díky tomu může být celý projekt sladěný do posledního detailu,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jejíž filozofií je výroba eticky udržitelného kvalitního dveřního a okenního kování.
Foto: Alex Shoots Buildings pro M&T
Středobod všeho – atrium
Přízemí domu má tvar pomyslného U. V jeho srdci leží polozapuštěné venkovní atrium, ze kterého lze po schodech vystoupat o úroveň výš do kaskádové zahrady, na vyvýšené terasy a nakonec do prvního patra domu. Atrium je logickým středobodem celé kompozice, proto je prostor přízemí uzpůsoben tomu, aby do něj bylo vidět ze všech místností. Ihned po vstupu do domu se návštěvník octne v zádveří, ze kterého lze díky prosklené stěně vidět skrz halu až do atria. Atrium je tak v zásadě první věcí, která je v domě k vidění. Otevřenost vstupního prostoru podporuje rozložité zrcadlo, sahající od podlahy až ke stropu.
Foto: Alex Shoots Buildings pro M&TSchody jako výzva
Ihned za dveřmi z předsíně se nachází zřejmě jeden z nejkomplikovanějších komponentů celé stavby – robustní esovitě stočené schodiště. Jeho rozměry a atypický tvar vyžadovaly technologicky vynalézavé řešení. „Sochařsky pojaté schodiště, vedoucí z haly do horní obytné části, je ústředním motivem domu. Pro řemeslníky bylo obtížné vybednit elegantní oblouk a dvojité zalomení schodů. Nakonec to pojali jako osobní výzvu a výsledek je perfektní,“ vysvětluje architekt Václav Navrátil. Díky neobvyklému tvaru a betonové stěrce na přilehlé zdi je tak schodiště nejen funkčním, ale i výrazně designovým prvkem.
Středová hala slouží pro vchod do všech místností v přízemí a společně tvoří soukromé jádro domu. Díky barevně neutrálnímu ladění a návaznosti na prosklené atrium je velmi vzdušným prostorem, navozujícím důstojnost antického městského domu. Vpravo a vlevo od hlavního vstupu lze najít dětské a v případě potřeby hostinské pokoje, orientované směrem do ulice. Pravá ložnice navazuje na prostorově skrovnou koupelnu s vanou a šatnu, levá pak přiléhá k malé prádelně, sousedící s druhou koupelnou se sprchovým koutem a saunou. Za zmínku pak stojí hlavní ložnice, v níž absenci oken nahrazuje výhled a možnost průchodu do bodově nasvíceného atria.
Foto: Alex Shoots Buildings pro M&T
V centru dění
Nápaditá práce s prostorem se promítá i v pojetí prvního patra. Koncept středovosti se zde opakuje, avšak v opačné formě – zatímco v přízemí byly místnosti orientovány kolem středního otevřeného pole, zde je hmota soustředěna doprostřed. „Celé horní podlaží je jedním spojitým prostorem otevřeným do hřebene střechy. Do prostoru umístěný "box" zázemí integruje pracovnu, knihovnu, WC, spíž a krb. Box zároveň vymezuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni. A z jídelny i obývacího pokoje se vstupuje přímo na terasu a zahradu,“ popisuje architekt. Prostor se tak stáčí okolo vstupního jádra s přístupovými schody. Miniverzi pracovny zde supluje posezení, situované v jedné linii s hranou schodiště.
Výše stropu a četné prosklené plochy zabraňují pocitu stísněnosti, velkou výhodou je možnost využití venkovních teras, vyvýšených nad úroveň zahrady. Vybavení teras odpovídá prostoru, na nějž navazují – větší z nich, s průchodem z obývací části, je vybavena jako obývací pokoj, zatímco menší, vycházející z jídelny, zase jako jídelní prostor. Nabízejí se tak jako sofistikované řešení skromných rozměrů vnitřního zázemí a odpovídají záměru propojení s přírodou, aplikovaného při tvorbě atria i zahrady.
Foto: Alex Shoots Buildings pro M&T
Do kuchyně na zahradu
Nepostradatelnou součást rodinného domu tvoří zahrada. Cílem architektů bylo maximálně vytěžit potenciál pozemku, terasovitá zahrada zde proto funguje jako důmyslné rozšíření interiéru. Díky venkovnímu obývacímu pokoji, jídelně a kuchyni tvoří funkční komplet s vybavením domu a zajišťuje majitelům pohodlné bydlení s potřebným zázemím i prostorem. Vinný sklípek a bazén jsou pak jen třešničkou na dortu komfortu obyvatel. Nechybí zde ani typické zahradní propriety – sklad zahradního nářadí, bylinkové záhony a kompost. Zahrada domu je tak opravdu všestranným místem a svými vlastnostmi kompletně naplňuje představy investorů.
Technické údaje:
Průběh realizace: projekt 2016, realizace 2019
Plocha pozemku: 570 m2
Užitná plocha: 158 m2
Zastavěná plocha: 214 m2
Typ vytápění: teplovodní podlahové topení
Výrobci a dodavatelé:
- Realizátor stěrkových povrchů – Němec s.r.o.
- Dodavatel oken – JANOŠÍK OKNA-DVEŘE
- Dodavatel interiérových dveří – DORSIS s.r.o.
- Dodavatel vodovodních baterií – GROHE ČR S.R.O.
- Dveřní kliky – M&T, kování MINIMAL, kliky-mt.cz
Architekti: Ing. arch. Václav Navrátil a Ing. arch. Jan Sedláček, SENAA architekti, s.r.o., www.senaa.cz, ve spolupráci s Davidem Korsou a Janem Gadzialou
Zahradní architekti: Atelier Partero s.r.o.