14.04.2025
připravila: Libuše Lhotská
Nový rodinný dům umístěný na okraji lesa si majitelé přáli zařídit tak, aby vyžadoval minimální údržbu a stylově zapadl do okolního přírodního prostředí. O úpravu dispozic a návrh na zařízení požádali Ondřeje Fabšiče z ateliéru Fabon.
V rozlehlém přízemním prostoru domu je kromě obývací části s kuchyní a jídelnou vstupní hala a relaxační wellness místnost, která je od jídelny oddělena prosklenými posuvnými dveřmi, díky kterým sem přichází denní světlo. Na optické rozdělení jednotlivých zón integrovaného prostoru použil návrhář rozdílné výšky podhledů. V části s kuchyní, která je zakončena ostrůvkem, je podhled snížený a jeho bílou barvu oživují dvě lišty s posuvnými svítidly. Jídelní část vymezuje strop, na jehož povrchu je použitý dekor dřeva. Pohledově jej snižují úzké trámky a uzavírá široké závěsné svítidlo. V obývacím prostoru je bílý strop nejvyšší a stejně jako v kuchyni ho opticky člení tmavé lišty s magneticky uchycenými svítidly.
Foto: Lukáš Hausenblas
Varianty dřeva
Kuchyňskou část tvoří linka nábytku, rovnoběžně umístěný ostrůvek a kolmo situovaný vysoký modul s vestavěnými spotřebiči a úložnými prostory. Na spodních skříňkách u stěny je tenká pracovní deska zhotovena z keramiky s jemným mramorovým dekorem, který zdobí i obložení přilehlé stěny. Linka bíle lakovaných skříněk ve vysokém lesku je zakončena stěnami s dřevěnou dýhou, na něž po obou stranách navazují dveře do přilehlé haly. Významnou roli v kuchyni hraje široký ostrůvek, který poskytuje úložné prostory z obou stran. Kromě varné desky tu mají majitelé k dispozici i druhý, menší dřez, který využívají na rychlé oplachování surovin při vaření. Na ostrůvku je speciální pracovní deska Level O2, která obepíná i jeho bočnice. Část ostrůvku z pohledu od jídelního stolu a užší barový pult tvoří falešné dřevěné trámy, které svým odstínem a dekorem ladí s dřevěnou dýhou použitou na obkladu některých stěn a nábytku. Ve vysokém modulu jsou umístěny trouby, chladnička a vinotéka, pod kterou je část povrchu opatřena tmavým sklem, jímž návrhář stranově vyvážil obraz protilehlých trub.
Foto: Lukáš Hausenblas
Na ostrůvek zakončený barovým posezením navazuje jídelní stůl s dřevěnou deskou a kovovou konstrukcí. Osvětlení tu zajišťuje široká lampa, kterou tvoří několik prostorově tvarovaných svítidel. Součástí jídelního koutu je prosklená vitrína a spodní skříňka s tmavým sklem, za kterým jsou ukryté kabely a další potřebně prvky k televizi umístěné na opačné straně přilehlé stěny. Dokonalé prosvětlení celého integrovaného prostoru zajišťují tři velká francouzská okna, která poskytují výhled na terasu a do okolí.
Ondřej Fabšič, návrhář Fabon
Foto: archiv studia
Vzájemná důvěra
S klientem jsem již v minulosti několikrát spolupracoval a díky vzájemnému souladu se na mě opět obrátil s žádostí o návrh na interiér víkendového domu. Záměrem byl vytvořit jednoduchý užitný celek pro odpočinek a zábavu, který nebude vyžadovat větší údržbu. Tak vznikla jednoduchá dispozice, kde se z chodby přes kuchyň a obývací část projde do malého relaxačního prostoru s vířivou vanou. Od návrhu a zpracování projektu šlo vše podle plánu. Samotná realizace je ale pro mě spojena s nepříjemným zážitkem, neboť jsem byl kvůli covidu hospitalizován a uveden do umělého spánku. I když jsem byl po pěti dnech probrán k životu, čekaly mě další tři perné měsíce v nemocnici. Stavbu jsem tak mohl zkontrolovat až po půl roce, kdy jsem se konečně udržel na nohou. Díky kvalitním řemeslníkům a spolehlivým firmám ale naštěstí všechno dopadlo, jak mělo, a majitel je s řešením velmi spokojený. A o to jde především!